Katar duszy

Czy dusza w ogóle istnieje? Zdaniem wielu - nie. A jeśli przyjąć, że tak, to czy może mieć katar?

Tytuł Katar duszy brzmi intrygująco, ryzykownie, trochę niedorzecznie, ale o tym właśnie jest ta powieść - o niedorzeczności ludzkich potyczek z losem. O duszy, która "się przeziębia", która łapie wirusa smutku i zła. I trochę też o tym, jak pisanie, czytanie i wyobraźnia potrafią modelować życie.

Miłość i pożądanie, wiara i grzech, więzy rodzinne i przyjaźń to główni bohaterowie tej niedużej powieści o sprawach największych, najważniejszych.

Bartoń udowadnia, że między chaosem życia a przewidywalnym estetycznie porządkiem literatury jest miejsce na prawdę fikcji. Że jest tam tego miejsca całkiem sporo. Katar duszy -- powieść odważna i ostentacyjnie idąca wbrew sezonowym modom -- traktuje także o tym.

Piotr Kofta

Od autorki:

Gdybym mocno nie wierzyła w to, że ,,prawda ma strukturę fikcji" (kłania się i pozdrawia Jacques Lacan), nie napisałabym w życiu ani jednej książki.  A zwłaszcza już debiutu oraz Kataru duszy. Obie to czysta wariacja na temat rzeczywistości czy - jak lubię czasami mówić - zbeletryzowana  forma  osobistych doświadczeń i przeżyć. Bez beletryzacji owocem mojego pisania byłby co najwyżej smętny pamiętniczek, nadający się jedynie do szuflady. Takiej ciemnej i głuchej. Biorąc prawdę na warsztat, robię z niej pełnoprawną fikcję. I nawet moi najbliżsi tracą rozeznanie, co w moim pisaniu jest rzeczywistością, a co zmyśleniem. O taką konfuzję mi z grubsza idzie. Niby tańcuję na golasa, a tak naprawdę to nie ja, tylko mój nieprzesadnie wierny sobowtór.

Informacje dodatkowe o Katar duszy:

Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2024-09-18

Kup książkę Katar duszy

Katar duszy - opinie o książce

Avatar użytkownika - iankark
iankark
Przeczytane:2024-10-23, Ocena: 6, Przeczytałam,

To najlepsza książka Joanny Bartoń. I dla łowców atrakcyjych fabuł, i dla inteletualistów-egzystencjalistów.

Niskorosła
Joanna Bartoń 0
Okładka ksiązki - Niskorosła

Joanna Bartoń znów zaskakuje. Potwierdza, że wybrała styl uprawiania literatury oparty na paradoksach, ale mówi o sprawach podstawowych:...

Do niewidzenia, do niejutra
Joanna Bartoń0
Okładka ksiązki - Do niewidzenia, do niejutra

Kobieta, mężczyzna, dwupokojowe mieszkanie, jedna doba – można by rzec: mocno ograniczona czasem i przestrzenią akcja. I byłaby to nawet prawda,...

Niewolnica elfów
Justyna Komuda