Huzar

Ocena: 4 (1 głosów)
Fredericnie zna jeszcze zapachu bitwy, jego szabla nie zaznała jeszcze krwi.
Młody oficer wyrusza na swoją pierwszą wojnę, pełen ideałów i marzeń o wiecznej chwale.Wciąż ma w pamięci pewne niebieskie oczy wypatrujące jego powrotu z Hiszpanii.
Podczas kampanii napoleońskiej w Andaluzji staje twarzą w twarz z demonami wojny.
Krew, błoto, zwierzęcy strach – to nowi towarzysze broni.
Pod wodzą kapitana Dąbrowskiego Frederic walczy o idee, w które żarliwe wierzy.
Czy jednak uda mu się ocalić niewinność?

"Huzar" to pierwsza powieść Artura Péreza-Revertego, który jako dziennikarz niejednokrotnie doświadczył okrucieństwa wojny, relacjonując wydarzenia z konfliktów w Zatoce Perskiej, na Bałkanach czy w Afryce.

Informacje dodatkowe o Huzar:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-02-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-2876-4
Liczba stron: 204

więcej

Kup książkę Huzar

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Huzar - opinie o książce

Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Na pewno nigdy nie powiedziałabym, że tę książkę napisała ta sama osoba, która stworzyła taką perełkę jaką jest Klub Dumasa (który był moją pierwszą przygodą z tym hiszpańskim pisarzem). Zazwyczaj, gdy sięgam po książki tego samego autora, w pewien sposób jestem w stanie chociaż w małej części zauważyć podobieństwo w stylu, humorze, czy języku. Tutaj czułam się tak, jakby Huzar i Klub Dumasa wyszły spod piór dwóch zupełnie innych osób. Reverte w tym dziele ukazał realia wojny od tej mniej "przyjemnej" strony. Wraz z młodym Fryderykiem widzimy brzydotę działań zbrojnych. Wojna i walki toczone między wrogami nie są tylko możliwością dla żołnierzy, by wykazali się odwagą, męskością, rycerską postawą, honorem i oddaniem władcy, w imieniu którego toczą bój. Nie są tylko chęcią naprawy świata i zażegnania sporów między mocarstwami. Wojna to także niezbyt piękna śmierć (wbrew temu co początkowo myślał Gluntz o umieraniu ze spokojem, uśmiechem na ustach i przyjacielem, który uroniłby łzę nad jego ciałem), pokiereszowane, leżące w błocie, zakrwawione ciała poległych i przede wszystkim akty brutalnego, nieuzasadnionego bestialstwa, które dotyka zarówno wojskowych jak i mieszkańców okupowanych i najeżdżanych miast ((jak przykładowo zabójstwo i wrzucenie do studni ciał żołnierzy piechoty, a także "podziękowanie" gospodarzom domu za tak haniebny czyn). Pułkownik Letac i jego "ehm"... nie wiem, co to za magia, że czytając wypowiedzi tej postaci z automatu w mojej głowie pojawiał się jakiś głos, który mógł być idealnym odwzorowaniem i "dubbingiem" tego pułkownika. Rzadko kiedy doświadczam czegoś takiego, więc plus dla Reverte, za stworzenie takiego charakterystycznego drobiazgu, którym wyróżniała się postać Letaca. "Dąbrowski popatrzył na każdego z nich swymi szarymi oczami, zimnymi jak lodowata woda w jego rodzinnej Polsce." - poza oczywistym miłym ojczystym akcentem... lodowata woda i Polska? No może nie mamy gorących źródeł itp, ale też bez przesad, że jest u nas jak na Syberii... te stereotypy i zakrzywiony obraz rzeczywistości, który kreują zagraniczni autorzy i przy którym zawsze można się uśmiechnąć z lekkim politowaniem. Na pewno nie jest to książka dla kobiet. Nie jest to nawet książka dla mężczyzn, których nie pociąga wojna i bitwy, bo po prostu będą się męczyć, czytając to. Nie mogę powiedzieć, że książka była nudna, bo Reverte naprawdę się postarał, przedstawił przykre realia wojny i odwalił kawał dobrej roboty. Jednak o ile lubię książki historyczne, to działania zbrojne i dość szczegółowe opisy nie są dla mnie (zwłaszcza dodając do tego czasy napoleońskie, za którymi nie przepadam).
Link do opinii
Avatar użytkownika - Monika87
Monika87
Przeczytane:2013-07-16, Przeczytałam,
Inne książki autora
Flanders Panel
Arturo Perez-Reverte0
Okładka ksiązki - Flanders Panel

New York Times #8216;A sleek and sophisticated chamber mystery about art, life and chess#8230;madly clever#8217; Felipe Fernandez-Armesto, European:...

Kawaler w żółtym kaftanie
Arturo Perez-Reverte0
Okładka ksiązki - Kawaler w żółtym kaftanie

Jeśli u kapitana Alatriste można mówić o końcu niewinności, to tu mamy z nim do czynienia. Bohater cyklu ujawnia bowiem swoje mroczne, zaciekłe oblicze...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy