Pola

Ocena: 4.92 (12 głosów)
Tosia Pogorzelska jest pełną werwy i energii miłośniczką egzotycznych mieszanek herbat, wyśmienitą kucharką, posiadaczką wyostrzonego zmysłu obserwacji. Obdarzona została ponadto ogromną mądrością życiową, dowcipem i… ciętym językiem. Jest osobą niezwykle ciepłą – tak ciepłą, jak najnowsza książka Magdaleny Zimny-Louis. Tytułowa Pola to natomiast postać rodem z przedwojennych powieści – ciotka, która wpłynęła na losy Tosi i jej rodziny, i za którą wszyscy tęsknią, poszukując własnej recepty na szczęście...

Informacje dodatkowe o Pola:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2012-09-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7674-195-6
Liczba stron: 424

więcej

Kup książkę Pola

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pola - opinie o książce

Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Biblioteka,
"Pola" to zdecydowanie najlepsza książka tej autorki. Mało w której książce miejscem akcji są prawdziwe male miejscowości. A w tej książce pani Magdalena obsadziła większość akcji w mało znanych podkarpackich miejscowościach (moje kochane rejony). Czytając o losach Tosi Pogorzelskiej czułam jak gdybym razem z nią spacerowała ulicami Rzeszowa, zastanawiałam się w którym bloku na Szopena mógł mieszkać doktor z którym kobieta miała romansik. "Pola" jest to książka która ma bardzo wiele z prawdziwego życia. Autorka pokazuje czytelnikowi świat który tak dobrze znamy. Pokazuje nam ona jacy my Polacy naprawdę jesteśmy. Zazdrość o to czego dorobili się nasi bliźni ciężką pracą to jedna z naszych cech narodowych. Podobnie jest z pobożnością naszego narodu (na pielgrzymki i do kościoła to lecimy pierwsi a gdy nasi bliźni nas potrzebują to nie mamy czasu) i to wszystko autorka nam wytyka. Czuje że jeszcze nie raz wrócę do tej książki bo jest naprawdę ciekawą lekturą.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
To rodzinna opowieść oczami 80-letniej Tosi, która przeżyła wiele, jest pogodzona z nieuniknionością śmierci. W licznych retrospekcjach zaznajamia nas ze swoim życiem i ogromnym wpływem jaki miała na jej poczynania tytułowa Pola- ciotka rodem z przedwojennych opowieści, która wyrwała się z wsi aż doszła do wielkiego majątku.Poznajemy losy zwyczajnej polskiej rodziny: dawniej za czasów komunizmu i dziś. Na łamach tej powieści występuje wiele bohaterów, co pozwala poprzez na pozór zwyczajne wydarzenia ukazać życie w całej jego głębi: porzucenie rodziny przez ojca i męża, problem hikikomori (drastycznego wycofania z życia społecznego w wirtualny świat), samobójstwo, bolesne straty, relacje córki z matką, wchodzenie w dorosłość, młodzieńcze zauroczenia, zdrady, miłość i przyjaźń. Porównuje dawniej i dziś, miasto i wieś, ale czy tak naprawdę dużo się zmieniło? Niezależnie od czasów rodzina jest ważna, walczymy o szczęście. W latach 50-60 tych ludzie też się kochali, zdradzali, oszukiwali, może tylko bardziej w ciszy, bo nie było mediów, które by to rozgłaszały. Myślę, że każdego najdzie jakaś refleksja po tej powieści, ważne jest też to, co przekazała na zakończenie pisarka: o odchodzeniu ludzi w domu, wśród bliskich, ze spokojem, po rozliczeniu z przeszłością. ,,Pola" to wielowątkowa opowieść rodzinna z frapującymi historiami w środku, dziejąca się dawniej i dziś, znakomita dla fanów polskiej prozy obyczajowej, w tym sag rodzinnych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2018-06-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki XXI wieku, 52 książki 2018,

Po prostu genialna powieść! Jednak niech nikogo nie zmyli tytuł, bo Pola oczywiście występuje, ale we wspomnieniach Tosi, a raczej Antoniny Pogorzelskiej, 80-letniej kobiety, która do końca swoich dni postanowiła nie opuszczać mieszkania. Fabuła biegnie dwutorowo, przeplata się, co jednak nie zakłóca sprawnego odbioru. Z jednej strony poznajemy dzieci, wnuki i najbliższych sąsiadów pani Tosi, z drugiej strony poznajemy główną bohaterkę jako młodą dziewczynę i kobietę, jej problemy i radości. We wspomnieniach tych często pojawia się tytułowa Pola.
Sama mieszkam na Podkarpaciu, studiowałam w Rzeszowie, dlatego przyjemnie czytało się powieść, której akcja rozgrywa się w znanych mi okolicach.

Link do opinii
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki XXI wieku,

Nie tak dawno pochowałam moją Babcię, dlatego "Pola" wycisnęła z moich oczu wiele łez - obudziła bolesne przeżycia.

"Pola" to przyjemna książka. Ciekawa i wciągająca, ale mam ALae. Jest w niej jednak zbyt dużo wątków. Ok. dwusetnej strony zaczęłam się lekko irytowaç wciąż nowymi wątkami.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-08-22, Ocena: 4, Przeczytałam, WYZWANIE 52 KSIAZKI 2016,
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 2013,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 2013,
Inne książki autora
Ślady hamowania
Magdalena Zimny-Louis0
Okładka ksiązki - Ślady hamowania

Między Londynem a Warszawą Izabela, pozornie szczęśliwa żona i matka oraz rozwodząca się już po raz drugi Marlena kiedyś były nie tylko siostrami, ale...

Zaginione
Magdalena Zimny-Louis0
Okładka ksiązki - Zaginione

Helena, w dzieciństwie porzucona przez matkę, decyduje się na wyjazd jej śladami do Armenii. Nie wie czy będzie szukać matki żywej, czy zmarłej? Jedyna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy