Zdjęcie - Vladimir Nabokov

Vladimir Nabokov

Data urodzenia: 1899-04-22
Data śmierci: 1977-07-02

Vladimir Nabokov to rosyjsko-amerykański powieściopisarz, poeta, tłumacz i entomolog. Zasłynął powieścią Lolita.

Gatunki literackie: Literatura piękna, Obyczajowe, Biografie, wspomnienia, listy

Vladimir Nabokov - najnowsze książki: Blady ogień, Pnin, Ada albo Żar, Śmiech w ciemności, Zaproszenie na egzekucję,

Średnia ocena książek Vladimir Nabokov: 4.89/6

116 osób przeczytało książki autora

168 osób chce przeczytać książki autora

Vladimir Nabokov - biografia, życie i twórczość

Vladimir Nabokov przyszedł na świat 22 kwietnia 1899 r. w bogatej rodzinie w Petersburgu. W tym właśnie mieście oraz w Wyrze- rodzinnej posiadłości na południe od Petersburga- spędził zdecydowaną większość dzieciństwa. W domu posługiwano się trzema językami. Mały Vladimir najpierw nauczył się pisać oraz czytać w językach: angielskim i francuskim. Rosyjski, czyli język swej ojczyzny, przyswoił sobie dopiero z pomocą nauczyciela!

Od wczesnej młodości miał dwie pasje. Pierwszą z nich, odziedziczoną po ojcu, było łapanie i kolekcjonowanie motyli. Ślady tej fascynacji pojawią się nawet w pisarstwie (np. w "Tamtych brzegach"). Drugą była aktywność fizyczna. Od chłopięcych lat jeździł na rowerze, grał w tenisa oraz w piłkę nożną.

W 1911 przyszły pisarz rozpoczął naukę w szkole Teniszewa w Petersburgu. Mimo elitarności szkoły nie czuł się tam dobrze, nie umiał znaleźć wspólnego języka z kolegami.

W 1916 r. brat matki przekazał mu 2 miliony dolarów oraz posiadłość. Część z tych pieniędzy wykorzystał na wydanie tomiku poezji w nakładzie 500 egzemplarzy.

Rok później wraz z rodziną (poza ojcem, który otrzymał stanowisko w rządzie tymczasowym) wyjechał na Krym w okolice Jałty. Ojciec zresztą szybko do nich dołączył, został bowiem aresztowany, a po wyjściu na wolność stanowisko objął już ktoś inny. Rodzina Nabokovów spędziła na Krymie półtora roku, a następnie (w 1919 r.) wyjechała do Anglii. Tam Vladimir rozpoczął studia na uniwersytecie w Cambridge. Dostał się początkowo na ichtiologię, ale bardziej od ryb fascynowała go literatura, więc przeniósł się na romanistykę i rusycystykę. W tym czasie napisał między innymi sporo wierszy po angielsku i przetłumaczył Alicję w Krainie Czarów".

W 1923 r. skończył studia i przeniósł się do Berlina. Publikował poezje oraz opowiadania pod pseudonimem Sirin, miał też rozmaite inne źródła zarobków, jak korepetycje z angielskiego, trenowanie adeptów tenisa, tworzenie krzyżówek i zadań szachowych. W Niemczech mieszkał piętnaście lat, jednak opanował język niemiecki zaledwie w stopniu podstawowym.

W trakcie pobytu, 15 kwietnia 1925 r. ożenił się z Verą Słomin. Dziewięć lat później został ojcem- w maju 1934 r. przyszedł na świat jego jedyny syn Dmitri.

Do 1938 r. wydał parę powieści w języku rosyjskim. Nie cieszyły się one jednak zbytnią popularnością.

W 1938 r. małżonkowie przeprowadzili się do Paryża uciekając przed rosnącym nazizmem (Vera była pochodzenia żydowskiego). Mieszkali tam jednak zaledwie dwa lata, po czym schronili się przed niemiecką inwazją do Ameryki. Tam Nabokov rozpoczął pracę- początkowo jako entomolog (wiedzą z tego zakresu dzielił się z czytelnikami czasopisma "New Yorker", a od 1941 r. także jako wykładowca na kilku uniwersytetach. W 1945 r. otrzymał wraz z żoną obywatelstwo amerykańskie.

W latach 50- tych rozpoczął pracę nad swym najsłynniejszym dziełem - Lolitą. Początkowo była ona z oczywistych powodów (obawa przed skandalem) odrzucana przez licznych wydawców. W końcu została wydana we Francji w 1955 r. przez wydawnictwo zajmujące się literaturą dość niskich lotów. Trzy lata później zaryzykował jej edycję wydawca amerykański. Książka ta prócz skandalu przyniosła pisarzowi sławę oraz pieniądze na tyle godziwe, że mógł się od 1959 r. zająć wyłącznie pisaniem. Rok później przeprowadził się z żoną do Szwajcarii, gdzie mieszkał do końca życia.

Vladimir Nabokov zmarł 2 lipca 1977 roku.

Kalina Beluch

Vladimir Nabokov - bibliografia

1926 Maszeńka
1928 Król, dama, walet
1930 Obrona Łużyna
1930 Oko
1932 Gloria
1933 Kamera obscura
1933 Śmiech w ciemności
1936 Rozpacz
1938 Zaproszenie na egzekucję
1938 Dar
1941 Prawdziwe życie Sebastiana Knighta
1942 Ultima Thule
1954 Tamte brzegi
1955 Lolita
1957 Pnin
1962 Blady ogień
1972 Przejrzystość rzeczy
1974 Patrz na te arlekiny!


Źródło: http://www.nabokov.artist.pl/pliki/biografia.html

Vladimir Nabokov - twórczość

Okładka - Obrona Łużyna
Obrona Łużyna

Powieść o szachach, niezwykłej miłości i narastającym obłędzie. Świat, los lub autor rozgrywa z bohaterem niezwykłą partię na szachownicy życia, w bezlitośnie logiczny sposób rozwijając szachowy atak, który...czytaj dalej

Okładka - Kęs życia i inne opowiadania t.2
Kęs życia i inne opowiadania t.2

Drugi tom pierwszej edycji opowiadań wszystkich Vladimira Nabokova w genialnym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego i Leszka Engelkinga....czytaj dalej

Okładka - Ada labo Żar
Ada labo Żar

Pierwszy polski przekład ostatniej powieści Nabokova - ukoronowanie twórczości pisarza, najbardziej erotyczna, a zarazem najambitniejsza jego powieść Czternastoletni Van Veen poznaje swoją kuzynkę Adę...czytaj dalej

Okładka - Oryginał Laury
Oryginał Laury

"Oryginał Laury" Vladimira Nabokova, to powieść, która istnieje tylko we fragmentach jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic literatury, niedokończone arcydzieło wielkiego pisarza, które przez ponad trzydzieści...czytaj dalej

Okładka - Pnin
Pnin

Opowieść o zabawnym życiu uniwersyteckim, wzruszająca historia o nieszczęsnym, nieprzystosowanym emigrancie. Jednak autor zastawia na czytelnika pułapki, które czynią lekturę tej książki ekscytującą. Książka...czytaj dalej

Okładka - Dar
Dar

Książka o człowieku szczęśliwym. Szczęście daje mu talent, dar obserwacji i wrażliwość, poczucie własnej rangi pisarskiej i odwzajemniona miłość. Książka zawiera zarys programu artystycznego Nabokova oraz zarys...czytaj dalej

Vladimir Nabokov - wiadomości

Cytaty Autora

Ponieważ wykorzystałeś mą dogłębną


Więcej

Czy te widmowe zbiry idą po mnie?


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy