Recenzja książki: Ojciec

Recenzuje: Justyna Gul

Dobry ojciec, zły ojciec


Udowodniono, że cechy charakteru i temperament są dziedziczne, ale uczeni wciąż się zastanawiają, czy o aktywności naszych genów decydują one, czy też środowisko, obserwacja oraz naśladowanie rodziców i innych bliskich osób. Stwarzanie warunków ułatwiających samoaktualizację drzemiących w dzieciach konstruktywnych możliwości oraz kształtowanie postaw i innych cech ich osobowości jest przedmiotem teorii wychowania, ale my już dziś, obserwując dzieci, możemy wysnuć wnioski (mylne albo i nie) co do charakteru czy zachowania ich rodziców.


O tym, jaki wpływ na osobowość dziecka mają ojcowie, zajmująco pisze Karol Arentowicz. „Ojciec” jest drugą książką autora, poruszającą zagadnienia z zakresu psychologii oraz filozofii i choć niewielkich rozmiarów (liczy niecałe sto stron), jej treść charakteryzuje niezwykła głębia. Arentowicz zadaje bowiem pytanie o źródło człowieczeństwa, na swoim przykładzie ukazując rolę procesu wychowawczego i jego wpływ na kształtowanie się charakteru młodego człowieka.


Książka podzielona jest na pięć rozdziałów, z których każdy ukazuje inny aspekt ojcostwa, a właściwie - inny model ojca. Mamy zatem historię samego autora, który wspomina dwóch mężczyzn, jacy trwale zapisali się w jego pamięci - wujka Władka oraz ojca, który nie był co prawda tak cierpliwy ani tak spokojny jak wujek, ale stanowił prawdziwe oparcie i dawał poczucie bezpieczeństwa. I mimo, że nie był idealnym człowiekiem (a któż z nas jest idealny?), to nauczył go także szacunku do innych i odpowiedzialności.


Dla kontrastu Arentowicz ukazuje zupełnie inne oblicze ojcostwa - zimnych, bezwzględnych ludzi, którzy leczyli swoje frustracje w oparach alkoholu, a jedyną formą wyrazu była dla nich twarda ręka - ręka kata. Ci ojcowie, którzy nie zdołali wykrzesać z siebie ani krzty miłości, to Alois Schicklgruber i Wissarion Dżugaszwili, celnik i nieznany gruziński szewc, ojcowie przeklęci. Bieda, upokorzenie doświadczane w dzieciństwie, pogarda, odrzucenie i kary cielesne - długo można wymieniać krzywdy, których doznała dwójka dzieci: Adolf Hitler i Iosif Wissarionowicz, którego świat poznał jako Iosifa Wissarionowicza Stalina. Czy to traumatyczne dzieciństwo zrobiło z nich potwory? A może tacy się urodzili?


Dokumentując ojcostwo w masce okrucieństwa, autor stosuje także przeciwwagę - ojcostwo doskonałe. Oczywistym przykładem był Bóg - Ojciec pełnego miłosierdzia Jezusa. Czy aby jednak na pewno jest to wzorowe ojcostwo? Wszak w Starym Testamencie Bóg jest tym, który postrzega człowieka (którego stworzył na swój obraz i podobieństwo) jako twór nieudany i „niereformowalny”! To typ rodzica, który wymaga od swoich dzieci bezwzględnego posłuszeństwa i nie ma tu miejsca na błędy czy słabości. Jest niecierpliwy, stosuje groźby i kary, a swój rodzicielski autorytet buduje na lęku przed własną mocą. Skąd zatem u Jezusa ta „filozofia miłości”? Może dlatego, że wychował go praktycznie Józef?


Te rozważania i pytania, na które tak naprawdę nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, autor okrasza swoimi doświadczeniami jako ojca - może nie idealnego, ale najlepszego w danym momencie. Ojca kochającego, troszczącego się o córkę, ale szanującego jej wybory…


Karol Arentowicz, pisząc „Ojca” i posługując się tymi przykładami, wsadził być może przysłowiowy „kij w mrowisko”. Zapewne wielu się obruszy, czytając rozdział o Ojcu-Bogu, ale może warto poznać inne spojrzenie na pewne kwestie? W końcu wnioski i tak wyciągniemy sami, być może weryfikując swoje postępowanie wobec dzieci. Czy zatem prawdziwe okaże się wskazanie: „Pokaż mi Twojego ojca, a ja powiem Ci, kim jesteś”?

Kup książkę Ojciec

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ojciec
Książka
Ojciec
Karol Arentowicz
Inne książki autora
Bajki dla niektórych dorosłych. O nim i o niej
Karol Arentowicz0
Okładka ksiązki - Bajki dla niektórych dorosłych. O nim i o niej

W Bajkach dla niektórych dorosłych nie znajdziemy warowni i zamkniętych księżniczek czekających na wybawienie. Jest szpital, dom dziecka, zakład psychiatryczny...

Bajki dla niektórych dorosłych. O niej. O nim.
Karol Arentowicz0
Okładka ksiązki - Bajki dla niektórych dorosłych. O niej. O nim.

W Bajkach dla niektórych dorosłych nie znajdziemy warowni i zamkniętych księżniczek czekających na wybawienie. Jest szpital, dom dziecka, zakład...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy