Wschód

Ocena: 5.33 (6 głosów)

Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka to niezwykły zapis podróży na Wschód – podróży we wspomnienia do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu i podróży tam, skąd wyszły oddziały Czyngis-chana, tam, gdzie historia jest jak geologia i tektonika: nieunikniona, nieprzewidywalna, miażdżąca, tam, gdzie lucyferycznym blaskiem świeci nowa potęga – do Rosji, Chin i Mongolii. To próba uchwycenia cienia Wschodu, który na nas pada. Opowieść o tęsknocie, pragnieniu i strachu. I o tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć.

Informacje dodatkowe o Wschód:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2013-10-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7536-559-7
Liczba stron: 280

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wschód

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Ludzie uważali, że Niemcy są zadbani i uczciwi. Płacili za jajka i kury. Najbliższe getto było dwadzieścia kilometrów na zachód. Treblinka – ponad trzydzieści, trochę bardziej na północ. Wieś miała znikome pojęcie o tych zwiastunach nowoczesności.


Więcej

Panie, wiem, że jesteś zajęty, że nie masz czasu, że dziś odwiedzasz piekło, ale uważam, że powinieneś rozpędzić mój naród na cztery wiatry. Powinieneś przepędzić go od siebie jak tych przekupniów ze świątyni. Na jakąś pustynię ich wygnać, żeby się tułali jak Żydzi. Żeby im się nie wydawało, że mają do Ciebie jakiś grupowy dostęp, że ich będziesz zbiorowo rozpatrywał i liczył im te wszystkie plemienne zasługi, które sobie wyobrażają, zapisują i potem w nie wierzą. Że to są zasługi przed Tobą. Panie, ja bym ich na Twoim miejscu rozgonił po całym świecie na tysiąclecia jak naród Izraela i dopiero by się okazało, ile są warci. Jakby nie mieli tego swojego Mazowsza, Kieleckiego, Grunwaldu, tych wszystkich listopadów, styczniów i wrześniów dymiących spalonym mięsem, toby się okazało. Jakby nic nie mieli. Jakby nie mieli żadnego Ruska, Niemca ani Żyda na usprawiedliwienie, ani tego swojego papieża by nie mieli na pogański kult, tylko na sto kilometrów piasek, toby było wiadomo, czy oni wierzą, czy tylko robią narodowy interes. Piasek i wieczność. Tak bym zrobił. W kosmos. I Częstochowę na ich oczach bym im rozpirzył jak Jerycho, jak stragany jerozolimskich gołębiarzy. Żeby, gdy już popędzisz kota temu mojemu narodowi wybranemu, mogli przyjść do Ciebie niewidomi i chromi i żeby nie musieli z tych wiejskich poczt z żółtą trąbką wysyłać czerwonych przekazów z ostatnim groszem dla zbójeckich jaskiń w eterze.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Wschód - opinie o książce

Stasiuk, po raz kolejny przekonałam się, że on pisze dla mnie. Pisze o miejscach, które również na mnie robią wielkie wrażenie, swym spokojem, swojskością, brakiem blichtru i polerki.Opowiada o szeroko pojętym wschodzie, czyli miejscach położonych na wschód od Warszawy, przy drogach trzy numerowych, gdzie życie płynie wolno, bez wyścigu. Pisze o Rosji, do której nie chciał jechać.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-07-13, 52 książki w 2016 roku,
Stasiuk przeplata wspomnienia z dzieciństwa ze współczesnymi doświadczeniami. Książka wymaga skupienia, którego mi brakowało w trakcie czytania, więc musiałam ją kilkukrotnie odkładać i do niej wracać. Wiele ważnych zdań i przemyśleń wartych zapamiętania i rozważenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Po udanym początku nastały monotonne i ciut natchnione rozważania na tematy różne, od historii rodzinnych po nieprzebrane piękno krajobrazu. Mało wyraźiście i po łebkach, bez bliżej sprecyzowanego celu. Ot garść refleksji i widoków z podróży. Zabrakło miąższu, kolorytu i soczystości, wejścia głębiej. Luźna i niewymagająca lektura, większość poruszonych wątków zaledwie muśnięta.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2018-04-08, Ocena: 5, Przeczytałem,

Podróż po Rosji, Mongolii i Chinach, trochę powrotów do dzieciństwa spędzonego na wsi. Trochę o wiejskich korzeniach dziadków i rodziców. Trochę trzeźwego spojrzenia na polską odmianę komuny. Jakże znane obrazy i trafne przemyślenia. Opisy z podróży i mijanych miejsc bardzo obrazowe i wciągające. Za mało o spotykanych w dalekich podróżach ludziach. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek w 2015 r., Mam,
Avatar użytkownika - LukaRhei
LukaRhei
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Kroniki beskidzkie i światowe
Andrzej Stasiuk0
Okładka ksiązki - Kroniki beskidzkie i światowe

Wybór felietonów i krótkich próz z ,,Tygodnika Powszechnego". ,,Coś tam czasem się zatliło z jednej albo drugiej, ale znikomo, jak błędny ognik. O...

Rzeka dzieciństwa
Andrzej Stasiuk0
Okładka ksiązki - Rzeka dzieciństwa

Do rzeki dzieciństwa podróżuje się bez końca - szuka jej źródeł w historii i ujścia w pamięci. Wspomina się: lato na wsi, brodzenie po pierś w nurcie,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy