Mad World

PEWNEGO DNIA ZYCIE MADDIE ZMIENIA SIE W FILM. NIE WIE JEDNAK, ŻE OKAŻE SIĘ HORROREM...

Madison nie miała łatwego życia. Przez siedemnaście lat mieszkała w przyczepie i patrzyła, jak jej mama uzależnia się od kolejnych substancji. Postawiła sobie za cel skończyć szkołę i raz na zawsze wydostać się z Detroit.

Kiedy znajduje w gazecie zdjęcie dziewczyny, która jest do niej uderzająco podobna, postanawia się z nią skontaktować. Gdy wydaje się, że odpowiedz nie nadejdzie, Madeline - bo tak ma na imię nieznajoma ze zdjęcia - pojawia się w progu jej domu i proponuje jej niecodzienny układ.

Dziewczyny zamienia się miejscami. Madeline, wychowywana przez ojca w złotej klatce, odpocznie od codziennej musztry i pomoże mamie Maddie dostać się na odwyk. W zamian za to opłaci szkołę Madison, która na chwilę będzie żyła jej życiem.

Świat, o którym marzyła Maddie, jest jednak polem minowym pełnym wrogów, intryg i niebezpiecznych żądz. Chłopak, który gardzi Madeline, a za którego ta ma wyjść, zaczyna dostrzegać drobne zmiany w zachowaniu ,,narzeczonej". Relacja między nimi coraz bardziej się komplikuje, gdy w grę zaczynają wchodzić uczucia.

GDY TWOJE ŻYCIE STAJE SIĘ KŁAMSTWEM, PRAWDZIWA MIŁOŚĆ MOŻE SIĘ OKAZAĆ NAJWIĘKSZĄ SŁABOŚCIĄ.

Informacje dodatkowe o Mad World:

Opinie o książce - Mad World

Avatar użytkownika - Bookszonki
Bookszonki
Przeczytane:2024-09-26, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Dawno nie trafiłam na tak dobrą książkę!   Wprost nie mogłam się od niej oderwać ani na chwilę. Gdy tylko przeczytałam prolog już wiedziałam, że przepadnę. I tak właśnie było.   Madison i Madelaine są bliźniaczkami. Tylko, że nie mają o sobie pojęcia a przynajmniej jedna z nich. Do czasu przypadkowego odkrycia w internecie.   Wiodą skrajnie różne życia - jedna ledwo wiąże koniec z końcem, mieszkając z uzależnioną matką na osiedlu przyczep. Druga mieszka z ojcem, jednym z najbogatszych ludzi i wiedzie życie godne księżniczki w swoim pałacu.   Tylko czy na pewno?   Jak to często bywa, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma - to powiedzenie idealnie pasuje do sytuacji sióstr.   Dziewczyny postanawiają się zamienić miejscami na jakiś czas - a wtedy to się dopiero dzieje!   Istny rollercoaster, który nie zwalnia ani na chwilę. Wręcz przeciwnie, przyspiesza cały czas by na pełnej prędkości uderzyć w ścianę na samym końcu.   I jak teraz żyć bez kolejnego tomu pod ręką, no jak?   Ilość tajemnic, intryg i zwrotów akcji jest niebywała a dzięki temu nie ma tu miejsca na ani gram nudy.   Historia jest skomplikowana a im dalej w nią brniemy tym więcej powstaje nowych pytań - pomimo, że dużo już sekretów odkrywamy to powstają nowe sytuacje, jakie nas rzucają w wir kolejnych wydarzeń.   W ogóle nie odczułam tej ilości stron, chciałam ciągle więcej i więcej, dlatego cieszę się już dziś na myśl o drugim tomie dotyczącym sióstr

Mad World - opinie o książce

,,Gdy Twoje życie staje się kłamstwem, prawdziwa miłość może okazać się największą słabością."

Czasami życie człowieka wydaje się z góry zaprogramowaną ścieżką, z której nie sposób zboczyć. Przeznaczenie wydaje się nieubłagane, a los nie pozostawia nam żadnej innej opcji, jak tylko biernie przyjmować kolejne ciosy. W książce ,,Mad World" poznajemy dwie młode kobiety, które próbują wyrwać się z pułapki życia, by odnaleźć wolność i szczęście. Jednak zamiana miejsc, która miała przynieść wyzwolenie, prowadzi bohaterki na ścieżkę pełną nieoczekiwanych konsekwencji. To opowieść, która odkrywa przed nami, jak zdradliwe potrafią być nasze najskrytsze pragnienia i jak cienka granica dzieli marzenie od koszmaru.

To miał być plan doskonały, skrupulatnie przemyślany, bez miejsca na jakiekolwiek niepowodzenie. W końcu, co mogło się nie udać, skoro wszystko było dopięte na ostatni guzik? Zwyczajna zamiana miejsc, prosta gra pozorów, która miała trwać jedynie chwilę. Nikt nie miał prawa się zorientować, przecież byłyśmy niemal jak lustrzane odbicia - identyczne, niemal nierozróżnialne dla świata. Jak dwie krople wody, jak dwie strony tej samej monety. Nasza podobizna była kluczem do sukcesu, a rzeczywistość miała się ugiąć pod ciężarem tej iluzji.

Ale teraz wiem, że ten plan, choć na pozór idealny, krył w sobie ziarna własnej zguby. Gdybym tylko znała całą prawdę - wszystkie cienie skryte za pozorami doskonałości, tajemnice, które drążyły tę rzeczywistość jak powolna trucizna - nigdy bym nie odważyła się postawić tego kroku. Nigdy by ten plan nie zrodził się w mojej głowie, a ja wciąż żyłabym w swoim dotychczasowym świecie. Może niezbyt idealnym, może pełnym trudów i ograniczeń, ale przynajmniej prawdziwym. Spokojnym w swej przewidywalności, bez tego nieustannego lęku, który teraz dławi mnie każdego dnia.

Autorka w mistrzowski sposób prowadzi czytelnika przez meandry psychiki bohaterki, pokazując, jak cienka granica dzieli marzenie od koszmaru. To, co miało być spełnieniem marzeń Maddie - życie w luksusie, wolność od przeszłości - staje się jej największym przekleństwem. Z każdą kolejną decyzją, z każdym kłamstwem, które musi podtrzymywać, staje się coraz bardziej uwikłana w sieć, z której nie sposób się wydostać.

Jednym z kluczowych wątków jest relacja z mężczyzną, który od początku gardzi swoją przyszłą żoną. Ta chłodna, pełna niechęci relacja zaczyna się jednak zmieniać, gdy narzeczony dostrzega subtelne różnice w zachowaniu ,,narzeczonej". Maddie, nieświadomie wprowadzając własną osobowość do życia Madeline, wywołuje w nim nieoczekiwane reakcje. Oddając psychologiczne niuanse tej relacji, widzimy, jak łatwo można zatracić się w grze pozorów i jak prawdziwe uczucia mogą stać się niebezpieczne w świecie, gdzie każde kłamstwo może zostać wykorzystane przeciwko tobie.

Autorka, poprzez rozwój relacji między bohaterami, podkreśla, jak skomplikowane i niebezpieczne mogą być nasze pragnienia. Miłość, którą Maddie zaczyna odczuwać, nie jest prosta ani oczywista - rodzi się w atmosferze fałszu i niepewności, co sprawia, że bohaterka zaczyna wątpić nie tylko w swoją tożsamość, ale także w prawdziwość uczuć, które budują się wokół niej. W świecie, który stworzyła  miłość nie jest lekarstwem, lecz czymś, co może stać się bronią - zarówno przeciwko sobie, jak i przeciwko innym. Wnikliwie ukazuje, jak trudne jest oddzielenie prawdziwej miłości od potrzeby akceptacji, ucieczki od własnych problemów czy pragnienia ucieczki z toksycznej rzeczywistości.

Zamiana miejsc staje się symbolicznym obrazem tego, jak łatwo można stracić kontakt z własnym wnętrzem, zanurzając się w świecie cudzych oczekiwań i pragnień. Maddie nie tylko przyjmuje na siebie rolę Madeline, ale także musi zmierzyć się z konsekwencjami decyzji, które nie należą do niej. Każda interakcja, każde nowe odkrycie na temat życia Madeline prowadzi do stopniowego rozbicia jej własnej osobowości. Autorka pokazuje, że tożsamość nie jest czymś stałym - może być kształtowana, manipulowana, a w końcu zniszczona, gdy nie jesteśmy wystarczająco silni, by oprzeć się naporowi zewnętrznych wpływów.

Zakończenie przynosi kulminację wszystkich zawiłych wątków i emocji, które narastały przez całą powieść. Mistrzowsko budowane napięcie przez całą historię, nie zawodzi czytelników, serwując im zakończenie pełne zaskoczeń. To moment, w którym wszystkie maski opadają, a prawda - choć brutalna - wreszcie wychodzi na jaw.

,,Mad World" to niezwykła opowieść, która wciąga czytelnika od pierwszej strony i trzyma w napięciu do samego końca. To książka pełna zawiłych intryg, psychologicznych niuansów i emocji, które pozostają z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury. Autorka, zręcznie balansując między psychologicznym dramatem a romantyczną opowieścią. Stworzyła historię o tożsamości, kłamstwach i pragnieniach, które mogą nas zniszczyć, jeśli nie będziemy wystarczająco silni, by stawić im czoła.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski