Arthur Conan Doyle - biografia, życie i twórczość
Arthur Conan Doyle urodził się 22 maja 1859 roku w stolicy Szkocji - Edynburgu. Wywodził się z rodziny szkockiej arystokracji, która na skutek przemian społecznych, utraciła swój status. Obniżenie stopy życiowej rodziny Doyle’ów spowodowało, że matka przyszłego pisarza musiała podjąć pracę zarobkową jak praczka. Dzieciństwo Doyle’a wiązało się także z licznymi aktami przemocy domowej, której sprawcą był jego ojciec, uzależniony od alkoholu i narkotyków.
Pomimo trudnej młodości, Conan-Doyle był dobrym uczniem, a co najważniejsze - niezwykle spostrzegawczym. Skończył studnia na wydziale medycznym Uniwersytetu Edynburskiego, otrzymując tytuł lekarza. Jako lekarz pracował jednak krótko - do 1890, później bowiem w całości pochłonęło go pisanie.
Conan Doyle był podwójnie żonaty. Pierwsze małżeństwo zawarł z Louisą Hawkins w 1885 roku. Żona pisarza zmagała się z gruźlicą i zmarła w 1906 roku. Ze związku z Louisą Doyle doczekał się dwójki potomków: Mary oraz Arthura. Po roku Doyle będący wówczas 48-letnim wdowcem, wziął drugi ślub - z młodszą od siebie o 15 lat Jean Elizabeth Leckie. Pisarz znał się z kobietą już od 1897, utrzymywał z nią wówczas przyjacielską platoniczną relację. Z drugiego małżeństwa powstała trójka dzieci - Denis, Adrian oraz Jean.
W 1887 roku Arthur Conan Doyle stworzył postać Sherlocka Holmesa, kiedy to na rynku pojawiła się pierwszą książką ze słynnym detektywem - Studium w szkarłacie. W kolejnych latach ukazały się powieści Znak czterech, Pies Baskerville’ów oraz Dolina trwogi, a także pięć zbiorów opowiadań.
Chociaż Doyle znany jest zwłaszcza z opowieści o Sherlocku Holmesie, pisarz nie ograniczał się jedynie do jednego cyklu powieściowego. W 1912 roku ukazała się pierwsza książka przedstawiająca losy profesora Challengera - Zaginiony świat. W kolejnych latach ukazały się następne dwie powieści związane z tym bohaterem - Trujące pasmo oraz Kraina mgieł.
Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 w Crowborough. Został odznaczony Orderem Świętego Jana Jerozolimskiego oraz Odznaką Rycerza Kawalera.
- Tak - odparłem. - Zdecydowałem się żyć z mojego intelektu.
Więcej