Bohaterką jest Cesia Żakówna, mająca kompleksy na tle własnej urody (...). Trudno ich nie mieć, gdy ma się superatrakcyjną siostrę o romantycznym imieniu Julia, piękne koleżanki i w dodatku musi się znosić dziwne spojrzenia kolegi z klasy - Jerzego Hajduka. Zapewne są to spojrzenia krytyczne... Do tego dochodzą jeszcze klasówki z matmy i wybryki kuzynka o niespożytej energii - Bobcia, który z uśmiechem na ustach... podpala balkon albo rysuje wizerunki Hitlera na wielkanocnych pisankach. A jednak do domu Żaków z przyjemnością się wraca. Zawsze czeka tam liczna rodzinka i pyszne a niedrogie potrawy, przygotowane przez mamę Żakową.
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 1977 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN:
Liczba stron: 188
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak
Rozterki Celestyny
Szkolne problemy, zakochane przyjaciółki, kompleksy, nieśmiałość, brak wiary w siebie, domowe awanturki - to są typowe cechy charakterystyczne nastoletniej Cesi Żak ( i nie tylko jej). Jak sobie z nimi poradzi nasza bohaterka? Czy znajdzie sposób, by rodzina i przyjaciele nie wchodzili jej na głowę? Zachęcam do przeczytania tej nietuzinkowej i niezwykle lubianej książki Małgorzaty Musierowicz z serii "Jeżycjada".
Co prawda mam na półce kompletną Jeżycjadę "w papierze" (i lubię do niej wracać), ale po informacji o tym, że w Legimi pojawiła się również w wersji cyfrowej, od razu pobrałam na telefon audiobook pierwszego tomu. Cudownie było wrócić do książki, którą pierwszy raz czytałam w liceum. Przeżycia nastolatków wciąż bawią i wzruszają. A najbardziej kocham chyba wątek z myszkami Bobcia XD
To był sentymentalny powrót do lat młodzieńczych, kiedy to zaczytywałam się książkami z tej serii. I przyznam, że nadal mnie bawią perypetie rodziny Żaków. A zwłaszcza pomysłowy Bobcio. Ponownie przeżywałam wszystko razem z Cesią. Polecam. A mimo tego , że akcja osadzona jest w latach 70-tych to pewne rzeczy są ponadczasowe.
Jedna z moich ulubionych części. Co jakiś czas do niej wracam.
Znacie to uczucie, kiedy po długiej podróży wracacie do domu? Siadacie w fotelu i czujecie się bezgranicznie szczęśliwi, odkrywacie, że dom trochę się zmienił- pojawiła się nowa pajęczyna albo plama, której wcześniej nie było- ale mimo to nadal jest domem.
Takie uczucie towarzyszy mi zawsze, kiedy wracam do Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Ta cudowna seria towarzyszy mi od długiego czasu i wracam do niej co jakiś czas.
Teraz postanowiłam sobie przypomnieć „Szóstą klepkę". Pierwsza część serii opowiada historię Cesi — zakompleksionej dziewczyny, niewierzącej w siebie i samotnej. Jest też jej rodzina-rodzina Żaków, która wyróżnia się specyficznym poczuciem humoru.
Ta książka jak inne książki pani Musierowicz emanuje ciepłem i spokojem. TO niezwykle przyjemna lektura, która niejednokrotnie wywołuje uśmiech na twarzy.
Polecam i młodszym i starszym. Myślę, że to idealna pozycja na długie, smutne jesienne wieczory.
"Od pierwszego ich pocałunku minęły już dwa miesiące" - tak zaczyna się 17. tom "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz. Czyj to był pocałunek? Kto planuje...
Dzieci pomagają porwanej Bambolince i jej bratu wydostaćsię spod wpływu ich ojca despoty, który zamyka swoichpoddanych w wieży za to, że nie chcą...
Przeczytane:2016-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,