Wojna

Tom 5 cyklu Zuzanna Lewandowska

Jest grudzień 1981 roku, zaczyna się stan wojenny. W Płocku szaleje bezwzględny morderca, który strasznie obchodzi się ze swoimi ofiarami. Jedną z jego ofiar jest wysoki rangą wojskowy, w dodatku skoligacony z ważną w kraju osobą. Znienawidzony przez Zuzę Marcinkowski zleca jej poprowadzenie sprawy i wykrycie sprawcy morderstw, bo przecież przygłupi Mariański kompletnie się do tego nie nadaje.

Informacje dodatkowe o Wojna:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2021-02-02

Kup książkę Wojna

Wojna - opinie o książce

Dalsz część lsoó mecenas Lewandowskiej już w trakcie stanu wojennego. Nie rozumiem tylko, dlaczego w notatkach kapitana Mariańskiego jest coraz więcej idiotycznych błędów ortograficznych.

Kolejne, intrygujące śledztwo Zuzanny Lewandowskiej

Piąty tom serii z papugą, którego bohaterką jest pani prokurator Zuza Lewandowska, nosi tytuł "Wojna". Jest on bezpośrednio związany z czasem akcji, która rozgrywa się w stanie wojennym.

Kiedy generał Jaruzelski ogłasza stan wojenny i życie ludzi zmienia się w jednej chwili, w Płocku dochodzi do serii morderstw. Wśród ofiar znajduje się zięć pewnego prominenta, a zatem sprawa robi się paląca i wymaga szybkiego schwytania seryjnego mordercy. Zuza dostaje propozycję nie do odrzucenia. Ma pomóc w ujęciu sprawcy. Problem polega na tym, że o wsparcie prosi ją... znienawidzony aparat państwowy. Pani mecenas odkłada na bok swoje negatywne uczucia w stosunku do partii komunistycznej i rozpoczyna śledztwo. Najbardziej niezadowolony z takiego obrotu sprawy jest kapitan Mariański, który nie znosi Zuzy i nie przepuści żadnej okazji, aby ją pognębić.

Autor świetnie odmalował realia PRL, wyłączone telefony, czołgi na ulicach, kombinatorstwo, kolejki, puste półki w sklepach i godzinę policyjną. Również w tym tomie nie obyło się bez wulgaryzmów i wrzasków Zgagi, a także rewelacyjnych notatek służbowych kapitana Mariańskiego. Lektorka trzyma poziom, słucha się jej z przyjemnością, szczególnie, kiedy naśladuje Zgagę :D

Tym razem finał wymusza wręcz sięgnięcie po kolejny tom, ponieważ na ostatnich kartach powieści zostaje porwana Zgaga! Kto dopuścił się takiej zbrodni? Co na to Zuza? Koniecznie muszę sięgnąć po następną część serii i to jak najszybciej!

Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2023-09-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Śmierć na bogato
Jacek Ostrowski0
Okładka ksiązki - Śmierć na bogato

Czy można sam moment zejścia z tego świata skomercjalizować? Na taki pomysł wpada pewien duchowny, który pod kuratelą Watykanu zakłada zagadkową firmę...

Posiadłość w Portovénere
Jacek Ostrowski0
Okładka ksiązki - Posiadłość w Portovénere

Jeśli masz czyste sumienie - śpij spokojnie. Jeśli jednak wyrządziłeś zło, uważaj. Przeszłości nie da się wymazać. Grzechy nie zostaną odpuszczone. Nie...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski