Stanisław Wyspiański



1899 Meleager
1899 Protesilas i Laodamia
1898 Warszawianka
1899 Klątwa
1900 Legion
1901 Wesele
1903 Wyzwolenie
1903 Bolesław Śmiały
1904 Noc listopadowa
1904 Akropolis
1907 Skałka
1907 Zygmunt August
1907 Powrót Odysa

 

 

Gatunki literackie: Literatura piękna, Inne, Historyczne, Literatura faktu, reportaż

Stanisław Wyspiański - najnowsze książki: Wesele, Wyzwolenie, Wesele, Wesele, Warszawianka. Lelewel. Noc listopadowa,

Średnia ocena książek Stanisław Wyspiański: 3.7/6

78 osób przeczytało książki autora

26 osób chce przeczytać książki autora

Stanisław Wyspiański - biografia, życie i twórczość


Stanisław Wyspiański przyszedł na świat 15 stycznia 1869 r. w Krakowie. Dość wcześnie został półsierotą- gdy miał siedem lat, zmarła jego matka. Ojciec nie umiał się nim opiekować, więc od 1880 r. wychowywali go wujek i ciocia, którzy nie mieli własnych dzieci. W domu wujostwa gościło wielu przedstawicieli świata kultury.


Nauki pobierał w gimnazjum św. Anny w Krakowie. Tam poznał Józefa Mehoffera, Lucjana Rydla, Stanisława Estreichera, Henryka Opieńskiego i Jerzego Żuławskiego. Jako uczeń niczym specjalnym się nie wyróżnił.
W 1886 r. podjął pierwszą próbę literacką. Była to interpretacja dramatyczna obrazu Matejki "Batory pod Pskowem". Rok później zdał na wydział filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam do roku 1890 był słuchaczem wykładów z zakresu historii, historii sztuki i literatury. Studia dokończył w latach 1896- 1897. Także w 1887 r. zaczął studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, którego dyrektorem był wówczas Jan Matejko. Ponieważ Wyspiański był wyróżniającym się uczniem,, Matejko zaproponował mu współudział w wykonaniu polichromii swojego pomysłu w odnawianym Kościele Mariackim.


W r. 1890 Wyspiański podróżował po Europie. Zwiedził Włochy, Szwajcarię, Francję, Niemcy i Czechy. W latach 1891- 1894 trzy razy przebywał w Paryżu, pobierał nauki w prywatnej Academie Colarrosi i zajmował się malarstwem. Żył wtedy w ciężkich warunkach materialnych, na szczęście dostawał stypendium Szkoły Sztuk Pięknych.


Niezależnie od malarstwa coraz bardziej zaczynał go pociągać teatr. Zaczął tworzyć wstępne wersje pierwszych swoich dramatów (Królowa Polskiej Korony, Legenda, Warszawianka, Daniel i Meleager). Ostateczne wersje powstały w Krakowie, gdzie wrócił w sierpniu 1894 r.
Pod koniec lat 90- tych Wyspiański zaprojektował (częściowo też wykonał) polichromię w kościele Franciszkanów oraz kilka witraży. Za pejzaże z Kopcem Kościuszki został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności.
Jako malarz i dekorator zaczął współpracować z Teatrem Miejskim w Krakowie. Tam też rozwinął twórczość dramatyczną. Zaczął też współpracować z towarzystwem "Sztuka". W 1989 r. został kierownikiem tygodnika artystycznego "Życie".
Pierwsze próby malarskie i dramatyczne artysty przeszły bez echa. Sławę przyniosło mu dopiero wydanie w 1898 r. "Warszawianki"- pierwszego z serii dramatów narodowych.

W r. 1900 Wyspiański zmienił stan cywilny- ożenił się z Teodorą Pytko. Jesienią tego samego roku był na weselu swego przyjaciela Lucjana Rydla- wydarzenia, które stało się kanwą słynnego "Wesela".
W 1906 r. artysta został profesorem krakowskiej ASP. Był też członkiem krakowskiej Rady Miejskiej. Pod koniec życia podupadł mocno na zdrowiu. Zaraził się bowiem kiłą, która wtedy była nieuleczalna. Zmarł na tę chorobę 28 listopada 1907 r. w Krakowie. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową. Został pochowany na Skałce.


Oparacowanie Stanisław Wyspiański


Źródło: http://wikipedia.pl

Stanisław Wyspiański - twórczość

Okładka - Wyzwolenie
Wyzwolenie

"Wyzwolenie" to dramat w trzech aktach Stanisława Wyspiańskiego. Akcja utworu rozgrywa się na scenie teatru krakowskiego, a więc przedstawia teatr w teatrze. Konrad (postać z "Dziadów" Adama Mickiewicza) przybywa...czytaj dalej

Okładka - Wesele
Wesele

Największy skandal towarzyski w Krakowie przełomu wieków: ogólnie znane i szanowane nazwiska na teatralnym afiszu! Znana pisarka, ekscentryczni poeci, a nawet panny na wydaniu - bohaterami dramatu...czytaj dalej

Okładka - Warszawianka. Lelewel. Noc listopadowa
Warszawianka. Lelewel. Noc listopadowa

Trzy dramaty o powstaniu listopadowym. Akcja Warszawianki rozgrywa się w czasie bitwy pod Grochowem, w dworku, w którym mieści się sztab generała Chłopickiego. Dramat Lelewel jest surową krytyką kierownictwa...czytaj dalej

Okładka - Noc listopadowa
Noc listopadowa

Liryzm i plastyka pamięci szczególne mają zastosowanie w odniesieniu do terenów, w których poeta mieści akcję swych dramatów... Znajomość też pewnych miescowości, podobnie jak znajomość pewnych dzieł sztuki...czytaj dalej

Okładka - Hamlet
Hamlet

Hamlet Wyspiańskiego jest w Polsce jedyną tak obszerną, zawierającą obok teoretycznych rozważań konkretne analizy, rozprawą poświęconą sztuce teatru. Dziełem niezwykłym, nieodmiennie fascynującym kolejne pokolenia...czytaj dalej

Okładka - Warszawianka
Warszawianka

Warszawianka...czytaj dalej

1

Stanisław Wyspiański - wiadomości

Stanisław Wyspiański - publicystyka

Cytaty Autora

Pamiętaj na drugi raz:


Więcej

Tak, by nam się serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy. A tu pospolitość skrzeczy...


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy