reklama

Anne Frank i jej towarzysze. Bohaterowie Dziennika w obozach zagłady

,,Dziennik" Anne Frank - młodej Żydówki zmuszonej ukrywać się wraz z rodziną przed ogarniającym świat szaleństwem wojny - stał się wyjątkowym, dramatycznym świadectwem epoki. Ostatni wpis do niego nosi datę 1 sierpnia 1944 roku. Trzy dni później wszyscy ukrywający się w ,,oficynie" wraz z rodziną Franków zostali aresztowani. Co było potem?

27 stycznia 1945 roku Otto Frank doczekał wyzwolenia z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Natychmiast rozpoczął poszukiwania informacji o tym, co stało się z jego żoną Edith, córkami Margot i Anne oraz czterema innymi osobami, z którymi przez dwa lata ukrywał się przy ulicy Prinsengracht w Amsterdamie. W kilka miesięcy później przekona się, że pozostał jedynym, który przeżył Holokaust.

Niniejsza książka stanowi pogłębioną kontynuację poszukiwań rozpoczętych przez Otto Franka. Bazując na szczegółowych badaniach archiwalnych oraz dostępnych świadectwach odnośnie do dalszych losów ośmiu osób ukrywających się ,,oficynie", autor rekonstruuje ich dzieje po aresztowaniu.

Efektem jego śledztwa jest porażająca relacja o życiu w obozach zagłady. Tym wnikliwsza i aktualniejsza, że mimo upływu tak wielu lat udało się mu dotrzeć do nowych informacji na temat życia i śmierci Anny Frank oraz jej współmieszkańców z ,,oficyny".

Bas von Benda-Beckmann pracuje w Amsterdamie jako badacz w NIOD Institute for War, Holocaust and Genocide Studies - interdyscyplinarnym, międzynarodowym centrum gromadzenia archiwaliów i badań nad historią wojen światowych, masowej przemocy i ludobójstwa oraz ich długofalowych konsekwencji społecznych. W 2010 roku obronił doktorat na temat niemieckiej historiografii bombardowań alianckich. Jest także autorem pracy na temat historii holenderskiego ruchu oporu i powojennych konfliktów pamięci.

Informacje dodatkowe o Anne Frank i jej towarzysze. Bohaterowie Dziennika w obozach zagłady:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2022-10-18
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Na het Achterhuis. Anne Frank en de andere onderduikers in de kampen

Tagi: Historia

Kup książkę Anne Frank i jej towarzysze. Bohaterowie Dziennika w obozach zagłady

Anne Frank i jej towarzysze. Bohaterowie Dziennika w obozach zagłady - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-11-20,

Anne Frank to postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Razem z rodziną i przyjaciółmi zmuszona była ukrywać się w przybudówce fabryki w centrum Amsterdamu przez 760 dni. W tym czasie pisała „Dziennik”, zwierzając się swojej zmyślonej przyjaciółce o niepewności i życiu w strachu. „Dziennik” Anne przeczytało 30 milionów ludzi na całym świecie, stał się on wyjątkowym i dramatycznym świadectwem epoki. Na jego podstawie powstało wiele książek i filmów dokumentalnych. Ostatni wpis nosi datę 1 sierpnia 1944 roku. Trzy dni później wszyscy ukrywający się w „oficynie” zostali aresztowani przez nazistów i wywiezieni do obozu koncentracyjnego. Jak potoczyły się ich losy? Czy ktoś z nich przeżył?

W dniu 27 stycznia 1945 roku Otto Frank został wyzwolony z obozu w Auschwitz i natychmiast rozpoczął poszukiwania informacji o swojej żonie Edith i córkach Margot i Annę oraz czterech osobach, które wraz z nimi ukrywały się przy ulicy Prinsengracht w Amsterdamie. Po kilku miesiącach poszukiwań dowiedział się, że jest jedynym z ośmiu osób, który przeżył Holocaust.

Bas von Benda – Beckmann na podstawie zeznań świadków oraz dostępnych dokumentów archiwalnych, starał się odtworzyć i przybliżyć nam życie ośmiorga holenderskich Żydów. Sięgając po tę książkę, byłam przekonana, że to kolejna biografia Anne, jednej z największych bohaterek Holocaustu. Jakże się pomyliłam. „Anne Frank i jej towarzysze” to nie tylko przerażający obraz życia w obozie zagłady, to również bardzo wnikliwa i szczegółowa dawka wiedzy dotycząca obozów koncentracyjnych. Z każdą kolejną przeczytaną stroną moje serce łamało się na coraz mniejsze kawałki, a łzy nie chciały przestać płynąć. Każdy, kto przeczytał choć jedną książkę o obozach, wie, że piekło, jakie przeżyli tam ludzie jest nie do opisania. Bas von Benda – Beckmann wykonał mnóstwo rzetelnej pracy. Oprócz ważnych informacji, do których nie udało się dotrzeć ojcu Anne, w książce zamieszczone są również fotografie. Książka napisana jest prostym i przejrzystym językiem, czytając ją nie sposób oderwać się od lektury. To dogłębny i bardzo wnikliwy obraz ukazujący nam jedną z największych, a zarazem najbardziej przerażających, tragedii w dziejach ludzkości. Ten reportaż to obowiązkowa lektura dla każdego, bez względu na płeć, czy wiek. Musimy sięgać po takie książki, by pamięć o ofiarach Holocaustu nigdy w nas nie zgasła.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-11-13,

Dziennik" Annelies Marie "Anne" Frank to jedna z najbardziej popularnych książek literatury wojennej. Napisany przez mlodziutką Żydówkę podczas dwuletniego ukrywania się wraz z rodziną w tzw oficynie, na tyłach domu.
Niestety cała rodzina została aresztowana, a dziennik urywa się bez kontynuacji...
Możemy domyślać się co było dalej.
Autor w swojej książce pogłębia wiedzę na temat tego co stało się później.
Ojciec Anne doczekał się wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz i natychmiast zaczął poszukiwania żony, córek oraz osób, które z nimi się ukrywały.
Niestety prawda okazała się brutalna.
Autor pogłębia tą wiedzę o badania archiwalne oraz dostępne świadectwa odnośnie dalszych losów ośmiu osób.
Stara się zrekonstruować co dzieje się z nimi po aresztowaniu. Dzięki opowieściom wielu osób i przelaniu tego na papier dowiadujemy się o bestialstwie panującym w obozach.
Dużo uwagi autor poświęca obozowi zagłady w Auschwitz-Birkenau. Jeśli jest ktoś kto nie zna historii tego obozu i okrucieństwa z nim związanego to po lekturze tej części książki wchłonie dużo wartościowej merytorycznie wiedzy.
Książka dodatkowo zawiera bardzo dużo ilustracji związanych z obozem, z oznaczeniami więźniów, dokumentów, spisów oraz zdjęć oprawców i osób opisywanych przez autora.
Przyznam, że jest to jedna z książek o tej tematyce z tak pokaźną liczbą zdjęć. Część z nich znam z innych książek o tej tematyce, a część była zupełnie nowym odkryciem.
W literaturze obozowej uważam, że takie zdjęcia jeszcze bardziej pozwalają nam zrozumieć ból i cierpień tych ludzi oraz spojrzeć w "twarz" ich oprawcom.
Autor wykonał kawał dobrej i rzetelnej moim zdaniem pracy.
Dla mnie bardzo wartościowa książka.

Co się stało z ludźmi, którzy ukrywali się w oficynie z Anne Frank?

Ta książka to efekt poszukiwań historii tych bohaterów. Z obozów powrócił tylko ojciec dziewczynki. Dzięki wnikliwym badaniom poznajemy przybliżoną historię rodziny i przyjaciół. Do którego obozu trafili, czego mogli doświadczyć. Nieoceniona jest rola naocznych świadków.

Książkę polecam.

Szczerbata śmierć