Wacław Holewiński - biografia, życie i twórczość
Wacław Holewiński urodził się w 1956 roku. W latach 70. studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Wówczas jednocześnie współpracował z Niezależną Oficyną Wydawniczą, a także był zaangażowany w prace Krajowej Komisji Koordynacyjnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
W wieku 26 lat został internowany przez władze komunistyczne. Do internowania doszło w styczniu 1982 roku, pisarz zwolniony został w sierpniu tego samego roku. Od grudnia 1982 r. Holewiński współtworzył drugoobiegowe Wydawnictwo Przedświt, w którego prace angażował się do 2001 roku. W trakcie dystrybucji książek został aresztowany w maju 1984 roku; pisarz zwolniony został trzy miesiące później.
Wacław Holewiński następnie angażowany był w liczne projekty medialne. Między 2014 a 2016 rokiem tworzył własną audycję na falach Radia Wnet. W 2016 roku współpracował również z Katarzyną Wójcik, tworząc audycję dla Trójki Polskiego Radia.
Wacław Holewiński – książki i sztuki teatralne
Wśród pierwszych powieści autorstwa Wacława Holewińskiego znalazł się wydany w 2003 roku Lament nad Babilonem. Tego samego roku autor wydał Za późno na modlitwę, następnie na rynku ukazała się książka Przeżyłem wszystkich poetów. Kolejne powieści autora ukazywały się w kolejnych latach, m.in. Choćbym mówił językami ludzi i aniołów, Szwy oraz Honor mi nie pozwala.
Holewiński aktywnie pracował zarówno nad prozą, jak i dramatami. Pierwszy z nich – Znieczuleni – wystawiony został na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy. W 2004 napisał jeszcze dwa inne dramaty – Zazwyczaj śnimy w samotności oraz Dyfuzja. W 2005 roku autor stworzył dramat Tina, a dwanaście lat później – Nic się nie stało, które ostatecznie wystawione zostało na scenie warszawskiego Teatru Ateneum.
Wacław Holewiński – nagrody i odznaczenia
Pisarz był wielokrotnie odznaczany zarówno przez środowisko pisarskie, jak i z rąk władz III RP. W 2004 roku za Lament nad Babilonem otrzymał wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Trzykrotnie został laureatem Warszawskiej Premiery Literackiej. W 2013 roku ponownie otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza – tym razem za książkę Opowiem ci o wolności.
Jednocześnie Holewiński z rąk Prezydenta RP odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 r. – Krzyżem Wolności i Solidarności. Oprócz tego został również uhonorowany odznaką „Działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych”, a z rąk Ministra Kultury i Sztuki otrzymał odznakę „Zasłużonego Działacza Kultury”.
Wacław Holewiński – ekranizacje książek
W 2023 roku na antenie Telewizji Polskiej zadebiutowała produkcja Polowanie na ćmy. Polski serial historyczny oparty został na bestsellerowej powieści Wacława Holewińskiego – Pogrom 1905. Za reżyserię produkcji odpowiadał Michał Rogalski, a scenariusz stworzyła Katarzyna Tybinka oraz Anna Gabryś. W serialu wystąpili m.in. Monika Krzywkowska, Piotr Nerlewski oraz Karolina Rzepa.
Naród nie może być heroiczny, naród to jednostki ze wszystkimi słabościami... Ludzie są tylko ludźmi....
Więcej