Drzwi

Ocena: 5.67 (3 głosów)
Aleksandra J. Starostecka, autorka tomiku poezji „Drzwi” oferuje nam kilkadziesiąt swoich wysoce emocjonalnych wierszy, podobnie jak w poprzednich trzech tomikach. Według Mirosława Welza „poetka po raz kolejny udowadnia, że wie, iż wszelki bezwzględny bunt przeciw naszemu wczoraj jest ruszaniem z kopią pióra na wiatraki czasu. Idzie, wędruje dalej górskim szlakiem. Przyroda jest dla niej katharsis na czarną stronę życia i cienie wspomnień, które bolą.” Z punktu widzenia formy artystycznej i literackiej, jej wiersze są bezrymowe, zbudowane bez interpunkcji, wszystko z małych liter, dzięki czemu sama treść się przebija wyraźniej. Autorka nie stosuje zbędnych wypełniaczy ani oklepanego języka. Nie znajdziemy w nich także abstrakcyjnych, oczywistych i spowszechniałych sformułowań. Publikacja wzbogacona jest kilkoma klimatycznymi, czarno-białymi fotografiami: -odrapane stare drzwi, -młoda kobieta siedząca na taborecie w rogu zapuszczonego pokoju, tuż przy oknie, -zestarzały stojący na brudnym parapecie budzik, -pajęczyna w roślinie. Cechą charakterystyczną poetki jest także ukrywanie w poezji dodatkowej wymowy, jak na przykład w poniższym wierszu: "stałam nieruchomo wbita w podłogę nie rozumiałam dziś wiem nóż jest po to by kroić nim chleb"

Informacje dodatkowe o Drzwi:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2016-05-15
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-7900-551-2
Liczba stron: 74

więcej

Kup książkę Drzwi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Drzwi - opinie o książce

Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2016-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2016,

Najnowszy tom Aleksandry J. Starosteckiej to najpiękniej wydana książka, jaką ostatnio widziałam, a może i w ogóle. Zachęcająca, klimatyczna okładka, a w środku, na kredowym papierze, obok wierszy ilustracje Marii Kuczary. Nastrojowe, refleksyjne zdjęcia współgrają z poezją, często zapowiadając atmosferę, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć.  
„drzwiach”* znów jawi nam się podmiot, który wyraża się w zaledwie kilku – kilkunastu słowach. Każde z nim spotkanie, choćby nie wiem jak krótkie – to jednak głębokie i wartościowe przeżycie. Wielki podziw budzi umiejętność tak celnego doboru wyrazów i łatwość posługiwania się nimi. Poetka buduje swoje utwory w oparciu o konkretne uczucia podmiotu – najczęściej pojawia się strach, niemoc, tęsknota, ból. Są to albo zwierzenia, albo poetyckie narracje lub liryczne charakterystyki (osób, miejsc, emocji itp.). Podmiot Starosteckiej ma skłonność do wydobywania na powierzchnię tego, co normalnie gnieździ się głęboko w człowieku lub co on sam skrzętnie w sobie ukrywa. To nie jest książka, która sprawia radość. Ale daje wiele satysfakcji, wywołuje emocje, może nawet łzy. Stawia nas w obliczu konfrontacji i my, choć czasem z bólem, ale godzimy się na to, a nawet pragniemy więcej! Niesamowity jest świat poetycki Starosteckiej. Choć w przestrzeni lęku mieszka m.in. rodzina łez, tu nawetfiołki łkają, a w niewinnej duszy gości bałagan / który zasmuca, to jednak zło nadal jest zdziwieniem, jeszcze nie normą – a więc jest nadzieja. I choć główny podmiot – kobieta (bo istnieje jeszcze jeden – bezosobowy – ten, który wyłącznie relacjonuje lub nazywa) bezimienna / niczyja, zanurzona w udręce – jest istotą niezwykle bierną, to jednak hiperaktywne są emocje, które w sobie skrywa. Sparaliżowana strachem, bezwolna, niepewna sukcesywnie dokonuje autopoznania (czasem ktoś z zewnątrz ją charakteryzuje).  Na „drzwi” składają się wiersze smutne, nostalgiczne i refleksyjne. Ale coraz częściej widać również nowy typ – wierszy niepokojących, przejmujących, działających na wyobraźnię, jak na przykład „miraż” czy jeden z utworów bez tytułu: stałam nieruchomo wbita w podłogę nie rozumiałam dziś wiem nóż jest po to by kroić nim chleb.
Pojawiają się także wiersze zdarzenia, najczęściej ukazujące beznadziejną sytuację człowieka. Uderzająca jest samotność podmiotu. W „drzwiach” nie ma stosunku podmiot – bliscy, podmiot – zbiorowość (np. społeczeństwo, do którego przynależy). To utwory intymne, podkreślające, jak bardzo pogrążamy się w smutku, tęsknocie, zwątpieniu czy (często bolesnych) wspomnieniach, słowem: w negatywnych emocjach. I tkwimy w tym sami, co jeszcze bardziej przyczynia żałości. W „jesteś” Starostecka zwraca uwagę na jeszcze jedną sprawę – nikt poza nami nie pochyli się nad naszą stratą, nie zrozumie, ile znaczą pozostawione przez bliskich (lub przez nas w przeszłości) ciemne okulary czy przepis na domowe pączki, bo świat pędzi dalej. Coraz rzadziej zatrzymujemy się i oddajemy zadumie, bo ciągle nie ma na to czasu… Na zbiór składają się dwie części. W drugiej zmienia się perspektywa. Już nie doświadczamy tak wielkiej ekspansji podmiotowego „ja”. Teraz podmiot mówi w imieniu dwojga. To kolejne zwierzenia, ale już o innym charakterze. Nadal to kobieta (najpewniej) dzieli się emocjami życia z kimś bliskim. Lecz czy realnym, czy wyobrażonym albo jedynie zapamiętanym? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Ale istotniejszą kwestią pozostaje sposób traktowania tematu. Podmiot z drugiej części próbuje odnaleźć szczęście, szuka stabilizacji, a nawet wymyśliła sobie miłość, ale dla niej zarezerwowane są inne uczucia, m.in. rozczarowanie, zawód, wieczna tęsknota (także za marzeniami). Wielkim niedopowiedzeniem byłoby tak zakończyć tę minianalizę, wszak w „drzwiach” podmiot bywa umiarkowanie radosny, tli się w nim wiara, bo – jak wyznaje w wierszu „tak cicho” – nadzieja zostaje. Dopiero teraz, mając przed oczami tak bogatą gamę doznań i skrawek doświadczeń podmiotu, można snuć przypuszczenia, że w tej części owa bliskość jest rodzajem ucieczki „ja” lirycznego od samotności. Kobieta rozmawia z ciszą, z górami, niebem, może też Bogiem. Mówi do istniejących poza czasem i/lub jej przestrzenią osób. I wreszcie – szepcze do siebie po to, by tę pustkę wypełnić. Nawet jeśli to tylko chwilowe złudzenie bycia z kimś. Aleksandra J. Starostecka po raz kolejny zachwyca siłą poetyckiego przekazu, nastrojem lirycznego świata i konsekwencją w budowaniu swoich wierszy (i całych zbiorów także). W tej książce uchyla drzwi, za którym samotnie tkwi podmiot – nienazwany, bliżej nieokreślony, którego liryczny życiorys tworzą jego emocje. Warto przekroczyć próg tej poezji, bo wielokrotnie za tymi drzwiami spotkacie również siebie.

Link do opinii
Czytelnik w lekturze ,,Drzwi" Aleksandry J. Starosteckiej z pewnością znajdzie radość czytania i przeżywania, intymność i refleksję.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2016-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Inny
Aleksandra J. Starostecka0
Okładka ksiązki - Inny

Tom „INNY” Aleksandry J. Starosteckiej zawiera utwory poetyckie w czterech podtytułach: KOLORY, ODDECHY, ZMARSZCZKI, ZAPISKI Z KALENDARZA....

Wczoraj i Dzisiaj
Aleksandra J. Starostecka 0
Okładka ksiązki - Wczoraj i Dzisiaj

Siódmy tom poetycki Aleksandry J. Starosteckiej, zawierający spostrzeżenia dotyczące człowieka, które nim kierują w dzisiejszej rzeczywistości –...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy