Czterdzieści lat po wojnie Anna Łazarska odkrywa, że nie jest osobą, za którą się uważa. Naprawdę nazywa się Miriam Zarg, jako niemowlę została uratowana z warszawskiego getta. Kocha przybranego ojca, jednak nie może mu wybaczyć kłamstwa. Z wielkim wysiłkiem próbuje poskładać fragmenty dwóch życiorysów. Historię Anny znamy z relacji niemieckiego dziennikarza Hansa Beneka. Ich spotkanie staje się dopełnieniem losu Anny i metaforą skomplikowanych relacji łączących trzy uwikłane w wojnę narody.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-03-07
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 209
Język oryginału: polski
Kolejna fantastyczna pozycja Marii Nurowskiej i kolejne ogromne zaskoczenie. Powieść , która poruszy każde nawet najtwardsze serce. Opowieść o Żydówce znalezionej przez kawalera pod murem getta , który nie chciał mieć dzieci a mimo wszystko zaopiekował się nią i dał jej swoje nazwisko.Jakie to ogromne poświęcenie i jakiej odwagi potrzeba by na to się zdecydować?!
Ale przychodzi moment, że ta mała dziewczynka jest już dorosłą kobietą i przypadkowo dowiaduje się jakie są jej korzenie... Książka , w której znajdziemy wiele pytań i odpowiedzi, znajdziemy ogrom bólu , strachu i niepewności. Poznamy historię tej dwójki ale również prawdziwą rodzinę dziewczynki, dowiemy się co przeżyli podczas holocaustu.
Autorka naprawdę się postarała, to kawał wspaniałej roboty, popisała się nietypowym sposobem przekazania nam jakże wzruszajacej opowieści, poprzez wywiady oraz listy...
I jak zwykle w książkach Marii Nurowskiej ,smutek ogarnia serce:(
Nie jest to łatwa ani przyjemna lektura.
Anna Łazarska 40 lat po wojnie odnajduje zapiski swojego ojca, z których dowiaduje się, że została przez niego znaleziona w marynarce pod murem Getta podczas wojny. Całe jej życie okazuje się być kłamstwem. Anna nie potrafi pogodzić się z prawdą, nie umie odnaleźć się w nowej sytuacji, zmienia się także jej stosunek do ojca - zaczyna go nawet nazywać opiekunem. Nagle staje się żydówką, szuka swoich korzeni, swojej rodziny, chce dowiedzieć się, dlaczego została porzucona. Udaje jej się odnaleźć dziadka oraz siostrę, lecz nawet te poszukiwania nie potrafią ukoić jej bólu. Nie umie przebaczyć ojcu kłamstwa, nie umie odnaleźć się w nowej roli, nie wie, jak ma dalej żyć i kim być. Ma problem z określeniem swojej tożsamości, zmienia się jej sposób patrzenia na świat, czuje na swoich barkach ciężar cierpienia Żydów, holocaustu, wojny.
Wybór Anny pokazuje całą brutalną prawdęo okrucieństwie wojny, o degradacji człowieczeństwa w jej czasach, o antysemityzmie, o próbie przetrwania za wszelką cenę.
Kiedy mnie pytają, o czym jest ta powieść, odpowiadam, że o trójkącie. On, ona i jej ciało. Julia gra z własnym ciałem, które zaniedbywane przez lata,...
Maria Nurowska, pisząc tę powieść, czerpała inspirację z prawdziwych historii, które zdarzyły się na Podhalu. "Zabójca" to historia Joanny Padlewskiej...
Przeczytane:2024-02-11, Mam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, 52 książki 2024, 12 książek 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku,
W książce opisane są emocje Anny Łazarskiej po odkryciu faktu, że jest Żydówką, podrzuconą przez rodziców mecenasowi Witoldowi Łazarskiemu podczas II wojny światowej.
Z utworu dowiadujemy się, jak byli odbierani Żydzi w naszym kraju w tamtym okresie. Czy Polacy im pomagali, czy może wręcz przeciwnie?
Ciekawa lektura, którą powinno się przeczytać, nawet mimo przykrych i smutnych przeżyć bohaterki.