Druidowie Galijscy - horoskop drzewny
W starożytności ścinał ją wyłącznie kapłan szczerozłotym sierpem, uważając, aby spadła na rozesłane pod drzewem płótno (spadając na ziemię traciła swoją moc).
Ludy Afryki zbierały jemiołę w przeddzień wyruszenia na bitwę, uważano, bowiem,że jej pędy zapewniają wojownikom zwycięstwo. Ścinał ją tylko szaman przy akompaniamencie tam- tamów i rytualnych śpiewów.
W późniejszych okresach po jemiołę sięgał już każdy, uważano, bowiem,że leczy wszelkie choroby, a domowi i jego mieszkańcom zapewniała pomyślność. Zatknięta na dachu domostwa odpędzała pioruny, a zawieszona w oborze i kurniku pomnaża dobytek i chroniła przed stratami. Jemioła chroni również przed pożarem, a szalejący już ogień wygasza. Wierzono również,że jemioła wskazuje zakopane skarby!
Niewiele magicznych rytuałów z użyciem jemioły zachowało się do dziś. Przetrwałą jednak tradycja noworocznej pomyślności i… zioła. W lecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim takie właściwości jemioły jak: działanie przeciw krwiotoczne, obniżające ciśnienie, rozkurczowe i wzmacniające mięsień sercowy. Z powodzeniem stosuje się również jemiołę w leczeniu miażdżycy. Jemioła skutecznie hamuje również rozwój grzybów i bakterii.
Do celów leczniczych zbiera się jemiołę od wiosny do jesieni, wykorzystując tylko cieńsze pędy, ponieważ nie jest ona łatwa w suszeniu.
W europie jemiołę upodobali sobie Anglicy, którzy pod pięknie przyozdobionym pękiem jemioły składają gwiazdkowe prezenty.
W dzisiejszych czasach jemioła stała się tylko jeszcze jednym zapominanym powoli symbolem, którego znaczenie znika we mgle przeszłości… Coraz częściej stosujemy symbole bez poszanowania i znajomości ich historii… Zapominamy wiedzę, która kiedyś stanowiła o potędze ludzkiego umysłu, a wszelakie przejawy mądrości rodzą się w prostych rozwiązaniach czerpanych z natury i jej bogactwa…
dydymus
Wiecej: http://www.eioba.pl/a139132/druidowie_galijscy_horoskop_drzewny#ixzz1BJSDWaiU