Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-10-22
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 400
Bufon, kabotyn, wizjoner, skandalista, grafoman, czarujący uwodziciel, bon vivant, arbiter elegancji - określenia można by mnożyć. Jaki był naprawdę...
Przez kilka powojennych dekad Klub Aktora Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu był towarzyskim, kulturalnym i informacyjnym centrum stolicy...
Przeczytane:2012-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012,
Aleksandra Szarłat –polonistka z wykształcenia, dziennikarka z wyboru. Pracowała ona m.in. w „Sztandarze Młodych” ,przez siedem lat była szefem działu kultury w „Twój styl”, a od 2007 r. przeprowadza wywiady z artystami w dwutygodniku „Gala”. Jest współautorką powieści fantastyczno-naukowej „Bogowie naszej planety” oraz kryminału „Nie chodź do parku w niedzielę”. Jest także autorką eseju o Halinie Poświatowskiej w zbiorze „Kobiety niezapomniane” oraz współtworzyła książkę „Wnętrza gwiazd”.
Ta dziennikarka napisała ostatnio wydaną nakładem wydawnictwa Świat Książki książkę dokumentalną o kulisach powstawania i pierwszych latach funkcjonowania telewizji polskiej , Czyli TVP, PROGRAM 1. Pozycja ta nosi tytuł „Prezenterki”, w której czytelnik odbywa nostalgiczną podróż do roku 1957.
Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza cześć to kulisy powstawania TVP w tle polityki PRL-u. PRL miał zasadniczy wpływ na kształt i formułę pierwszych programów telewizyjnych. Odbiorniki telewizyjne tak mało rozpowszechnione w kraju, wraz z rozrastaniem się w propozycją rozmiarów , także i liczebność odbiorników rosła. Początkowa godzina nadawania ( i to zazwyczaj programów rozrywkowych, oczywiście zgodna z ówczesną propagandą rządową) gromadziła miliony Polaków telewizorami.
W tej części poznajemy dwie „szare „eminencję TVP - Włodzimierza Sokorskiego-Wujek Chłodek (o to on przyjmował do pracy pierwszych spikerów- Jana Suzina i Eugeniusza Pacha ) oraz Macieja Szczepańskiego -krwawy Maciej –twórcę propagandy sukcesu ekipy Gierka (od reki zwolnil1/10 załogi czyli 1200 osób). Nakreślenie tych dwóch postaci przez autorkę otworzyło sposób zakulisowe polityczno-towarzyskie realia.
Natomiast druga część książki jest poświęcona ikonom telewizji. To oni za byli widoczni. To oni pracowali na pierwszym planie. To oni przyciągali widza. To oni musieli zmierzyć się propagandą i wykazać się często twardym charakterem, by przetrwać w tym kruchym jak bańka mydlana telewizyjnym świecie.
Aleksandra Szarłat rozmawia z wieloma spikerkami/spikerami, ale także twórcami kulturalnych programów. Czytamy wspomnienia takich osobistościami jak: pogodnego , szczerego i naturalnego Jerzego Połomskiego, Edyty Wojtczak, Krystyny Loski, Bożeny Walter (założycielki fundacji TVN Nie jesteś sam, Bogumiły Walter czy Katarzyny Dowbor, która opowiada o działaniu telewizji już po stanie wojennym. Czytelnik przeczyta liczne i barwne anegdoty , opowiedziane przez aktorkę Emilię Krakowską. A szczególną postacią jest niewątpliwie Irena Dziedzic, która niestety nie udziela wywiadów.
Szkoda tylko, że archiwalny zdjęć jest tak mało. Większa ilość treść zamieniłaby się w obraz i przybliżyłaby nam czytelnikom tamte realia. I dlatego oceniam lekturę jedną ocenę niżej.
Polecam tę propozycję Świata Książki, bo czasy PRL-u są naprawdę interesujące.