Recenzja książki: Czarna góra

Recenzuje: Damian Kopeć

Bez wyobraźni świat byłby uboższy

Andrzej Pilipiuk ma dobrą rękę do opowiadań. Zwłaszcza tych w których historia miesza się z fikcją. Poważniejszych, choć mimo wszystko rozrywkowych. Czarna góra, dwunasty już tom z cyklu Światy Pilipiuka, jest tego dobrym przykładem. Zbiór jest udany – nie ma w nim ewidentnie słabych opowiadań, choć akcja nie zawsze jest dynamiczna. Znowu spotykamy się z Pawłem Skórzewskim czy Robertem Stormem, ale pojawiają się też inni, chociażby mający włoskie geny Antonio Knot. Czarna góra zawiera tylko pięć opowiadań, pięć ciekawych podróży w czasie i przestrzeni. Zaskakujących, nostalgicznych, unikających jak ognia dosadnego realizmu.

Pilipiuk wciąż potrafi sprawić miłą niespodziankę – zwłaszcza, kiedy sięgniemy po jego opowiadania po dłuższej przerwie. Ma charakterystyczny styl i pewną przewidywalność rozwoju wydarzeń, niemniej również talent do snucia intrygujących opowieści. Można szybko polubić bohaterów jego opowiadań, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku współczesnej prozy.

Ci, którzy znają już postaci takie jak Skórzewski czy Storm, z przyjemnością poznają nowe detale z ich pełnego przygód życia. Ci, którzy sięgną po opowiadania Pilipiuka po raz pierwszy, mogą nie zrozumieć wszystkich niuansów. Pisarz bowiem na swój sposób kontynuuje kilka dłuższych opowieści, korzystając z krótkiej formy, dając nam kolejne epizody. Zabawa jest ciekawsza, kiedy już coś wiemy.

Ciepła, napisana ładnym językiem, bogata w pomysły proza Pilipiuka może się podobać. Tak jak duża doza nostalgii, szacunek do historii i tego, czego uczy, fascynacja przeszłością, wyobraźnia, nieirytujące poczucie humoru. Solidny warsztat budzi szacunek dla autora.

Kup książkę Czarna góra

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czarna góra
Książka
Czarna góra
Andrzej Pilipiuk
Inne książki autora
Oko Jelenia Pan Wilków
Andrzej Pilipiuk0
Okładka ksiązki - Oko Jelenia Pan Wilków

Styczeń Anno Domini 1560. Po dramatycznej ucieczce z Bergen Marek i Hela docierają do Polski. Rozbitkowie z innych epok osiągnęli oto brzeg. Niestety,...

Kroniki Jakuba Wędrowycza
Andrzej Pilipiuk0
Okładka ksiązki - Kroniki Jakuba Wędrowycza

Polscy autorzy raczej unikają tematyki polskiej, a nawet scenografii kraju ojczystego. Jeśli już popełnią utwór fantastyczny, którego akcja rozgrywa się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy