Monika

Trzydziestoletnia Monika mieszka samotnie w Warszawie w wynajętej kawalerce. Czy dziewczyna z Elbląga odnajdzie w stolicy sens i radość życia i zwalczy obezwładniającą chandrę? Pomóc w tym może przeprowadzka do pozostawionego przez ukochaną ciotkę mieszkania na warszawskiej Pradze. Dawno niewidziana przyjaciółka z dzieciństwa, sympatyczny warszawski taksówkarz i potajemnie korespondujący z Moniką dawny adorator ciotki pomogą jej zawalczyć o prawdziwą miłość.

Informacje dodatkowe o Monika:

Monika - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-05-04, Ocena: 4, Przeczytałam,

Cóż to jest samotność? Jak sobie z nią radzić? A może lek na nią znajduje się w nas samych?

Czy można pomóc losowi zmienić własne życie?

Monika – 33-letnia tytułowa bohaterka to spokojna i nieśmiała kobieta, która ma poukładane życie zawodowe, dobrą pracę, wynajęte mieszkanie w Warszawie, gdzie przeniosła się z rodzinnego Elbląga. W szkole prymuska, na studiach liderka, może nawet kujonka, pracuje od kilkunastu lat w tej samej firmie i właściwie jedyne co można jej zarzucić to zbyt częste spóźnianie się do pracy.

Dlaczego zatem dziewczyna nie jest szczęśliwa?

Monika ma niewielu znajomych i przyjaciół, a wrodzony brak pewności siebie bije z każdego jej zachowania. Relacje kobiety z rodzicami mieszkającymi kilkaset kilometrów na północ też nie są najlepsze. Coraz częściej Monice doskwiera samotność. W pełni uświadamia to sobie po śmierci osiemdziesięciopięcioletniej cioci, którą od czasu swych trzydziestych urodzin traktuje jak przyjaciółkę. W mieszkaniu zmarłej staruszki dziewczyna spotyka swoją koleżankę z dziecinnych lat – przebojową Anetę, która postanawia pomóc Monice przezwyciężyć samotność. I choć droga do tego celu jest kręta i wyboista bohaterka postanawia zmierzyć się z przeciwnościami i wybrać w tę podróż.

Powieść Hanny Marii Kos pomaga nam uświadomić sobie, że bardzo często sami jesteśmy odpowiedzialni za to, co nas spotyka. Aby zmienić swoje życie nie należy polegać tylko na marzeniach, ale przede wszystkim powinno się zmienić nastawienie i zacząć działać. Czasem trzeba pomóc losowi żeby osiągnąć zamierzony cel, aby spełniać swoje marzenia.

„Monika” to ciekawa książka przepełniona optymizmem, napisana przystępnym językiem. Lekka, łatwa i przyjemna lektura dla kobiet nie tylko na wiosenne i letnie wieczory. Możemy z niej wynieść coś dla siebie – wyciągnąć pewne wnioski, poczynić przemyślenia, ale nie powinniśmy spodziewać się zbyt wiele.

Avatar użytkownika - annna84
annna84