Horla

Ocena: 5 (1 głosów)

Guy de Maupassant najbardziej znany jest ze swojej naturalistycznej i dekadenckiej nowelistyki, ale miłośnicy literatury grozy zainteresowani są przede wszystkim schyłkowym etapem twórczości przedwcześnie zmarłego klasyka. Trawiony przez chorobę psychiczną wprowadzał do swojej twórczości niepokój i surrealizm. Cytując Saviniego, "Leżąc na łóżku, odwrócony od ściany, Maupassant spędzał całe godziny słuchając tego, co ze środka muru mówił do niego Ten Drugi". Spośród tej części jego dorobku, najbardziej znanym dziełem jest "Horla", która w zbiorze publikowanym w Bibliotece grozy znajdzie się w obydwu dostępnych wersjach!
 

Informacje dodatkowe o Horla:

Wydawnictwo: C&t
Data wydania: 2024-09-30
Kategoria: Horror
ISBN: 9788374704267
Liczba stron: 127
Tytuł oryginału: Le Horla
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Marta Kuziemska

więcej

Kup książkę Horla

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Horla - opinie o książce

Szukacie klasycznych opowieści niesamowitych idealnych na jesienną szarugę? Bierzcie "HORLĘ"! XIX-wieczna groza ma coś w sobie, między innymi ten niepodrabialny klimacik.

Niepozorny zbiorek trzynastu francuskich opowieści grozy, który chwyta mrokiem i makabrą. Opowiadania są różne, jednak potrafią zmrozić krew w żyłach!

Siłą tej grozy są nie tylko nadnaturalne zjawiska i ich psychologiczne aspekty, lecz także nieoczekiwane zakończenia zapadające w pamięć. Bohaterowie często mają do czynienia z czymś abstrakcyjnym wymykającym się z ram pojmowania świata, często naznaczeni przez różnego rodzaju obsesje i własne demony. Śledzimy ich groteskowe historie zawieszone gdzieś na granicy świata realnego z rzeczywistym niczym w psychodelicznym śnie.

Czy rzeczywiście mają do czynienia z czymś nieznanym? Czy to wykwity wyobraźni, a może kolejne stadium popadania w szaleństwo?

Sceny u Maupassanta są niezwykle nastrojowe i tak plastycznie opisane, że wydają się realistyczne. Jesteśmy w stanie to wszystko sobie wyobrazić. Guy miał niesamowity talent do kreślenia postaci, ludzie w jego opowiadaniach ożywają, wydają się wiarygodni. Bohaterowie naznaczeni przez różne nieszczęścia, mający swe słabości.

Przewijają się tu duchy, nieziemskie istoty, czy somnambuliczne majaki. Bywa tu upiornie, a czarna melancholia dopadająca bohaterów złapie i Was w swe macki.

Tytułowa "Horla"? Ulalala! Znajdziemy tu aż trzy wersje tej noweli! Udręczonego bohatera "coś" nawiedza, zaczyna mieć problemy ze snem i koszmary. Ta przedziwna sytuacja wysysa z niego siły witalne. Paranoja? Czy owoc wybujałej wyobraźni? A może to jakaś nowy byt, który wyprze ludzkość? Gargantuiczna groza, która nie mieści się w granicach pojmowania ludzkiego umysłu. Przerażające i zarazem genialne! Skłaniające do wielu filozoficznych refleksji.

Perełka! Jestem oczarowana! Żałuję, że tak późno to przeczytałam. Polecam każdemu, kto uwielbia twórczość Poego czy Lovecrafta.

Link do opinii
Inne książki autora
Dom pani Tellier
Guy de Maupassant 0
Okładka ksiązki - Dom pani Tellier

Tom zawiera trzy utwory: "Spadek", "Naszyjnik" i tytułowy "Dom pani Tellier". W "Spadku" i w "Naszyjniku" pisarz demaskuje obłudę i nicość tzw. porządnych...

Uwodziciel. Bel Ami
Guy de Maupassant0
Okładka ksiązki - Uwodziciel. Bel Ami

Podpisywać się pod nie napisanymi przez siebie artykułami, żyć kosztem własnych przyjaciół, przyjmować pieniądze od kochanki, przechwycić połowę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy