Guy de Maupassant najbardziej znany jest ze swojej naturalistycznej i dekadenckiej nowelistyki, ale miłośnicy literatury grozy zainteresowani są przede wszystkim schyłkowym etapem twórczości przedwcześnie zmarłego klasyka. Trawiony przez chorobę psychiczną wprowadzał do swojej twórczości niepokój i surrealizm. Cytując Saviniego, "Leżąc na łóżku, odwrócony od ściany, Maupassant spędzał całe godziny słuchając tego, co ze środka muru mówił do niego Ten Drugi". Spośród tej części jego dorobku, najbardziej znanym dziełem jest "Horla", która w zbiorze publikowanym w Bibliotece grozy znajdzie się w obydwu dostępnych wersjach!
Wydawnictwo: C&t
Data wydania: 2024-09-30
Kategoria: Horror
ISBN:
Liczba stron: 127
Tytuł oryginału: Le Horla
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Marta Kuziemska
Zbiór opowiadań: - Baryłeczka (tłum. R. Czekańska-Heymanowa)- Dom pani Telier (tłum. A. Sowiński)- W rodzinnym gronie (tłum. A Sowiński)- Wiosenny...
Prowincjusz w Paryżu! Oto ulubiony temat pisarzy, któremu poświęcony został niejeden utwór literacki. Tym razem śledzimy losy Jerzego Duroya...
Przeczytane:2024-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2024, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, 12 książek 2024, 26 książek 2024, 52 książki 2024,
Szukacie klasycznych opowieści niesamowitych idealnych na jesienną szarugę? Bierzcie "HORLĘ"! XIX-wieczna groza ma coś w sobie, między innymi ten niepodrabialny klimacik.
Niepozorny zbiorek trzynastu francuskich opowieści grozy, który chwyta mrokiem i makabrą. Opowiadania są różne, jednak potrafią zmrozić krew w żyłach!
Siłą tej grozy są nie tylko nadnaturalne zjawiska i ich psychologiczne aspekty, lecz także nieoczekiwane zakończenia zapadające w pamięć. Bohaterowie często mają do czynienia z czymś abstrakcyjnym wymykającym się z ram pojmowania świata, często naznaczeni przez różnego rodzaju obsesje i własne demony. Śledzimy ich groteskowe historie zawieszone gdzieś na granicy świata realnego z rzeczywistym niczym w psychodelicznym śnie.
Czy rzeczywiście mają do czynienia z czymś nieznanym? Czy to wykwity wyobraźni, a może kolejne stadium popadania w szaleństwo?
Sceny u Maupassanta są niezwykle nastrojowe i tak plastycznie opisane, że wydają się realistyczne. Jesteśmy w stanie to wszystko sobie wyobrazić. Guy miał niesamowity talent do kreślenia postaci, ludzie w jego opowiadaniach ożywają, wydają się wiarygodni. Bohaterowie naznaczeni przez różne nieszczęścia, mający swe słabości.
Przewijają się tu duchy, nieziemskie istoty, czy somnambuliczne majaki. Bywa tu upiornie, a czarna melancholia dopadająca bohaterów złapie i Was w swe macki.
Tytułowa "Horla"? Ulalala! Znajdziemy tu aż trzy wersje tej noweli! Udręczonego bohatera "coś" nawiedza, zaczyna mieć problemy ze snem i koszmary. Ta przedziwna sytuacja wysysa z niego siły witalne. Paranoja? Czy owoc wybujałej wyobraźni? A może to jakaś nowy byt, który wyprze ludzkość? Gargantuiczna groza, która nie mieści się w granicach pojmowania ludzkiego umysłu. Przerażające i zarazem genialne! Skłaniające do wielu filozoficznych refleksji.
Perełka! Jestem oczarowana! Żałuję, że tak późno to przeczytałam. Polecam każdemu, kto uwielbia twórczość Poego czy Lovecrafta.