Parkinson - nie przesadza się starych drzew

Autor: dydymus
Czy podobał Ci się to opowiadanie? 0

Nikt nie ma prawa być lepszy, nikt nie ma prawa żyć kosztem śmierci kogoś innego… Niezależnie od tego czy będzie to dziecko, senior, osoba obłożnie chora …wszystkie te osoby musza mieć zagwarantowany równy poziom życia, równy dostęp do opieki zdrowotnej i opieki socjalnej, jaką musi zapewnić Państwo! Państwo przez duże „P”…

Po wielu latach pracy w instytucjach charytatywnych rzadko wspieram inicjatywy typu pomocowego, ponieważ wiem, iż w większości inicjatyw tego typu (w chorym państwie) służą ich twórcą a nie ich podopiecznym... Celem wielu instytucji charytatywnych jest pomaganie swoim członkom i twórcom a nie podopiecznym…

Podopieczni (potrzebujący, chorzy…) w Polsce stali się narzędzie pozyskiwania bogactwa, odpisów, zwolnień podatkowych…

Dlatego też wole pomagać konkretnym osobą w tym przypadku Panu Andrzejowi. B(choremu na Parkinsona)...

Warto niekiedy pomóc komuś nie pod publiczkę i nie, dlatego, że tak robią wszyscy, ale z potrzeby serca i ludzkiej życzliwości… Nie, dlatego, że dziecko jest słodkie i bezradne, nie, dlatego, że szczeniak jest rozkoszny, ale dlatego,że ktoś wyciąga rękę proszą o faktyczną,konkretną pomoc…

Codziennie łożymy na cele, które tak naprawdę powinny być finansowane przez państwo np: problemy zdrowotne dzieci, głodujących, bezdomnych...  Mimo wszystko warto pomóc osobom, o których się głośno nie mówi i prawie wcale nie pisze...

Spychając te osoby na margines w przyszłości może się okazać,że i my znaleźliśmy się na takowym marginesie…

Warto pomagać osobom, które stanowią korzenie naszej populacji … dziadkom, babcią, seniorom…Tym, których krzywdzi Państwo, tym, którym w normalnym Państwie należałaby się godziwa emerytura czy renta…, z której mogliby finansować własne leczenie będąc niezależnymi od nas…

To nie jest wina seniorów,że za wiele lat uczciwej pracy zostali oszukani, pozbawieni środków do życia, pieniędzy na chleb i leki…

Każda złotówka może pomóc… 

perkinson.pomagaj@interia .pl

Pekao S.A 25 1240 3738 1111 0000 3070 2439

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002232271884&sk=wall

pozdrawiam

dydymus

 

Choroba Parkinsona (Wikipedia) (łac. morbus Parkinsoni, ang. Parkinson's disease, PD; dawniej drżączka poraźna, paralysis agitans) – samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego. Nazwa choroby pochodzi od londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia, jednak podłoże anatomiczne i biochemiczne tego schorzenia poznano dopiero w latach 60. XX wieku.

Choroba znana była od stuleci, ale za pierwszy formalny jej opis uważa się "An Essay on the Shaking Palsy" brytyjskiego lekarza Jamesa Parkinsona (1755-1824) z 1817 roku. Początkowo używano terminu drżączki poraźnej (paralysis agitans), ale Jean-Martin Charcot wprowadził powszechny do dziś eponim choroby Parkinsona. Odkrycie zmian w istocie czarnej w parkinsonizmie przypisuje się Konstantinowi Tretiakoffowi (1892-1958), który opisał je w swoim doktoracie w 1917 roku. Zmiany biochemiczne leżące u podstaw choroby odkrył szwedzki biochemik Arvid Carlsson, któremu za to odkrycie przyznano Nagrodę Nobla w 2000 roku. Rolę dopaminy w patogenezie schorzenia wyjaśnili Ehringer i Hornykiewicz w 1960 roku. Pierwsze próby z lewodopą podjęto rok później.

W chorobie Parkinsona do objawów chorobowych dochodzi z powodu zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych w istocie czarnej (łac.substantia nigra) i innych obszarach barwnikonośnych mózgowia. Neurony istoty czarnej wytwarzają neurotransmiter dopaminę, stąd nazywa się je neuronami dopaminergicznymi; zawierają ponadto melaninę, dlatego określa się je również jako barwnikonośne. Konsekwencją zaburzenia funkcji tych neuronów jest niedobór dopaminy (ok. 70-80%) w istocie czarnej i prążkowiu, i przewaga aktywności neuronów glutaminergicznych, hamujących jądra wzgórza. W zmienionych chorobowo obszarach mózgowia stwierdza się obecność ciał Lewy'ego, jednak nie są to zmiany patognomoniczne dla choroby Parkinsona.

Najpopularniejsze opowiadania

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Forum - opowiadania
Reklamy
O autorze
dydymus
Użytkownik - dydymus

O sobie samym: Mistyk, filozof, Grafik, freelancer, copywriter specjalizuję się w okładkach, plakatach, logotypach oraz pracach typu art. Tester aplikacji (iPhone OS, Symbian, Java, Android, Win Mobile, WinXP/7, Mac OS...) i sprzętu RTV/GSM/GPS/KOM. http://dydymus.pl http://radioromantyka.blogspot.com http://dydymusdesigne.digart.pl/ http://flickr.com/photos/idydymus/ http://dydymus.blopix.pl/ http://fotomody.pl/wojciech-dydymski http://dydymusdesign.deviantart.com/ http://dydymus.flog.pl/ http://facebook.com/dydymus http:/myspace.com/dydymus/ Bawię się słowem i tekstem: http://eioba.pl/dydymus/articles/ http://dydymus.nowyekran.pl http://dydymus.salon24.pl Współpraca z portalem telix.pl/telefonbezbarier.pl Znajdź mnie Google/Yahoo/Baidu: dydymus, wojciechdydymski, dydymusdesign, dydymuspromedia, dpmedia, visiongate, moontao, radioromantyka, idydymus ...
Ostatnio widziany: 2020-03-26 16:49:55