Harem

Książka przenosi czytelnika w czasy królowania Jana II Kazimierza Wazy, magnackich potęg, potopu szwedzkiego i najazdu Chmielnickiego, a także rozkwitu renesansowego miasta idealnego – Zamościa. W XVII-wiecznej Rzeczpospolitej splatają się losy spadkobiercy fortuny Zamoyskich i wnuka pierwszego ordynata – Jana zwanego Sobiepanem, i czternastoletniej wiejskiej dziewuszki, córki ubogich włościan z Brzezin.

Mała Józia, by ratować rodzinę przed śmiercią głodową, zostaje sprzedana do pańskiego haremu, złożonego z prostych dziewek, ubogich szlachcianek i zawodowych ladacznic. Zamienia wiejską chałupę na puchową pierzynę. Dziewczyna bez wykształcenia i jakiejkolwiek wiedzy o świecie zdobywa pod okiem Egipcjanki Sahiji, niegdyś odaliski w haremie perskiego księcia, ogładę i orientalne umiejętności w zakresie ars amandi. Ogrzewa łoże słynącego z erotycznych podbojów, hulaki i pijanicy Zamoyskiego w przytulnym dworku w Zamościu i w żołnierskim namiocie podczas wojennych wypraw.

Idyllę przerywa ślub tego najpotężniejszego wówczas magnata Rzeczpospolitej z Marią Kazimierą d`Arquien, późniejszą żoną króla Jana III Sobieskiego. Sobiepan zamyka bowiem swój harem i odprawia (na moment) dziewczęta, co poeta Jan Andrzej Morsztyn skomentował złośliwie i frywolnie w wierszu ,,Paszport kurwom z Zamościa":

Służyły wiernie, póki pański długi
Kuś potrzebował ich pilnej posługi;
Teraz, że z ślubną związki zwarte żoną,
Precz ich zapewne od dworu wyżoną.”.

Jak potoczyło się życie Sobiepana - wiadomo. By jednak poznać dalsze losy Józi z Brzezin, trzeba przeczytać spisaną przez pewną młodą doktorantkę jednej z najstarszych polskich uczelni - na podstawie nieznanych dotąd zapisków - historię. Wydawnictwo Harde i Alex Vastatrix zapraszają w podróż w czasie, do magnackiego haremu.

Informacje dodatkowe o Harem:

Harem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2021-02-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2021,

Przepiękne opisy starodawne Polski, trochę może i jest tu upiększeń, ale naprawdę można poczuć się jakby się tam było:) Kiedy ojciec Jozi zostaje przywalony przez drzewo, dziewczyna zostaje sprzedana, aby spełniać wszystkie ( i to dosłownie) zachcianki pana. Trafia do haremu, gdzie mimo oporów przystosowuje się do nowego życia, a co ciekawe niezwykle dojrzewa. W trudnych chwilach potrafi wykrzesać z siebie naprawdę mnóstwo energii, ta mloda dziewczyna ma głowę nie od parady. Gdy odchodzi z haremu jest bogata i zdobywa ukochanego Szkota:)

Dom gejsz
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk0
Okładka ksiązki - Dom gejsz

Dom gejsz to kontynuacja bestsellerowej książki Harem. Zaczyna się od wątku współczesnego - nasza autorka jest już szczęśliwą posiadaczką małej...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski