Pustać

WSZYSCY ŚPIĄ GŁĘBOKIM SNEM, TO ODLUDZIE, PUSTAĆ. CISZA I SPOKÓJ. ALE WTEDY OKAZUJE SIĘ, ŻE JEDNA OSOBA NIE ŚPI. WSTAJE CICHO, CICHUTKO, NIKT JEJ NIE SŁYSZY... W RĘKU TRZYMA OSTRY NÓŻ.

Ada to młoda, szczęśliwie zakochana dziewczyna. Związek z Kamilem wydaje się jej spełnieniem wszystkich marzeń. Gdy chłopak zabiera Adę

do swojego rodzinnego miasteczka, żeby przedstawić ją przyjaciołom i rodzinie, dziewczyna jest przekonana, że nikt i nic nie zdoła ich rozdzielić.

Jednak przyjaciele Kamila okazują się nieco mniej przyjaźni, niż się spodziewała. Ada powoli traci grunt pod nogami. Gdy wszyscy spotykają się w domku letniskowym nazywanym ,,Pustać", sytuacja wymyka się spod kontroli.

CO TAK NAPRAWDĘ WYDARZYŁO SIĘ W ,,PUSTACI"?

Informacje dodatkowe o Pustać:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2024-04-10

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Pustać

Pustać - opinie o książce

CIEMNO WSZĘDZIE...

Nakładem wydawnictwa Filia ukazał się kolejny w tym roku debiut. „Pustać” Agaty Zamarskiej to thriller psychologiczny, którego akcja toczy się w pewnym domku letniskowym.

Ada jest młodą kobietą bardzo zakochaną w swoim chłopaku Kamilu. Ich związek wydaje się idealny do czasu, gdy dziewczyna poznaje jego znajomych z dzieciństwa i siostrę. Od tej pory wydaje jej się, że nie jest już dla niego najważniejsza. Gdy w trakcie pewnej imprezy wszyscy postanawiają zagrać w pewną grę, wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót... Późniejszy wyjazd do domku położonego na odludziu sprawia, że nic już w życiu Ady nie będzie takie samo...

Agata Zamarska w swojej debiutanckiej książce starała się stworzyć duszny klimat i atmosferę ciągłego napięcia. Od początku nie wiemy jak potoczy się ta opowieść ani co naprawdę wydarzyło się w domku Pustać. Prawdziwe zdarzenia wciąż mieszają się z tym, co tworzy umysł kobiety. Interesujący początek sprawia, że z dużym zainteresowaniem czekamy na dalszy rozwój akcji. Niestety, im dalej, tym bardziej ta powieść zaczyna kuleć. Ada i pozostali bohaterowie tej książki to osoby w okolicach trzydziestki, ale czytając ich rozmowy, śledząc zachowanie i targające nimi rozterki pomyśleć można, że są to nastolatkowie. I to w dolnej granicy nastoletniego wieku. Fatalne dialogi. Płytkie, nie wnoszące niczego do fabuły, a nawet infantylne. Ci ludzie rozmawiają ze sobą tak jak gimnazjaliści na koloniach. Bardzo źle czyta się te dialogi szczególnie, że jest ich sporo. Postaci w thrillerze psychologicznym powinny być nakreślone z dużą starannością – głębokie i przemawiające do odbiorcy. Tutaj, niestety, tak nie jest. Dość rozbudowana postać Ady wraz z rozwojem akcji staje się coraz bardziej męcząca. To dziewczę zachowuje się jak czternastolatka na szkolnej dyskotece. Pozostali bohaterowie nie są oddani na tyle dobrze, by mogli poprawić całościowy odbiór tej powieści.

„Pustać” to opowieść o miłości, zdradzie, szaleństwie. Historia, która miała swój potencjał, ale niestety nie został on należycie wykorzystany. Agata Zamarska starała się włożyć w tę powieść dużo, ale chyba po prostu zabrakło umiejętności. Czyta się dobrze, ale im bliżej finału, tym jest gorzej. Dość powolne tempo akcji, za duża ilość dialogów i scen, którego niczego do tej książki nie wnoszą. Udało utrzymać się atmosferę tajemnicy, ale i ona nie broni się w momencie, gdy dochodzimy do końca książki. Zakończenie mogło wiele zmienić. Mogło dać nadzieję na to, że pisarka w przyszłości będzie mogła zaprezentować dobrą powieść. Obawiam się jednak, że tak się nie stanie. W „Pustaci” nie udało się wiele rzeczy. W sumie to mało co się udało. Najbardziej chyba broni się sam pomysł na fabułę. Powieść bardzo rozczarowująca i jej największym atutem staje się to, że jest krótka. Myślę, że gdyby była dłuższa, to stałaby się dokuczliwa.

Bardzo lubię sięgać po debiuty. Dają mi możliwość przeczytania czegoś świeżego, wyjścia poza pewien znany do tej pory krąg. Kibicuję debiutantom i również recenzując debiuty staram się przymykać oko na pewne niedociągnięcia. Wyłuskiwać z tych książek to, co świadczy o potencjale i talencie. Bardzo mało takich elementów odnalazłam w „Pustaci”. Jeżeli autorka zdecyduje się na wydawanie kolejnych książek, to myślę, że po nie nie sięgnę. „Pustać” to może nie jest najgorsza książka jaką przeczytacie w tym roku, ale być może taka, która najbardziej rozczaruje. Można ją przeczytać, jednakże biorąc pod uwagę mnogość tego typu literatury na rynku, na pewno można trafić dużo lepiej.

Jak dobrze znasz osobę, z którą planujesz wspólne życie? Znasz jej przeszłość? Wiesz, że nigdy nie zrobiła nic złego? Czasami ludzie potrafią kryć głęboko w sobie mroczne tajemnice, które mogą przekreślić wszelkie dotychczasowe plany.
Ada i Kamil tworzą idealny związek, niestety kobiecie wydaje się, że przy swoich przyjaciołach jej partner staje się innym człowiekiem i stara się im przypodobać, oddalając się od niej. Podczas jednego z takich spotkań wydarza się tragedia, a Ada przez silny stres nie jest w stanie przypomnieć siebie, co wtedy wydarzyło się tak naprawdę.
Pustać to debiut, moim zdaniem bardzo udany, ja w czytanie wciągnęłam się tak, że nie miałam ochoty ani na chwilę książki odkładać, historia toczy się teraz, kiedy główna bohaterka postanawia pójść na terapię i są tutaj wstawki z przeszłości. Tak naprawdę od samego początku wiemy, że ktoś został zabity, ale nie jest powiedziane wprost kto, tego dowiadujemy się dopiero później, chociaż może mi umknęła ta informacja lub po prostu można się było tego domyślić. Ada to osoba, która od razu wzbudza zaufanie na tyle, że każdy stanąłby po jej stronie, jeżeli chodzi o związek z Kamilem, ponieważ to on potrafił częściej zawalić sprawę, chociaż mi od początku coś w niej nie pasowało. Kobieta przedstawiała zawsze sytuacje ze swojej strony, a inni jakby nie dowierzali temu, co mówi, też niektóre sceny wydawały mi się dziwne, więc podejrzewałam, że coś tam jest nie tak, ale nie mogłam odgadnąć, co to jest.
Historia mocno wchodzi do głowy, sprawia, że rozkładamy na czynniki pierwsze zachowania bohaterów i dedukujemy, dlaczego tak postępują, jest niepokojąca i momentami straszna. Bohaterowie są świetnie wykreowani i całość wydaje się dość spójna, chociaż uważam, że ta sama historia pisana jednocześnie oczami Kamila to byłby strzał w dziesiątkę, chociaż z drugiej strony w takiej sytuacji czytelnik już wcześniej mógłby się domyślić, że coś tutaj jest nie tak.
Czekam na dalszą twórczość tej autorki, bo tą książką zdecydowanie mnie kupiła, chociaż również wysoko zawiesiła poprzeczkę, więc mam nadzieję, że dalej będzie tylko lepiej.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Wiem, jak teraz to brzmi, sama nie wierzę, że aż tak zależało mi na opinni tych ludzi, że przyklaskiwałam tak beznadziejnym pomysłom. Czułam jednak, że nie mam wyboru. Byłam gotowa zrobić wszystko, żeby mnie zaakceptowali."

Słuchajcie, oprócz wszystkich strasznych rzeczy jakie się tu pojawiały, najbardziej zwróciłam uwagę na postać kobiety, która tak bardzo chciała, by jej chłopak widział tylko ją, że gotowa była zachowywać się tak jak inni. Chciała, aby każdy ją zaakceptował i podziwiał może nawet bardziej aniżeli drugą kobiecą postać, która nawet we mnie wzbudzała mieszane uczucia. Jak wiadomo, tam gdzie dwie królowe balu, tam nic nie może skończyć się dobrze:-) Chcę tylko żebyście wiedzieli, że to wy jesteście i powinniście dla siebie być wyjątkowi, wtedy aprobata innych nie będzie wam potrzebna. Zachowywanie się tak jak inni tego oczekują, nigdy nie sprawi, że będziecie szczęśliwi. To spotkanie Ady z przyjaciółmi jej chłopaka miało być tylko jedną chwilą, a później szykowała swoje życie na chwile tylko z nim. Jednak jak to wiadomo po większej ilości drinkach, w głowie jednej osoby zrodził się pewien plan, który wszyscy podchwycili. To wtedy okazało się, że nie każdy jest tym za kogo się podaje...
Świetna książka, tylko napisana bardziej pod opowieść niż powieść. Jest mało dialogów, sytuację opowiada nam Ada, która chciała być dobrze przyjęta w towarzystwie swojego chłopaka. Z początku wydaje się, że to ona prowadzi tutaj grę, jednak z biegiem czasu autorka wprowadza postacie, które zaczynają być ponad nią, które górują nad innymi. W ten sposób napięcie coraz bardziej wzrasta, bo nie wiemy co dalej może się wydarzyć. Na nic nie jesteśmy tu przygotowani, cokolwiek się dzieje, to jest to z zaskoczenia. To historia, która z początku wydaje się być zwykłą obyczajówką, gdyż pierwszy rozdział ma 32 strony i tam jest dłuższe wprowadzenie. Dopiero rozdział drugi zaczyna się bardziej rozkręcać i wtedy te nieprzyjemne dreszcze rozchodzą się po naszym ciele. Bierzcie zatem głębszy oddech, bo będzie wam potrzebny:-) Mi się podobała:-)

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2024-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Poszukujecie dobrego, lekkiego thrillera?
Polecam Wam "Pustać" Agaty Zamarskiej! Dlaczego jest to lekki thriller? A no dlatego, że starzy wyjadacze gatunku nie będą jakoś mocno zaskoczeni fabułą, ale docenią debiut autorki. Napięcie jest wyczuwalne od pierwszych stron książki, a klimat tytułowej Pustaci nadaje mgiełki mroku. Czytelnicy, którzy dopiero zaczynają z thrillerami będą doświadczali momentów zaskoczenia i z dużym zainteresowaniem śledzili wydarzenia z życia głównej bohaterki - Ady.
Ada pozornie jest szczęśliwa w związku ze swoim chłopakiem, Kamilem. Gdy pojawia się jego siostra, dziewczyna zaczyna czuć się zagrożona, zrzucana na dalszy plan. Poznaje też znajomych Kamila, którzy na pierwszy rzut oka wydają się być w porządku, ale do czasu... Wszystko zaczyna się w domku letniskowym nazwanym "Pustać".
Agata Zamarska stworzyła postać do której trudno zapałać sympatią, ale gdzieś tam wkrada się współczucie i niepokój. Ada to młoda dziewczyna, która ma za sobą ciężkie rozstanie, ale na szczęście poznaje Kamila. Mimo wszystko można wyczuć, że coś tu nie gra i z każdym kolejnym rozdziałem sytuacja jest coraz bardziej napięta.
Wydarzenia w książce są przedstawione w dwóch przestrzeniach czasowych, dzięki czemu poznaje się losy bohaterów, gdzie wszystko się zaczęło i rok do dwóch lat później. To lawirowanie między wydarzeniami nadaje powieści dynamiki, a że nie jest to obszerna książka, to czyta się ją szybko i przyjemnie. "Pustać" nie zaskoczyła mnie jakoś bardzo, a naiwność głównej bohaterki czasami sprowadzała do tego, że wywracałam oczami, ale ogólnie jest to powieść dobrze napisana i warta polecenia.

Avatar użytkownika - KamaZ03
KamaZ03
Przeczytane:2024-05-07, Przeczytałem,

Bardzo chętnie poznaję nowe nazwiska na rynku wydawniczym. Gdy dodać do tego obiecujący opis gwarantujący mroczną, pełną napięcia fabułę.. skusiłam się i szczerze mówiąc nie żałuję.

Agata Zamarska stworzyła opowieść o doświadczonej traumą młodej kobiecie, ktora w trakcie terapii psychologicznej odtwarza minione wydarzenia, wyparte przez jej umysł.

Stopniowo poznajemy kolejne elementy układanki i czujemy coraz większy niepokój.

Ada była młoda i zakochana do szaleństwa.

Mimo, że jej związek z Kamilem jest dość "świeży " para myśli o sobie poważnie czego dowodzi fakt, że mężczyzna przywiózł partnerkę w rodzinne strony i pragnął by poznała jego rodzinę oraz przyjaciół.

,,Wszyscy śpią głębokim snem, to odludzie, pustać. Cisza i spokój. Ale wtedy okazuje się, że jedna osoba nie śpi. Wstaje cicho, cichutko, nikt jej nie słyszy... W ręku trzyma ostry nóż..."

Tytułowa Pustać to nazwa domku letniskowego w którym Ada , Kamil i paczka jego szkolnych znajomych spędzają noc sylwestrową, która zakończyła się tragicznie.

Miłość i obsesja , paranoja i sekrety. Wyraziści bohaterowie i szokujące zakończenie.

Autorka umiejętnie wplata do historii zwroty akcji i wodzi czytelnika za nos.

Serdecznie polecam.

" [...] Nie­któ­rzy mają pecha, bo znaleź­li się w nie­od­po­wied­nim miej­scu i cza­sie. [...]"

Czytając "Pustać" Agaty Zamarskiej nie czułam, że to jest debiut literacki. Miałam wrażenie, że to jest jej kolejne dzieło.
W tej książce wszystko jest idealne. Idealna zbrodnia, idealne zwroty akcji i idealna fabuła sprawiły, że ta mroczna historia pozostanie w mojej głowie na długo.
Zakończenie jak to bywa w dobrych thrillerach, jest zaskakujące i szokujące. Autorka nieźle sobie to wymyśliła.
W "Pustaci" nie wieje nudą. Akcja jest spokojna. Poruszamy się w czasach obecnych i cofamy się dwa lata wstecz. Cofając się, dowiadujemy się, co spotkało naszą bohaterkę. Ruszając do przodu, poznajemy jej dalsze losy.
Naszą bohaterką jest Adrianna (Ada) Tomasik -- dziewczyna i dziennikarka, która w swoim życiu przeszła głęboką traumę. Postanowiła udać się do psychologa. Miałam cichą nadzieję, że on jej pomoże uporać się z nią. Ta nasza bohaterka jest osobą nielubianą i aspołeczną. Dlaczego? Ja ją od początku polubiłam. I bardzo się o nią martwiłam. Trzymałam mocno kciuki, żeby sobie poradziła. Interesowałam się tym, co wywołało u niej tak ogromną traumę. Poznając prawdę, byłam totalnie przerażona. Czy pisanie książki pomoże jej uporać się z demonami przeszłości? Czy jeszcze bardziej się pogrąży w swoim cierpieniu? A może przeszłość się o nią upomni?
To, co wydarzyło się w pewnym domku nazwanym przez jedną postać "Pustać" w miasteczku Jarząbki mocno mną wstrząsnęło. Do czegoś takiego nigdy nie powinno dojść.
Jeżeli lubicie czytać książki polskich debiutantów i uwielbiacie mroczne historie, które mogą wywoływać ciarki, to śmiało sięgnijcie po "Pustać" Agaty Zamarskiej. Mam nadzieję, że już niedługo ponownie usłyszymy o tej autorce. Zapiszcie sobie jej nazwisko. Może za jakiś czas okaże się, że zostanie naszą narodową mistrzynią thrillera.
"Pustać" jest thrillerem psychologicznym, którego nie powinniście przegapić.
Ps.
Poznając nowych znajomych, uważajcie, komu ufacie. Zbyt szybka ufność może doprowadzić do ogromnej tragedii i wywołać traumę do końca życia.

Ada to młoda dziennikarka, jest w związku z Kamilem. Ada z Kamilem jadą do rodzinnej miejscowości chłopaka, aby przedstawić ją rodzinie i przyjaciołom chłopaka. Jednak znajomi Kamila nie są tak przyjaźni jak się na początku wydawało. A w domku letniskowym "Pustać" sytuacja całkiem wymyka się spod kontroli.

Gdy sięgam po autora, którego twórczości nie znam lub właśnie debiut to nie mam jakiś większych oczekiwań co do książki, no bo nie wiem czego się spodziewać.

Jednak "Pustać" miło mnie zaskoczyła. Byłam ciekawa co się tak naprawdę wydarzyło w Pustaci, bo na te wydarzenia musimy trochę poczekać. Chociaż im było bliżej tych wydarzeń to byłam pewna co się stanie, ale nie wiedziałam kto za tym może stać. I to było dla mnie na duży plus, bo do samego końca była to dla mnie zagadka.

Zagadkowa postacią była też dla mnie główna bohaterka i zarazem narratorka Ada. Wszystkie wydarzenia poznajemy z jej perspektywy, ale czułam, że ma jakieś swoje tajemnice, które mogą rzucić inne światło na wydarzenia jak i pozostałe postaci.

Wszystkie te aspekty spowodowały, że bardzo przyjemnie słuchało mi się tej książki. Jestem ciekawa czy autorka zdecyduję się na kolejne książki, ja chętnie sięgnęłabym po inne tytuły.

Wbrew entuzjastycznym opiniom (ciekawe ile z nich odzwierciedla rzeczywiste odczucia oceniających),jest to książka po prostu słaba. Bynajmniej nie jest to thriller. Nawet nie obyczajówka. Prędzej powieść dla młodzieży z "dreszczykiem". Ubogi język, na poziomie używanym przez nastolatków. Niestety, nie tylko w warstwie dialogów. Większa część fabuły to rozważania zazdrosnej dziewczyny o tym dlaczego jej chłopak nie mówi jej o tym co aktualnie robi, czemu spędza czas ze znajomymi, a nie tylko z nią i inne tego typu problemy wieku nastoletniego. Z cech szczególnych: niemal stale pije wino. Białe. to chyba najczęściej powtarzana informacja. Generalnie fabuła rozmija się z opisem książki. Można się rozczarować

Ada to młoda, szczęśliwie zakochana dziewczyna. Związek z Kamilem wydaje się jej spełnieniem wszystkich marzeń. Chłopak zabiera Adę do swojego rodzinnego miasteczka, żeby przedstawić ją przyjaciołom i rodzinie. Gdy pewnego razu wszyscy spotykają się w domku letniskowym nazywanym ,,Pustać", sytuacja wymyka się spod kontroli...

,,Pustać" ciekawy i wciągający thriller psychologiczny. Autorka w niezwykle umiejętny sposób buduje napięcie stopniowo, odkrywając coraz to nowe tajemnice i zaskakując zwrotami akcji. Sami bohaterowie są wyjątkowo prawdziwi i dobrze wykreowani. Maja swoje wady, zalety czy tajemnice. Podejmują również mniej lub bardziej przemyślane decyzje, a ich motywacje są niejednoznaczne, co dodaje historii dodatkowej głębi. Całość czyta się również wyjątkowo szybko. Pomimo iż sama historia jest dobrze przemyślana i tak naprawdę nie można jej nic zarzucić to zwyczajnie mnie nie porwała. Może to wina głównej bohaterki, której nie polubiłam, a może zbyt dużo podobnych historii ostatnio czytałam. Nie mniej mi czegoś tu zabrakło.

Podsumowując ,,Pustać" to książka, która trzyma w napięciu i zaskakuje do ostatniej strony. To wyjątkowo udany debiut pełen tajemnic. Samo zakończenie zaskakuje i nie byłam w stanie go odgadnąć co jest dużym plusem.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;