Recenzja książki: Motyl Nocy

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

XIX stulecie to nie tylko wiek pary i przemysłu, ale także mrocznych tajemnic. Przekonuje o tym w swojej najnowszej powieści B.M.W. Sobol. Motyl nocy to interesująca książka, za sprawą której poczujemy ducha epoki wiktoriańskiej.

recenzja Motyl Nocy

W posiadłości Ivythorn House jest co robić. Szybko przekonuje się o tym Birdie, młoda dziewczyna, która właśnie zostaje tam zatrudniona do pracy. Chociaż bohaterka cieszy się z otrzymanej posady, jednocześnie nietypowi pracodawcy już od pierwszych dni wzbudzają w niej zaniepokojenie. Młody panicz zachowuje się co najmniej dziwacznie, podrzucając służącym martwe zwierzęta, a pani domu nocami snuje się po rezydencji w towarzystwie swojej ochmistrzyni.

Tymczasem do rąk Birdie trafia… cudzy pamiętnik. Chociaż zapiski nie są podpisane z imienia i nazwiska, w trakcie lektury dziewczyna odkrywa, że musiał on należeć do kobiety mieszkającej w Ivythorn House. Wkrótce Birdie spróbuje dowiedzieć się, kim była autorka zapisków. Nie spodziewa się jednak, do jakich szokujących odkryć doprowadzi ją prywatne śledztwo.

Czasem lektura może na zawsze odmienić życie — nie tylko nasze, ale także innych. To jeden z wniosków płynących z fabuły najnowszej powieści B.M.W. Sobol. Motyl nocy to niezwykle atrakcyjna lektura, która łączy autentyczne wątki z elementami konwencjonalnej prozy gatunkowej.

Na początek warto zauważyć, że B.M.W. Sobol przenosi czytelników do Anglii końca XIX wieku. Autorce udaje się świetnie oddać ducha epoki. Pisarka wykorzystuje przy tym z jednej strony przestrzeń dziewiętnastowiecznej Anglii i jej obyczaje, a z drugiej – pracuje na emocjach, wywołując w czytelnikach poczucie niepokoju.

Napięcie towarzyszy czytelnikom Motyla nocy niemal do samego końca lektury. B.M.W. Sobol doskonale stopniuje napięcie w swojej powieści, a wraz z rozwojem fabuły ujawnia kolejne tajemnice mieszkańców posiadłości Ivythorn House. Bardzo interesująco w powieści wypada postać głównej bohaterki – Birdie – ciekawej i odważnej młodej kobiety. To ważne, bo najnowsza książka autorki Cudzoziemki jest opowieścią, w której najważniejsze role grają kobiety.

B.M.W. Sobol prezentuje pełen wachlarz kobiecych bohaterek – od sprytnych i nieco zadziornych, takich jak Jane, przyjaciółka Birdie, aż po tajemnicze i przerażające – jak pani Edwards, pracodawczyni głównej bohaterki. Chociaż Motyl nocy ukazuje społeczeństwo Anglii XIX wieku w przekroju, w swoistej skali mikro, ograniczającej się do przestrzeni Ivythorn House, to jednocześnie za sprawą bohaterek autorce udaje się również zarysować rolę ówczesnej kobiety w życiu społeczno-politycznym.

W Motylu nocy autorka sprawnie wykorzystuje autentyczne wydarzenia do stworzenia fikcjonalnej opowieści. Przy tym należy zaznaczyć, że prawdziwa historia była jedynie inspiracją dla napisania tej książki. Nie zatem odtwarzanie faktów, ale stworzenie zupełnie nowej, interesującej opowieści staje się celem autorki.

Sprawnie poprowadzona narracja, interesująco sportretowani bohaterowie i akcja, umiejętnie osadzona w realiach historycznych – to najważniejsze zalety najnowszej powieści, opublikowanej przez Wydawnictwo Lira. Motyl nocy autorstwa B.M.W. Sobol to powieść, po którą z całą pewnością warto sięgnąć.

Tagi: obyczajowe powieść wiktoriańska

Kup książkę Motyl Nocy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Motyl Nocy
Książka
Motyl Nocy
B. M. W. Sobol
Inne książki autora
Więzy przezaczenia
B. M. W. Sobol0
Okładka ksiązki - Więzy przezaczenia

Miłość, która nie zna granic czasu. Władza, której drugim obliczem jest zdrada. Judyta, młoda studentka dziennikarstwa, po długiej nieobecności wraca...

Cudzoziemka
B. M. W. Sobol0
Okładka ksiązki - Cudzoziemka

W dzikiej Skandynawii zmuszona będzie walczyć o przetrwanie, życie i miłość... W życiu Judyty, młodej studentki dziennikarstwa, sporo się ostatnio dzieje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy