Zdjęcie - Jan Brzechwa

Jan Brzechwa

Data urodzenia: 1898-08-15
Data śmierci: 1966-07-02

Jan Brzechwa to polski pisarz, prawnik pochodzenia żydowskiego, autor bajek i wierszy dla młodych czytelników, tłumacz z języka rosyjskiego.

Gatunki literackie: Dla dzieci, Inne, Albumy, Literatura piękna

Jan Brzechwa - najnowsze książki: Moje ulubione wiersze, Akademia Pana Kleksa, Pali się!, Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze, Tańcowała igła z nitką,

Średnia ocena książek Jan Brzechwa: 5.1/6

182 osób przeczytało książki autora

387 osób chce przeczytać książki autora

Jan Brzechwa - biografia, życie i twórczość

Jan Brzechwa naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman, używał pseudonimów „Szer-Szeń” i „Inspicjent Brzeszczot”.

Jan Brzechwa - młodość

Jan Brzechwa dorastał na Kresach Wschodnich, podróżując z rodziną. Jego ojciec, Aleksander, pracował jako inżynier kolejowy. Brzechwa uczył się w Zakładzie Naukowo-Wychowawczym Ojców Jezuitów w Chyrowie, a potem, po przybyciu do Warszawy – ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Zaraz po rozpoczęciu studiów wstąpił do 36 pułku piechoty Legii Akademickiej w latach 1920–1921 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co został odznaczony.

Jan Brzechwa - prawnik

Jan Brzechwa był z wykształcenia adwokatem. W latach 1924–1939 pełnił funkcję radcy prawnego ZAiKS-u. Specjalizował się w dziedzinie prawa autorskiego. Zdarzało się, że jego kariera literacka i prawnicza przeplatały się - Brzechwa był sądowym przedstawicielem m.in. Zenona Przesmyckiego („Miriama”) w sprawie przeciwko Tadeuszowi Piniemu. Pini wydał dzieła Cypriana Kamila Norwida bez zgody właściciela praw autorskich, Przesmyckiego, naruszając prawa autorskie.

Czytaj również: Jan Brzechwa - cytaty

Po II wojnie światowej Brzechwa ponowni pracował jako prawnik, między innymi dla Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”;  był też aktywny w PEN Clubie. Należał do Międzynarodowej Komisji Prawa Autorskiego.

Jan Brzechwa - rodzina

Dziadek Jana Brzechwy to warszawski księgarz i wydawca Bernard Lesmana, kuzynem Brzechwy był zaś poeta Bolesław Leśmian. To on miał wymyślić pseudonim artystyczny Janowi – Brzechwa (nawiązanie do części strzały).

Brzechwa miał trzy żony: Marię Sunderland, Karolinę Lentową z domu Meyer i Janinę Magajewska (1915–1989). Córka Brzechwy, Krystyna (ur. 1928, z pierwszą żoną) to malarka, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Podobno Brzechwa poznał córkę dopiero, gdy ta miała 9 lat, na pogrzebie Bolesława Leśmiana.

Jan Brzechwa – twórczość

Brzechwa bardzo szybko debiutował, jako nastolatek w 1915 opublikował swoje pierwsze wiersze w piotrogrodzkim „Sztandarze” i w kijowskich „Kłosach Ukraińskich”. Nie planował jednak wtedy kariery pisarskiej – pragnął być prawnikiem.

Po wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 pieniądze przynosiło mu pisanie tekstów satyrycznych, piosenek i skeczy. Brzechwa współpracował z kabaretami Qui Pro Quo, Czarny Kot czy Morskie Oko.

W 1926 Brzechwa debiutował tomem poezji „Oblicza zmyślone". Z kolei pierwszy zbiorek kierowany do dzieci, zatytułowany „Tańcowała igła z nitką", wydał dopiero 12 lat później. Znajdziemy w nim jednak bardzo znane wiersze Brzechwy, m.in. Pomidor, Żuraw i czapla czy też Na straganie). W 1939 Brzechwa wydał zbiór „Kaczka Dziwaczka".

W czasie II wojny światowej Brzechwie udało się uniknąć  getta i obozu zagłady, chociaż się nie ukrywał. Pracował jako robotnik rolny w gospodarstwie na Służewcu.

To właśnie okres II wojny światowej był szczególnie ważny dla twórczości Brzechwy, który napisał wówczas Akademię pana Kleksa czy Pana Dropsa i jego trupę". Drugi i trzeci tom opowieści o Akademii, Podróże pana Kleksa i Tryumf pana Kleksa, ukazały się wiele lat później - w 1961 i w 1965 roku. W 2023 roku ukazała się książka Kleks. Nowy początek – współczesna adaptacja opowieści Jana Brzechwy, towarzysząca filmowi Akademia Pana Kleksa.

Przyjacielem Brzechwy był wybitny ilustrator i grafik, Jan Marcin Szancer, który zilustrował wiele zbiorków Brzechwy. W latach pięćdziesiątych XX wieku Brzechwa tworzył poezję socrealistyczną, jednak do partii nie należał. 

Brzechwa był tłumaczem z języka rosyjskiego, przekładał Aleksandra Puszkina, Siergieja Jesienina i Władimira Majakowskiego.

Brzechwa stworzył również komentarz do ustawy o prawie autorskim z 1926 (książka przygotowywana do druku w 1939 ocalała w formie egzemplarzy korekty drukarskiej).

Jan Brzechwa zmarł 2 lipca 1966 w Warszawie. Jego grób znajduje się na cmentarzu na Powązkach (kwatera 2C–6–4).

Jan Brzechwa - twórczość

Okładka - Zwierzyniec
Zwierzyniec

Słynny wierszowany zwierzyniec pana Brzechwy. Świetne i zwięzłe perełki humoru. Poeta oprowadza niejako małe dziecko po zoo, zagaduje zwierzaki, barwnie i wesoło określa ich najważniejsze cechy. Ilustrował Gerard Labus....czytaj dalej

Okładka - Na straganie
Na straganie

"Na straganie w dzień targowy..." Tego wierszyka uczą się chyba wszystkie małe dzieci. To prawdziwa klasyka polskiej literatury....czytaj dalej

Okładka - Brzechwa dla dorosłych. Opowiadania drastyczne, humoreski, felietony, liryki, kabaretiana
Brzechwa dla dorosłych. Opowiadania drastyczne, humoreski, felietony, liryki, kabaretiana

Od kilkudziesięciu lat utwory Jana Brzechwy niosą radość kolejnym pokoleniom najmłodszych czytelników. Któż z nas nie zna "Kaczki dziwaczki", "Lenia", "Pytalskiego" czy "Samochwały"...czytaj dalej

Okładka - Jan brzechwa moje ulubione wiersze
Jan brzechwa moje ulubione wiersze

To książka, wraz z którą odbędziecie prawdziwą podróż w świat wierszy i wyobraźni jednego z najwybitniejszych polskich poetó dla dzieci, Jana Brzechwy....czytaj dalej

Okładka - Tydzień
Tydzień

Książeczka opowiada historię Tygodnia i jego siódemki dzieci....czytaj dalej

Okładka - Wesołe wierszyki
Wesołe wierszyki

Dzięki książce mali czytelnicy i ich rodzice odbędą niezwykłą podróż w świat poezji i marzeń jednego z najwybitniejszych polskich autorów dla dzieci....czytaj dalej

Okładka - Kwoka z dżwiękiem
Kwoka z dżwiękiem

Wiersz jednego z najwybitniejszych polskich poetów, Jana Brzechwy, należy do polskiego kanonu literatury dziecięcej. W książeczce historia została opowiedziana nie tylko plastycznie, ale i dźwiękowo. Dzięki...czytaj dalej

Okładka - Koziołeczek i inne wiersze
Koziołeczek i inne wiersze

Oto wybór wspaniałych wierszy dla dzieci, należących do kanonu polskiej literatury. W naszej książce jego bohater powędruje razem z dziećmi....czytaj dalej

Jan Brzechwa - wiadomości

Jan Brzechwa - publicystyka

Cytaty Autora

Z ludźmi jest tak jak z zegarkami! Najważniejsze jest to, co mają w środku.


Więcej

Zachwycony jej powabem


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy