Uchodźcy

Ocena: 0 (0 głosów)

Historia uchodźców jest historią każdej rodziny. Każda w pewnym momencie historii musiała opuścić swój dom i gdzie indziej szukać nowego początku. Nie każda jeszcze o tym pamięta. W tej książce śledzimy dzieje rodzin w Egipcie, Bagdadzie, Konstantynopolu, Europie i USA. Ale uchodźcy to nie tylko przeszłość, to także ważny element teraźniejszości. A żeby go zrozumieć, najlepiej się mu przyjrzeć. Dzięki tej malarskiej opowieści, pełnej historii świata, można prześledzić wędrówkę kilku rodzin przez różne czasy i miejsca.
 Co nas z nimi łączy? Co nas dzieli?

„Uchodźcy” to opowieść o konieczności porzucenia własnego domu i poszukiwaniu nowego, bezpiecznego miejsca do życia. Dramatyzm historii przedstawionej w utworze polega na tym, że uchodźstwo dotyka całą rodzinę, nie jest problemem jednostki. To rodzice wraz z dziećmi są zmuszeni opuścić swój dom i wyruszyć w nieznane. Bohaterowie nie mają imion, ich losy są niejako szkieletem. Ten zastosowany przez autora zabieg służy zwróceniu naszej uwagi na uniwersalność opowieści. Uczy nas także, że podobny los może spotkać każdego i zawsze. Niezależnie od pozycji społecznej ani czasu.

W książce tekstu jest niewiele, jest więc ona tylko zachętą do dalszej dyskusji o temacie uchodźstwa. Zdecydowanie większą rolę odgrywają ilustracje, które czytelnik śledzi od pierwszej strony. Przeplatający się przez całą historię motyw talizmanu bądź naszyjnika może symbolizować pewne piętno, które na początku noszą rodzice, a później nawet dzieci.
Opowieść rozpoczyna się w Starożytnym Egipcie. Czytelnik towarzyszy rodzinie w ucieczce przed nawiedzającymi ich dom kataklizmami. Przybycie do nowego kraju zostało ukazane przez autora ilustracji w sposób bardzo kontrastowy. Tytułowi uchodźcy różnią się od lokalnych mieszkańców wyglądem, co może być głównym powodem nieporozumienia.

Lektura jest prosta w swej treści natomiast podejmowane w niej zagadnienie zdaje się być trudne i przejmujące. Kolejne karty książki odsłaniają losy nowej rodziny tułającej się w poszukiwaniu schronienia, co podkreśla aktualność tematu. Warto sięgnąć po tę pozycję, by przybliżyć najmłodszym czytelnikom problem przymusowego opuszczania domu i trudności, jakich doświadczają uchodźcy w znalezieniu nowego miejsca do życia.

O autorze:
Ilan Brenman - jest jednym z najważniejszych brazylijskich autorów z imponującą kolekcją ponad 80 opublikowanych książek i międzynarodowym uznaniem, tłumaczonych na różne języki: niemiecki, francuski, grecki, włoski, hiszpański, polski, szwedzki, koreański i chiński.
Jego prace były nagradzane zarówno w Brazylii, jak i za granicą. W 2023 roku osiągnął wyjątkowy sukces – jego dwie książki, Turn It off and Open i The Wait, obie wydane przez wydawnictwo Santillana, znalazły się w finale przyznawanej od sześćdziesięciu lat nagrody Jabuti (najważniejszej nagrody literackiej w Brazylii). Oprócz działalności literackiej Ilan Brenman ma także dorobek akademicki – tytuł licencjata z psychologii na PUC São Paulo i doktorat w Szkole Edukacji na USP. Jest uznawany za autorytet
w debatach publicznych na temat edukacji, kultury i rodzicielstwa, pisze artykuły w gazetach i czasopismach wielonakładowych, jest felietonistą i współpracownikiem radia, często występuje
w programach telewizyjnych. Jest autorem międzynarodowego bestsellera Even Princesses Fart, który sprzedał się w ponad 500 000 egzemplarzy w różnych krajach. W sumie na całym świecie sprzedano ponad 4 miliony egzemplarzy jego książek.

O ilustratorze:
Guilherme Karsten - jest ilustratorem
i pisarzem książek dla dzieci, urodzonym i mieszkającym w Blumenau, w południowej Brazylii. Ukończył studia z zakresu reklamy i projektowania graficznego,
a swoją karierę rozpoczął w branży animacji i mody. W 2010 roku opublikował pierwszą książkę dla dzieci i od tego czasu zilustrował ponad 40 dzieł brazylijskich
i międzynarodowych autorów. W 2017 roku zaczął sam pisać. Obecnie jego książki są publikowane w ponad 20 językach i zyskały uznanie na całym świecie dzięki nagrodom, takim jak Złota Tablica na Biennale, Ilustracji w Bratysławie w 2019 r., Golden Pinwheel Grand Award (Chiny) w 2019 r., Jabuti Award dla „Najlepszej książki ilustrowanej” (Brazylia) w 2021 r. oraz Book Trust Storytime Prize (Wielka Brytania) w 2024 r.

Informacje dodatkowe o Uchodźcy:

Wydawnictwo: Muchomor
Data wydania: 2024-06-05
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 3-5 lat
ISBN: 9788365650801
Liczba stron: 28
Ilustracje:Guilherme Karsten

Tagi: dla dzieci uchodźcy

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Uchodźcy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Nawet księżniczki puszczają bąki
Ilan Brenman0
Okładka ksiązki - Nawet księżniczki puszczają bąki

Pewnego dnia, kiedy Laura wróciła ze szkoły zapytała tatę o największą tajemnicę wszystkich księżniczek na świecie. Tata podszedł do półki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy