Drewniany pajacyk to jeden z ulubionych dziecięcych bohaterów, którzy wędrując z nim do Miasta Głupców, do Kraju Pracowitych Pszczół, na Pole Cudów, uczą się, co jest dobre, a co złe, z kim warto się przyjaźnić, z kim nie, co w życiu jest naprawdę ważne, a co można zlekceważyć.
Pinokio chce być chłopcem, ale jak się okazuje niełatwo stać się chłopcem z pajaca. Na szczęście miłość błękitnej Wróżki, a przede wszystkim jego ojca – Dżepetta – pomagają bohaterowi stać się „dobrym chłopcem”.
Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2016 (data przybliżona)
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
ISBN:
Liczba stron: 151
Tytuł oryginału: Avventure di Pinocchio
Język oryginału: włoski
Tłumaczenie: Patrycja Jabłońska
Ilustracje:Marek Szal
Wydaje mi się, że wszyscy dokładnie znamy losy małego, drewnianego chłopczyka o imieniu Pinokio, którego Geppetto wystrugał z kawałka drewna i traktował jak syna. Jego nieposłuszeństwo i naiwność przysparzały mu wielu kłopotów, ale dzięki temu poznał mnóstwo ciekawych postaci, zwierząt i baśniowych stworzeń oraz przebył wspaniałą przygodę, z której powrócił odmieniony. Każdy również pamięta go, jako urwisa z rosnącym od kłamstwa nosem. Pinokio należy do klasyki literatury, jest jedną z najbardziej docenianych przez czytelników powieści. To piękna i ponadczasowa bajka o małym pajacyku i jego zmaganiach, pragnieniach i marzeniach. Na podstawie książki powstały filmy, bajki, czy spektakle teatralne. Carlo Collodi, piszący dla dzieci i o dzieciach – ich językiem, z pewnością nigdy nie przypuszczał, że tworząc tę historię, będzie znany na całym świecie. Dzisiaj mam przyjemność przedstawić Wam książkę, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Vesper, jest wydana w oryginale Carlo Collodiego, a przełożyli ją Krystyna i Eugeniusz Kabatcowie, którzy w doskonały sposób przekazali nam cechy języka Collodiego.
„ – Skąd wiesz, że kłamię? – Bo u nas kłamstwo bardzo łatwo się rozpoznaje: albo ma krótkie nogi, albo długi nos. Twoje należy do tych drugich”. Str. 77
Głównym bohaterem jest Pinokio, który jest postacią nietuzinkową o kapryśnym usposobieniu w dodatku lubiący kłamać. To postać, która posiada w równym stopniu cechy pozytywne i negatywne. Nikt nie jest doskonały i większość z nas uczy się na popełnianych błędach, tak samo, jak Pinokio. Wydaje mi się, że każdy, czy to młodszy, czy starszy czytelnik, polubi zabawne, czasami niebezpieczne historie, które przytrafiły się drewnianemu chłopcu. Jestem pewna, że z tą książką nikt nie będzie się nudził. Autor dzięki wprowadzeniu postaci drugoplanowych, zwierząt i baśniowych stworzeń, umiejętnie skomplikował fabułę bowiem, jedne z nich przekazują jakąś życiową mądrość, a drugie skłaniają pajacyka do popełnienia kolejnego błędu, bo na tym opiera się cała przygoda Pinokia. Collodi pokazał, że czytanie i przyswajanie nowych treści ma być przyjemnością. Książka pobudza do myślenia, a z jej kart każdy wyniesie jakiś morał. Dwie podstawowe myśli to odróżniać prawdę od kłamstwa i dobro od zła. Z pewnością każde dziecko zauważy konsekwencje, jakie towarzyszyły pajacykowi i jego zachowaniom.
„(…) nieroztropnie jest za wiele wymagać czy też zbyt grymasić. Nigdy nie wiadomo, kochany, co może nam się przydarzyć na świecie. Różnie w życiu bywa…”. Str. 32
Muszę napisać, że dawno nie spotkałam tak pięknego wydania. W tej konkretnej pozycji pierwsze, co rzuca się w oczy to jej dopracowanie w każdym szczególe. Książka jest szyta, posiada twardą oprawę, zdobioną tłoczonymi i złoconymi napisami. Otwierając ją, jesteśmy zachwyceni: grube kartki w kolorze bieli, duża czcionka i oryginalne ilustracje Carlo Chiostriego, które są surowe, ale dzięki swej prostocie bardzo wymowne i pobudzające wyobraźnię czytelnika – aż chce się czytać! Każdy rozdział opatrzony jest krótką notatką, opisującą to, o czym w nim przeczytamy. Mnie i mojego synka ta książka urzekła! Myślę, że może stanowić idealną propozycją na prezent, ale również dumnie będzie się prezentowała w domowej biblioteczce.
Dużym atutem książki jest również język, prosty bez zbędnych udziwnień, poważnego moralizatorstwa. Przyjemny w odbiorze i łatwy w przyswojeniu, brzmi, jakbyśmy słuchali bajki, którą ktoś nam opowiada, dlatego książkę mogą czytać nie tylko rodzice, ale same maluchy.
Polecam tę lekturę wszystkim bez wyjątku. Tym, którzy nie mieli okazji poznać historii Pinokia, sugeruję, aby szybko nadrobili zaległości. Osoby, które już ją poznały: dzieciaki, rodzice i dziadkowie, proponuję, aby kolejny raz spotkali się z zastępami baśniowych postaci stworzonych przez Collodiego – przeżyjmy to jeszcze raz! Naprawdę warto pamiętać i przekazywać tę mądrą, niebanalną historię małego drewnianego i niesfornego pajacyka o imieniu Pinokio, który w swej drobnej postaci mimo kapryśnego charakteru, miał ogromne i szlachetne serce. Ta historia należy do literackich perełek.
Za mną wspaniała podróż do przeszłości, do lat dzieciństwa.
Historia znana chyba każdemu: o pajacyku, który był bardzo niegrzeczny, leniwy i krnąbrny; często kłamał i wielokrotnie sprawiał zawód swojemu Tacie i Mamie. Jednak po wielu przygodach, które o mało co nie przypłacił życiem, zrozumiał swoje błędy i zmienił się nie do poznania, za co został ,,hojnie" nagrodzony :)
Piękna opowieść z pięknymi sentencjami. Czasem zabawna, czasem przerażająca, ale jedyna w swoim rodzaju :)
Bardzo dobrze mi się czytało tę lekturę i oczywiście polecam.
Klasyk. W dalszym ciągu zadziwia mnie, jak bardzo brutalne i bezpośrednie były kiedyś bajki. Historia pajacyka, kombinatora, łobuza, który nie szanował swojego rodzica - ciekawa opowieść dla rozrabiającego 7-latka, wraz z opisem wszystkic konsekwencji, daje do myślenia.
Książka idealna dla fanów fikcji. Dżeppetto wyrzeźbił z kawałka drewna pajacyka. Ten jednak jest niegrzeczny i ucieka z domu przez co Dżeppetto trafia do więzienia. Gdy staruszek powraca, pajacyk opowiada o swoim głodzie, spaleniu nóżek i zabiciu Świerszcza. Dżeppetto poświęca się i sprzedaje to co ma, by zrobić nowe nogi pajaca i wysłać go do szkoły. On jednak sprzedaje elementarz i idzie na przedstawienie. Gdy dyrektor teatru daje mu pięć monet, Pinokio spotka Lisa i Kota. Idzie dalej i wpada w ręce zbójców. Ratuje go Wróżka o Błękitnych Włosach. Wypija lekarstwo, a potem znów wyrusza z oszustami sadzić monety na Polu Cudów. Po drodze zostaje jednak okradziony i trafia na cztery miesiące do więzienia. Wychodzi z więzienia i trafia w pułapkę. Zostaje psem, a w nagrodę za złapanie złodzieja zostaje wypuszczony. Wtedy dowiaduje się, że Wróżka umarła i pędzi, by odnaleźć Dżeppetta. Trafia na Wyspę Pracowitych Pszczół. Obiecuję, że będzie grzeczny lecz tak nie jest. Bije się z kolegami i ponownie zostaje aresztowany. Wskakuje do wody i prawie zostaje usmażony, się twoje go psi przyjaciel. Ucieka do Krainy Zabawek i staje się osłem w cyrku. Gdy nie może już robić sztuczek zostaje sprzedany i wrzucony do morza. Tam połknął go rekin. W brzuchu ryby spotkał swojego ojca. Razem uciekają i trafiają do małej chatki. Tam Pinokio wreszcie staje się prawdziwym chłopcem.
Pewien staruszek wystrugał z drewna pajacyka. Nie był to jednak zwykły kawałek drewna i nie był to zwykły pajacyk, tylko nieznośny urwis imieniem Pinokio...
„Pipi” to w małpim języku różowy. Takiego koloru jest właśnie małpiszonek Pipi. W dodatku nie ma ogona. Nie czuje się z tym najlepiej...
Przeczytane:2017-07-16,