Recenzja książki: Percepcja

Recenzuje: DanielP

Percepcja Miroslava Žambocha zaczyna się od poderwania przeciętnie pięknej kobiety, przespaniuasię z nią i pobicia się z glyhenami, które nie wiadomo skąd pojawiły się w Pradze. Im dalej zaś brnie się w książkę, tym jest bardziej interesująco, a niespodziewane zwroty akcji wręcz zapierają dech w piersiach. Ale - po kolei.

Wkrótce po wspomnianych wydarzeniach w Pradze zaczynają się pojawiać wampiry, a główny bohater zostaje porwany w centrum handlowym i przewieziony do szalonego, tysiącletniego wampira, Tizoca. Na szczęście udaje mu się uciec. Wkrótce dochodzi do strzelaniny na parkingu centrum handlowego, ale na szczęście i tym razem nasz bohater wychodzi z przygody cało. Pomaga mu dawny kolega, któremu kiedyś uratował życie, Derwisz. Przy jego pomocy próbuje zniweczyć niecny plan Tizoca. Czy uda mu się uratować świat przed plagą wampirów? Po czyjej stronie jest Schnittzel? Na te - i na wiele innych pytań - odpowiedzi znaleźć można w książce.

Wyrwałem zza pasa nóż do rzucania i cisnąłem go w otwór, z którego padły strzały. Chrapliwy jęk przekonał mnie, że rzut był celny.

Autor przedstawia świat i Pragę, jakich nie znamy. Tę ciemniejszą ich stronę. Efektu wręcz nie sposób opisać. Autor po prostu znakomicie poradził sobie z tym zadaniem. Nie trzeba odwiedzić Pragi, nie trzeba śledzić na mapie trasy podróży bohatera. Wystarczą opisy autora.

Miroslav Žamboch nie tylko poradził sobie z opisem przestrzeni, ale też z tworzeniem interesujących postaci. Mathiasa poznajemy jako kilkusetletniego wampira, który - spragniony krwi - poluje na swoją ofiarę w jednym z klubów w Pradze. Nie są to "typowe" wampiry, doskonale znane z innych książek. Nie boją się słońca, są wieczne, wampirzyce mogą mieć dziecko raz na całe życie, a większość z nich nie nadąża za zdobyczami techniki. Mathias nie potrafi na przykład obsługiwać telefonu komórkowego. Podobnych "smaczków" jest zresztą więcej.

Podsumowując: Percepcja to świetna powieść, która z całą pewnością przypadnie do gustu miłośnikom fantastyki. To także świetna propozycja dla fanów Miroslava Žambocha.

Kup książkę Percepcja

Zobacz opinie o książce Percepcja
Percepcja
Miroslav Žamboch
Krawędź żelaza, t. 1
Miroslav Žamboch0
Okładka ksiązki - Krawędź żelaza, t. 1

SPRZEDAŻ OD 16-11-2007! Z ostrza noża, na krawędź żelaza. Ostry gość. Wciąż na krawędzi. Jego droga usłana jest trupami prześladowców. Z jednej...

Miroslav Žamboch0
Okładka ksiązki - Bez litości

zasem za grzechy przeszłości trzeba słono płacić. Czasem grzechy popełnia ktoś z rodziny, a te kosztują najwięcej. Bakly - były gladiator i najemnik -...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski