Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
Kategoria: Romans
ISBN:
Liczba stron: 180
O dziwo ta obyczajówka Agathy Christie mi się spodobała. Ale tutaj nie ma przydługich wywodów na tematy postwiktoriańskie, jak to było w jej poprzednich obyczajówkach, ale to, co pani Agatha potrafi w powieści najbardziej, czyli świetna konstrukcja postaci. To obraz polityka dorobkiewicza, coś jak nasz Nikodem Dyzma, i dwie kobiety, jedna arystokratka jak ze snu, a druga bita żona i cała plejada wielskich kwok, widziana oczami sparaliżowanego weterana. W sumie jest to romans, ale i ciekawa opowieść o tym, że nie można poznać drugiego człowieka w pełni.
Tytuł jest mylący, bo sugeruje beznadziejny romans, a w sumie to ciekawa książka.
Akcja powieści, wydanej w 1975 roku, już po śmierci autorki, zamyka cykl książek o genialnym małym Belgu, który zawsze powtarzał, że nie popiera zbrodni...
W tej sprawie nic nie idzie jak należy. Dlaczego pozbawiony skrupułów łotrzyk pozwala się szantażować? Dlaczego morderca zabija osobę, która mogłaby uczynić...
Przeczytane:2019-03-10,
Hugh Norreys po nieszczęśliwym wypadku stał się inwalidą. I jak przystało na takie życie - główny bohater samoistnie przeistoczył się w człowieka, na swój sposób biernego, któremu ludzie powierzają swoje troski i żale. Jego godna pochwały umiejętność dystansowania się połączona z inteligencją sprawiła, że do jego kręgu znajomych dołączył John Gabriel. Osoba wywodząca się ze średniego stanu, zamierzająca zostać politykiem, a przy tym niewątpliwie postać niejednoznaczna.
Akcja jest wartka, z zapałem przewraca się kolejne strony książki. Kiedy trzeba zwalnia, pozwala czytelnikowi podumać nad ważnymi zagadnieniami życiowymi.
Otrzymujemy powieść prawdziwą i nieprzewidywalną. Jest to powieść polityczna i mam wrażenie, że była odpowiedzią autorki na postać Adolfa Hitlera i ludzi mu podobnych. Historia, która naprawdę warto przeczytać i się pogłowić.