Zdjêcie - Lew To³stoj

Lew To³stoj

Data urodzenia: 1828-09-09
Data ¶mierci: 1910-11-20

Lew To³stoj to rosyjski intelektualista, pisarz, dramaturg, krytyk literacki, wa¿na postaæ ¶wiatowego realizmu. Dzi¶ uznawany za klasyka literatury, czytany w Rosji i na ca³ym ¶wiecie.

Gatunki literackie: Literatura piêkna, Obyczajowe, Inne, Historyczne

Lew To³stoj - popularne ksi±¿ki: Anna Karenina, Wojna i pokój t. 1-2, Wojna i pokój t. 3-4, ¦mieræ Iwana Iljicza, Zmartwychwstanie,

Lew To³stoj - najnowsze ksi±¿ki: K³amstwo patriotyzmu, Anna Karenina, Wojna i pokój t. I i II, Wojna i pokój t. I i II/t. III i IV, Wojna i pokój t. III i IV,

¦rednia ocena ksi±¿ek Lew To³stoj: 4.8/6

130 osób przeczyta³o ksi±¿ki autora

147 osób chce przeczytaæ ksi±¿ki autora

Lew To³stoj - biografia, ¿ycie i twórczo¶æ

Lew Tołstoj był twórcą idei „nieprzeciwstawiania się złu przemocą", która mocno wpłynęła na współczesnych intelektualistów – między innymi Gandhiego czy Martina Luthera Kinga. Był zwolennikiem moralnego samodoskonalenia jednostki oraz antyestetyzmu czy sztuki moralistycznej. To za jego sprawą narodziła się idea tołstoizmu.

Lew Tołstoj był potomkiem arystokratów, kształconym przez guwernerów. Studiował orientalistykę i prawo, ale rzucił studia. Interesował się filozofią, spore znaczenie dla niego miała myśl Jeana-Jacquesa Rousseau.

W młodości Tołstoj był hazardzistą, walczył w wojsku. Brał udział w wojnie krymskiej. Już w czasie walk publikował swoje pierwsze dzieła.

Lew Tołstoj podróżował po Europie Zachodniej, odwiedził Paryż, Szwajcarię i Włochy. Po powrocie do Rosji zakładał szkoły dla dzieci chłopskich. Prowadził gospodarstwo, zajmował się tworzeniem. Jego twórczość doceniono na całym świecie. Przez wiele lat mówiono że ma wielkie szanse na otrzymanie Literackiej Nagrody Nobla, jednak nigdy jej nie otrzymał.

Lew Tołstoj planował oddać swój majątek chłopom, jednak rodzina się na to nie zgodziła. Chciał opuścić dom rodzinny i żyć w zgodzie z sobą. Niestety, zachorował na zapalenie płuc i wkrótce potem zmarł.

Tołstoja nazywa się twórcą wolnościowego chrześcijaństwa anarchaistycznego. Nauczył się języka esperanto. Nie jadł mięsa.

Lew Tołstoj podkreślał, że najwyższą wartością jest prawda, do której dążył w życiu i twórczości.

Oprócz prozy Lew Tołstoj zajmował się również działalnością publicystyczną. Krytykował prawosławie, rosyjskie władze i biurokrację.

Lew To³stoj - twórczo¶æ

Ok³adka - Szczê¶cie rodzinne
Szczê¶cie rodzinne

W tomie znajduj± siê dwa opowiadania To³stoja: "Dwaj huzarzy" i "Szczê¶cie rodzinne". Akcja pierwszego rozgrywa siê w pierwszej po³owie XIX w. w rosyjskim mie¶cie gubernialnym, gdzie przyjazd ¶wietnego m³odego...czytaj dalej

Ok³adka - Wojna i pokój
Wojna i pokój

Ta ksi±¿ka nie posiada jeszcze opisu....czytaj dalej

Ok³adka - ¦mieræ Iwana Iljicza
¦mieræ Iwana Iljicza

Nowela Lwa To³stoja opublikowana po raz pierwszy w 1886 roku. Utwór nale¿y do najwybitniejszych osi±gniêæ tego autora w zakresie prozy psychologicznej. Nowela by³a te¿ publikowana w jêzyku polskim pod...czytaj dalej

Ok³adka - Wojna i pokój t. 3-4
Wojna i pokój t. 3-4

Powie¶æ przedstawia panoramê ¿ycia w Rosji w burzliwym okresie wojen napoleoñskich. Ta epopeja charakteryzuje siê mnogo¶ci± portretów psychologicznych i barwnych postaci - wystêpuje ich w postci kilkaset, a...czytaj dalej

Ok³adka - Ojciec Sergiusz
Ojciec Sergiusz

G³ównym tematem Ojca Sergiusza Lew To³stoj uczyni³ problem, który jest jednym z najbardziej ¿ywych i krzykliwych problemów równie¿ w naszej epoce. W roku 1965 Leszek Ko³akowski uj±³ go w tytule swego niezapomnianego...czytaj dalej

Lew To³stoj - wiadomo¶ci

Cytaty Autora

Kobieta jest szczê¶liwa i osi±ga wszystko, czego mo¿e pragn±æ, kiedy oczaruje mê¿czyznê. I dlatego g³ównym zadaniem kobiety jest umiejêtno¶æ czarowania mê¿czyzn. Tak by³o i bêdzie.


Wiêcej

Muzyka zmusza mnie do zapomnienia o sobie, o swoim istotnym po³o¿eniu, przenosi mnie w jakie¶ inne, nie moje po³o¿enie: pod wp³ywem muzyki wydaje mi siê, ¿e czujê to, czego w³a¶ciwie nie czujê, ¿e rozumiem to, czego nie rozumiem, ¿e mogê to, czego nie mogê.


Wiêcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy