Zdjęcie - Maria Konopnicka

Maria Konopnicka

Data urodzenia: 1842-05-23
Data śmierci: 1910-10-08

Maria Konopnicka to jedna z najwybitniejszych literatek doby polskiego pozytywizmu.

Gatunki literackie: Dla dzieci, Literatura piękna, Inne

Maria Konopnicka - najnowsze książki: Na jagody, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Poczytaj mi, mamo. Księga czwarta, Wierszyki dla dwulatka, Maria Konopnicka Dzieciom,

Średnia ocena książek Maria Konopnicka: 4.14/6

103 osób przeczytało książki autora

198 osób chce przeczytać książki autora

Maria Konopnicka - biografia, życie i twórczość

Maria Konopnicka (z domu Waiłowska) publikowała pod pseudonimami M.K., K. Ko-Mar, Jan Sawa, Marko, Jan Waręż, Humanus, Ursus, Mruczysław Pazurek. 

Maria Konopnicka była poetką, nowelistką, krytyczką literacką, publicystką i tłumaczką. Do dziś uważana jest za jedną z najwybitniejszych polskich twórczyń

Maria Konopnicka urodziła się w Suwałkach jako córka Józefa Wasiłowskiego h. Ślepowron i Scholastyki z Turskich h. Dołęga. Z czasem rodzina przeniosła się do Kalisza. Tata przyszłej poetki był prawnikiem, lecz kochał literaturę piękną i tą miłością z pewnością zaraził córkę. 

W rodzinie silna była wiara chrześcijańska i tradycje patriotyczne, które nie pozostały bez wpływu na małą Marię. 

Maria Konopnicka uczyła się w Warszawie na pensji sióstr sakramentek - tam poznała przyszłą pisarkę, Elizę Orzeszkową. Obie panie mocno się zaprzyjaźniły.

Maria Konopnicka miała liczne rodzeństwo. Co ciekawe, długo trudno było ustalić jej prawdziwą datę urodzenia, bo pisarka podawała datę późniejszą, próbując uchodzić za młodszą niż w rzeczywistości. 

Maria Konopnicka - dzieci

Mężem Marii został Jarosław Konopnicki, który był od niej starszy o 12 lat. Pisarka miała ośmioro dzieci, z których dwójka zmarła tuż po urodzeniu. Małżeństwo nie było szczęśliwe - Konopnickiej nie odpowiadały narzucane jej ograniczenia, nie chciała być utrzymanką i gospodynią domową. Marzyła o pisarstwie. Maria Konopnicka wreszcie rozstała się z mężem. 

Poemat W górach autorstwa Konopnickiej zyskał uznanie ze strony Henryka Sienkiewicza. Pozytywna recenzja dała jej sporo pewności siebie. Co ciekawe, po rozstaniu Maria wspierała byłego męża, Jarosława. 

Po rozstaniu z mężem Maria Konopnicka przeprowadziła się do Warszawy, tam udzielała korepetycji, angażowała się również w konspirację i prowadziła akcje społeczne. 

Konopnicka łożyła na utrzymanie dzieci, jednak szybko wysłała je na pensje, skupiając się na własnej karierze i rozwoju. 

Maria Konopnicka - skandale

Córka Marii, Helena, wzbudzała skandale. Oskarżona była o kradzież, usiłowała udać próbę samobójczą i dokonać zamachu na życie mamy. W końcu Helena trafiła do zakładów zamkniętych, a Maria Konopnicka zerwała z nią kontakt. 

Romanse Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka wiązana była z wieloma mężyznami, z dużo młodszym dziennikarzem Janem Gadomskim, filozofem Maksymilianem Gumplowiczem, który – odrzucony przez pisarkę – popełnił samobójstwa przed hotelem, w którym Konopnicka mieszkała z Marią Dulębianką. Obie panie razem mieszkały, Konopnicka traktowała ją jak członka własnej rodziny. 

Maria Konopnicka - twórczość

Debiut Marii Konopnickiej to wiersz W zimowy poranek, opublikowany pod pseudonimem Marko w piśmie „Kaliszanin". Maria Konopnicka była redaktorką kobiecego pisma Świt, gdzie usiłowała forsować mocno postępowe poglądy. Współpracowała z pismem „Bluszcz". Maria Konopnicka publikowała liczne nowele - szczególne znaczenie miała publikacja nowelki Dym

Maria Konopnicka zajmowała się krytyką literacką. Pisała recenzje, publikowała liczne teksty dla dzieci – między innymi O krasnoludkach i sierotce Marysi czy Na jagody. Ważnym był tekst Roty stanowiący protest wobec germanizacji.

Maria Konopnicka a religia

Maria Konopnicka atakowana była za swoją twórczość przez duchownych, jeden z biskupów nazwał ją nawet poganką z uwagi na bluźnierczy charakter słów: 

Lecz krzyż czarny
Stał nieruchomy i ciemny na stole
Jak milczące wobec łez ołtarze

Krytyka przez środowiska konserwatywne sprawiła, że Konopnicka stała się jeszcze bardziej popularna. Jej twórczość została podczas okupacji niemieckiej uznana za szkodliwą, mającą zostać zniszczoną. 

Maria Konopnicka była osobą wierzącą, lecz krytykującą Kościół Katolicki. Krytykowała również dewocję. 

Maria Konopnicka zmarła z powodu zapalenia płuc. Zorganizowany przez Marię Dulębiankę pogrzeb poetki stał się wielką uroczystością patriotyczną. 

Maria Konopnicka - twórczość

Okładka - Podróż na bocianie
Podróż na bocianie

Daneczkowi, choć tak mały,Dziwnie ciasne się zdawałyBielonego domku ściany,Dziwnie niski dach słomianyWięc pomyślał: "Wiem, co zrobię,Podróżnikiem będę sobie!"...czytaj dalej

Okładka - Poczytajmy wierszyki
Poczytajmy wierszyki

Patataj, patataj,pojedziemy w cudny kraj!Tam gdzie Wisła modra płynie,Szumią zboża na równinie.Pojedziemy, patataj......czytaj dalej

Okładka - Zamiary staszka
Zamiary staszka

Nieraz sobie myślę o tem,Czym ja będę, jak urosnę?Czy kuć będę w kuźni młotem,Czy obrabiać piłą sosnę?...czytaj dalej

Okładka - Kukułeczka
Kukułeczka

Bogato ilustrowana książeczka autorstwa Marii Konopnickiej pt. Kukułeczka....czytaj dalej

Okładka - Dym
Dym

notatki na marginesie, cytaty, które warto znać, streszczenie...czytaj dalej

Okładka - Skrucha Józi
Skrucha Józi

Co to Józia tam zbroiła, Że się tak za drzewo skryła I oczki się podnieść wstydzi? Myśli, że jej nikt nie widzi? Wiem ja, wiem, co to za sprawa! Panna była zbyt ciekawa, Co tam...czytaj dalej

Okładka - Jak to ze lnem było
Jak to ze lnem było

Bajka dla dzieci o tym, jak zaczęto uprawiać len i tkać płótno....czytaj dalej

Okładka - Krasnoludki i inne wiersze
Krasnoludki i inne wiersze

Wierszyki dla najmłodszych dzieci....czytaj dalej

Maria Konopnicka - wiadomości

Maria Konopnicka - publicystyka

Cytaty Autora

O! śpiesz się, słońce! Zbyt wschodzisz powoli


Więcej

Człowiek się tak jak każda rzecz zużywa,a zużyty cięży.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy