Arthur C. Clarke - biografia, życie i twórczość
Arthur Charles Clarke urodził się 16 grudnia 1917 r. w Minehead (południowo- zachodnia Anglia). Od dzieciństwa pasjonował się nauką, w szczególności problematyką lotów kosmicznych. Zainteresowanie to podsycały pochłaniane przez niego w ogromnych ilościach periodyki z literaturą science- fiction. Sam Clarke dość wcześnie zaczął pisać, a także próbował konstruować rakiety i teleskopy własnego pomysłu. Gdy miał 19 lat, przeniósł się do Londynu, gdzie zasilił szeregi członków Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego popularyzującego ideę podboju kosmosu. Podczas II wojny światowej był oficerem RAF (angielskich Królewskich Sił Powietrznych). Po wojnie powrócił do Londynu i został prezesem wspomnianego Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego. Także w 1945 r. ogłosił artykuł naukowy, w którym pisał o możliwości stworzenia światowej sieci łączności dzięki satelitom umieszczonym na orbitach geostacjonarnych. Pół wieku później pomysł został podchwycony i zaowocował trwającym do dziś przełomem w telekomunikacji. Rok później pisarz opublikował swoje pierwsze opowiadanie: "Wyprawa ratunkowa". W 1948 r. ukończył londyński King's College (studiował tam fizykę i matematykę). Niedługo później został redaktorem naczelnym "Physics Abstracts"- czasopisma poświęconego fizyce.
Zaczął wkrótce odnosić sukcesy wydawnicze- wielkim sukcesem okazała się książka o astronautyce "Loty międzyplanetarne" (1950) oraz pozycje typowo literackie: "Against the Fall of Night" (brak polskiego tłumaczenia) oraz "Koniec dzieciństwa" (obie 1953). Od tej pory brał udział w licznych konferencjach i spotkaniach miłośników fantastyki. W roku swego największego sukcesu literackiego (czyli 1953) pisarzowi powiodło się także w życiu prywatnym- został mężem Marylin Mayfield. Niestety ich sielanka małżeńska trwała zaledwie pół roku- potem się rozstali. W 1956 r. zamieszkał na Sri Lance, oddając się tam kolejnej wielkiej pasji- nurkowaniu.
W 1964 r. rozpoczął współpracę ze słynnym Stanleyem Kubrickiem przy scenariuszu "2001- Odysei Kosmicznej" (w tym czasie ukazała się jego powieść będąca kanwą owego scenariusza). Zarówno film, jak i książka cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dzięki swej popularności Clarke mógł uczestniczyć na przełomie lat 60 i 70 w telewizyjnych relacjach z lądowań amerykańskich misji na Księżycu. Wydał też kolejne powieści. W międzyczasie miał poważne problemy zdrowotne- zapadł na polio (choroba Heinego- Medina).
W pierwszej połowie lat 80 pisarz był gospodarzem autorskich seriali dokumentalnych: "Tajemniczy świat Arthura C. Clarke'a" oraz "Arthura C. Clarke'a świat niezbadanych mocy". W tym czasie też ostro protestował przeciwko pomysłom wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach wojennych. Niestety ze zdrowiem było coraz gorzej- dopadł go syndrom post- polio (osłabienie, męczliwość, dolegliwości bólowe). W pewnym momencie lekarze dawali mu najwyżej parę miesięcy życia. Jednak żył jeszcze wiele lat.
Pisarz bardzo długo mieszkał w Kolombo - stolicy Sri Lanki. Poruszał się na wózku inwalidzkim, lecz pozostawał bardzo sprawny intelektualnie. W 1994 r. był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, natomiast w 1998 otrzymał tytuł szlachecki.
Kalina Beluch
Arthur C. Clarke - bibliografia
1951 Piaski Marsa
1951 Na podbój przestrzeni
1952 Wyspy na niebie
1953 Koniec dzieciństwa
1956 Miasto i gwiazdy
1956 Tajemnice koralowych raf
1957 Kowboje oceanu
1957 Zdobywamy Księżyc
1962 Opowieści z dziesięciu światów
1963 Wyspa delfinów
1968 2001: Odyseja kosmiczna
1973 Spotkanie z Ramą
1979 Fontanny Raju
1982 2010: Odyseja kosmiczna
1986 Pieśni dalekiej Ziemi
1987 2061: Odyseja kosmiczna
1994 Młot Boga
1997 3001: Odyseja kosmiczna- finał
1997 Śniegi Olimpu
Źródło: http://www.acclarke.pl/biografia.html
Puszka Pandory - pomyślał Floyd, tknięty nagłym przeczuciem - czekająca na otwarcie przez ciekawskiego Człowieka.
Więcej