Adam Kay - biografia, życie i twórczość
Adam Kay urodził się w Wielkiej Brytanii i początkowo obrał ścieżkę kariery medycznej, kończąc studia na prestiżowym Imperial College London. Przez wiele lat pracował jako lekarz, głównie na oddziale położniczym i ginekologicznym, co dostarczyło mu mnóstwa materiału do jego późniejszych książek. Po rezygnacji z zawodu postanowił wykorzystać swoje doświadczenia w literaturze i satyrze.
Jego najbardziej znaną książką jest Będzie bolało (This Is Going to Hurt), która w błyskotliwy, zabawny, ale i przejmujący sposób opisuje realia pracy lekarza w brytyjskim systemie NHS. Książka szybko stała się bestsellerem, została przetłumaczona na wiele języków i zdobyła uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków. Dzięki ogromnemu sukcesowi literackiemu powstała również serialowa adaptacja, w której główną rolę zagrał Ben Whishaw. Serial spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, ukazując zarówno absurd, jak i trud pracy lekarzy w publicznej służbie zdrowia.
Po sukcesie pierwszej książki Adam Kay wydał kolejne publikacje, m.in. Świąteczny dyżur (Twas the Nightshift Before Christmas) – zbiór anegdot świątecznych z życia lekarza oraz Undoctored, gdzie opisuje swoje życie po opuszczeniu zawodu i powrót do normalnej rzeczywistości po latach spędzonych w szpitalach. Jego twórczość wyróżnia się szczerością, ostrym humorem i nieoczekiwanym ładunkiem emocjonalnym, który sprawia, że jego książki są czymś więcej niż tylko satyrą na system medyczny.
Adam Kay kontynuuje swoją karierę jako pisarz i komik, często występując na żywo i opowiadając o swoich doświadczeniach w medycynie. Jego książki, chociaż pełne humoru, rzucają także światło na poważne problemy służby zdrowia, zmęczenie lekarzy i brak wsparcia dla pracowników medycznych. Adam Kay tworzy też zabawne książki dla najmłodszych czytelników, które dostępne są także w Polsce.
Źródło: fot. By Edwardx - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64703137
Kobieta zostaje przewieziona na salę operacyjną, a ja notuję sobie
w pamięci, by nie wspominać przy niej, że jestem Żydem. Operacja przebiega szybko i bez żadnych komplikacji – pacjentka zostaje matką małego chłopca (którego przypuszczalnie ubierze wkrótce w śpioszki z doszytym kapturem Ku Klux Klanu, a do rączki wetknie mu grzechotkę w kształcie płonącego krzyża).
Więcej