Political fiction w polskich realiach robi mocne wrażenie. A Vincent V. Severski ma mocne, cięte pióro, wyobraźnię i kilkadziesiąt lat doświadczenia w wywiadzie. Dzięki temu jego najnowszą powieść – Dystopię – czyta się z wypiekami na twarzy!
Wydział Q z Miłobędzkiej przestaje istnieć, a Konrad Wolski, Marcel Cichy, Roman Leski i Zofia Winiarska trafiają do aresztu. Oskarżono ich o szpiegostwo dla Rosji. I choć ich sytuacja jest bardzo dramatyczna, mają przecież Sarę Korską, Monikę Arent i Marię Gerber – trzy kobiety, które nie tylko zrobią wszystko, by wyciągnąć przyjaciół, ale również obalić Jerzego Kaziurę – nowego wicepremiera i nielegała GRU, który ma zamiar pogrążyć Polskę. Walka będzie trudna, ale też widowiskowa. Dla miłośników sensacji politycznej – prawdziwa uczta!
Severski zna się na rzeczy i potrafi zaangażować czytelnika. Bo i intryg, i emocji tu nie brakuje. Bohaterowie są bardzo prawdziwi, mają mocne strony, ale też i słabości. Bohaterki są twarde, waleczne, odważne i sprytne, ale też bardzo ludzkie. Mają uczucia, rodziny, marzenia. Kocham to, jak bardzo są równe względem mężczyzn. Chcę tego więcej!
Nawet negatywni bohaterowie nie są skrajni. Trudno im kibicować, a ich obłuda i zaciętość odstraszają. Ale jednocześnie są też bardzo ciekawi, chce się śledzić ich poczynania.
Myślę, że Severski podbija serca czytelników, bo pisze dosyć uniwersalnie. Jego proza to czysta, genialnie rozplanowana sensacja, ale też literatura pełna napięcia, emocji, zwrotów akcji i humoru. Podoba mi się, że przemoc nie wyziera z każdego akapitu.
Jaki mieszkanka Warszawy z wielkim uśmiechem i ciepłem na sercu śledziłam poruszanie się bohaterów po mieście, co Severski opisuje bardzo szczegółowo. Moim zdaniem, warto przyjechać do stolicy i spróbować przejść się ich ścieżkami.
Choć Dystopia to fikcja, trudno uciec od porównań i analogii do współczesnej Polski i Europy. Autor pokazuje, do czego może doprowadzić zła polityka. Trafnie obrazuje wiele sytuacji, które obserwujemy od lat.
Polecam prozę Severskiego czytelnikom, którzy lubią inteligentną rozrywkę, łamigłówki, charyzmatycznych bohaterów i wartką akcję!
Niekwestionowany mistrz powieści szpiegowskiej powraca z zupełnie nowym thrillerem o narodzinach imperium Putina. Październik 1990 roku. Z bazy Zapadnaja...
W świecie wywiadu nigdy nic nie jest tym, na co wygląda. W każdej akcji trzeba zaplanować przypadek, a szpiegów nie ma tam, gdzie ich szukasz...
Piękno jest jedyną widzialną rzeczą boską, ale nic nie jest tym, na co wygląda.
Więcej