Granica

Ocena: 4.05 (44 głosów)
Inne wydania:

Akcja powieści toczy się w latach pierwszej wojny światowej i w ciągu kilku lat po jej zakończeniu. Fabuła utworu obejmuje dodatkowo okres wcześniejszy, z czasów dzieciństwa Zenona w rodzinnym majątku Ziembiewiczów oraz czasy młodości Cecylii Kolichowskiej i jej dwóch małżeństw. Zastosowana przez pisarkę technika inwersji czasowej, umożliwiła rozpoczęcie i zakończenie utworu w tym samym momencie - od wiadomości w lokalnych gazetach, dotyczących aresztowania Justyny Bogutówny i doniesieniach o śmierci Zenona Ziembiewicza.

Informacje dodatkowe o Granica:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374350075
Liczba stron: 208
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Granica

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Granica - opinie o książce

Ciężka męczarnia - również nie polecam. Jednak w szkole nie da się jej ominąć szerokim łukiem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Barso
Barso
Przeczytane:2015-02-24,
Namęczyłam się strasznie czytając tą książkę. Sama nie wiem co o niej mam myśleć i jak ją ocenić. Było dużo mądrych zdań, które warto zapamiętać i wyciągnąć z nich wnioski (np. "Przekonasz się, że nikt na świecie nie może ci być bliższy niż rodzice. I to, co wtedy pomyślał: że chwila, gdy się o tym przekona, będzie jakąś najgorszą chwilą jego życia"), ale akcja ciągła się niemiłosiernie. Nużyła, męczyła, usypiała. Ciężko mi się to czytało... jestem po prostu zmęczona tą książką. Chciałam ją najszybciej skończyć co mi się nie udało, bo na taką cieniutką książeczkę straciłam bodajże 3-4 dni. Podobało mi się zakończenie, postać Justyny i matki Zenona.
Link do opinii
Nie lubię książek pełnych słabych psychicznie bohaterów. Mam dość takich obserwacji na co dzień i zdecydowanie to mi wystarcza. Jest w tej książce jednak pewna prawda, ta którą obserwuję na co dzień, również, a może przede wszystkim w naszych czasach. Ludzie nadal zdradzają, źle oceniają własne czyny, doprowadzają sami siebie i innych do tragedii. Mimo iż są tutaj ukazane ludzkie skrzywienia umysłowe, głupie ruchy na szachownicy własnego życia, to jest to aż tak prawdziwe, że wręcz dobre. Zwykle oskarżałabym Justynę o tchórzostwo i naiwność, Justynę o puszczalstwo i głupotę, a Zenona o wszystko, co najgorsze, ale styl autorki + prawda w jej słowach jakoś mnie ujęły i sądzę, że każdy powinien sięgnąć po tę książkę, aby samemu stwierdzić, czy moje spostrzeżenia są słuszne.
Link do opinii
"Granica" to w telegraficznym skrócie historia kariery Zenona Ziembiewicza, którego czyny i wybory stopniowo doprowadzają do tragicznego końca. Niemałą rolę w jego życiu odegrają kobiety, takie jak żona Elżbieta czy kochanka Justyna. Sięgając po "Granicę" liczyłam na ciekawą, mądrą powieść obyczajową z elementami psychologizmu, i niestety się przeliczyłam. Choć sama historia mogłaby wydawać się ciekawa, to niestety język, jakim została napisana, odebrał całą przyjemność z czytania. Męczące były przeskoki w czasie i musiałam się natrudzić, by złożyć historię w całość. I może pominę milczeniem postać Justyny, bo już od dawna żadna bohaterka literacka tak mnie nie irytowała. Dlaczego? najlepiej przekonajcie się sami.
Link do opinii
Kolejna książka z rzędu: obowiązkowa lektura. Nic dodać nic ująć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-09-30,
Kiedyś tą książkę streszczała mi koleżanka i pamiętam ,że nie mogłam się doczekać kiedy wreszcie ją przeczytam. Myślałam, że nareszcie będzie jakaś fajna lektura. Lecz kiedy nadszedł ten moment dosyć się zawiodłam. Akcja w ogóle mnie nie wciągnęła a po a tym musiałam się zmuszać aby ją czytać a i tak w końcu nie za bardzo się orientowałam o co chodzi. Nazwiska postaci wylatywały mi z głowy zaraz gdy przechodziłam na kolejną w stronę ,że w sumie wiedziałam jedynie kto to jest Justyna Bogutówna, Zenon Ziembiewicz i Elżbieta. Więc było naprawdę ciężko. Jednak po stronie x może nareszcie dorosłam do tego typu literatury bo zaczęła mi się podobać i nawet uznałam,że coś tam w sobie ma. Dla własnej rozrywki bym po tą książkę nie sięgnęła, ale jako lekturę to przeczytać można.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-03-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kolejna lektura przez którą nie przebrnęłam w liceum. Drugie podejście do niej okazało się jednak nad wyraz udane i ze zdziwieniem stwierdzam, że mi się podobała. Nie jest to łatwa lektura, miejscami przegadana i potwornie pesymistyczna, ale ma coś w sobie. Nałkowska była świetną obserwatorką i w niezwykle obrazowy sposób odmalowała zróżnicowane klasowo społeczeństwo przedwojennej Polski. Nasunęła mi się też taka refleksja, że autorka pomimo licznych romansów z dużo młodszymi od siebie mężczyznami tak naprawdę nimi gardziła. W "Granicy" nie ma ani jednej pozytywnej postaci męskiej. Wszyscy panowie tam przedstawieni to niewierni kobieciarze, nieudacznicy, nie potrafiący zatroszczyć się o rodzinę, bez charakteru i słabi.
Polecam "Granicę", szczególnie tym, którym się kiedyś nie podobała.

 

"Chodzi o to, że musi coś przecież istnieć. Jakaś granica, za którą nie wolno przejść, za którą przestaje się być sobą".

Link do opinii

Pierwszy raz czytałem w szkole, świetna książka

Link do opinii
Avatar użytkownika - centka3
centka3
Przeczytane:2018-04-24, Ocena: 4, Przeczytałam,

Wciagająca powieść o granicach różnego rodzaju, psychicznych, fizycznych jak również tych w miłości. Polecam

Link do opinii
Avatar użytkownika - Glowworm
Glowworm
Przeczytane:2022-12-29, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - zakrecona8
zakrecona8
Przeczytane:2021-03-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Kobiety
Zofia Nałkowska0
Okładka ksiązki - Kobiety

Nałkowska zdobyła się na rzecz niezwykłą: pokazała światu swoją biografię in statu nascendi, swoją niedojrzałość, naiwność, narcyzm. Napisała o tym, o...

Mały zając
Zofia Nałkowska0
Okładka ksiązki - Mały zając

Jak się po jedzeniu oblizywał, to mu się wtedy nos najbardziej ruszał - i co gorsze, że każda część osobno. I żeby się nie wiem ile razy oblizywał, to...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy