Głód bogów


Tom 2 cyklu Krwiozaprzysiężeni
Ocena: 6 (2 głosów)

POWSTAJĄ MARTWI BOGOWIE

Lik-Rifa – mityczna smocza bogini, której cień wywołuje dreszcz, a ryk zapowiada koniec świata – wydostała się z więzienia i ma tylko jeden cel: zanurzyć świat we krwi.

Orka przemierza południowe krainy, by odnaleźć porwanego syna, a Krwiozaprzysiężeni desperacko szukają sposobu, by ocalić swoją wiedźmę. 

Varg wkracza na drogę zemsty, ucząc się, że wybranie tej ścieżki wiąże się z ofiarami, o których wolałby zapomnieć.

Elvara z całych sił stara się wypełnić krwioprzysięgę. Niestety, nawet połączone siły śmiertelnych i nieśmiertelnych są tylko kroplą w oceanie wobec mocy smoczycy.

Ostatnia nadzieja leży w księdze, którą pozostawiła szalona bogini – zakazana magia, która może przywrócić wilczego boga Ulfrira z martwych. Ale magia ma swoją cenę, a powrót bogów zwiastuje bitwę, jakiej świat jeszcze nie widział.

Gdy starzy bogowie powstaną, niebo spłonie.

Informacje dodatkowe o Głód bogów:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2025-01-24
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788383750880
Liczba stron: 0
Tytuł oryginału: angielski
Język oryginału: The Hunger of the Gods
Tłumaczenie: Maciej Pawlak

Tagi: fantastyka

więcej

Kup książkę Głód bogów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Głód bogów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2025-02-02,

   ŻYJ TAK, BY PISANO O TOBIE PIEŚNI I SAGI... - ta piękna myśl przyświeca bohaterom znakomitego cyklu fantasy Johna Gwynne „Saga o Krwiozaprzysiężonych”, którzy walczą o sławę, chwałę, życie najbliższych. Walczą ze złem, najprawdziwszym, potwornym, ale też i ludzkim złem. Okazją ku wygłoszeniu tych myśli jest premiera drugiego tomu wyżej wymienionej serii - książki „Głód bogów”, która ukazała się właśnie w pięknym wydaniu nakładem Fabryki Słów. Zapraszam was do poznania recenzji tej opowieści.

 Orka, Elvara i Varg pokonali wiele trudów, przeszli wiele dróg i zmierzyli nie raz i nie dwa stal z tymi, którzy pragnęli ich śmierci. Jednak wszystko to stanowiło dopiero początek tego, co szykuje im los... Orka wciąż poszukuje uprowadzonego syna, zyskując nowych sojuszników, jak i wpadając na ślad tych, którzy go uprowadzili. Elvara mierzy się z nową dla niej rolę przywódcy, poszukując sławy, zemsty oraz wypełnienia złożonej przysięgi. Varg natomiast wciąż nie porzuca pragnienia pomszczenia zamordowanej siostry, ale najpierw musi wypełnić rolę członka legendarnej wojbandy Krwiozaprzysiężonych, która staje przed zadaniem uratowania jednej ze swych wojowniczek. Wszystko to odbywa się w tle przerażających wydarzeń - przebudzenia bogów...

 Przyznam szczerze, że zaczytując się w pierwszą odsłonę serii Johna Gwynne - książkę „Cień bogów”, byłam przekonana, że lepiej być nie może. Tamta historia zachwyciła mnie swoim klimatem, kolorytem nordyckich wierzeń, rozmachem i tempem akcji. Jednakże to, co autor ten zafundował nam w drugiej części, bije na głowę tamte odczucia. Mamy tu bowiem znakomitą, rozpisaną już nie tylko na losy trzech, ale pięciu głównych bohaterów, historię, którą znaczą przygody i losy Orki. Elvary, Virga, Biórra i Guedvarra, liczne sceny walki na topory, oszczepy i rzadziej miecze, jak i również magia. Magia, która objawia się tym razem nie tylko rękami wiedźm i czarowników, ale też najprawdziwszych bogów. I powiedzieć, że dzieje się tu epicko, to jakby nie powiedzieć nic.

 Najważniejszym wątkiem są losy Orki, która znów staje do walki z niemalże całym światem o odzyskanie swojego syna, ale też i spotyka tych, na których zawsze mogła i wciąż może polegać. Jednocześnie jej ścieżki łączą się tu w pewnej chwili z parą pozostałych kluczowych aktorów na tej literackiej scenie fantasy - Elvarą i Vargiem, którzy również toczą swoje własne walki, odkrywają drzemiące w nich moce, podążają drogą przeznaczenia. Są też i bogowie - czasami piękni, dumni, niemalże wręcz przyjaźni, ale za chwilę bezlitośni i budzący największy strach, jaki można sobie wyobrazić. I tak też przeplatają się kolejne wątki tej sagi, z których każdy jest interesującym, fascynującym i napisanym w najlepszy możliwy sposób.

 I znów zachwyca nas świat tej powieści, który w tym tomie poznajemy w znacznie większym stopniu. Przede wszystkim docieramy do nowych miejsc, odkrywamy kolejne polityczne zależności i układy, jak i sięgamy do odległej przeszłości - tak ludzi, jak i bogów. To właśnie na stronach tej książki padają relacje o tym, jak zakończyło się panowanie bogów nad tym światem, co doprowadziło do ich upadku oraz jak układały się ich wzajemne, rodzinne, bardzo skomplikowane relacje. I to wszystko - na czele z możnością wysłuchania i poznania nowo zrodzonych bogów, sprawia, że cała ta powieściowa rzeczywistość staje się jeszcze bardziej niezwykłą, wyjątkową, piękną. Oczywiście jest to również wciąż ten sam świat quasi średniowiecznej wojny, przemocy, bezprawia i pragnienia chwały za wszelką cenę...

 Bo też prawdą jest, że nie można nie polubić bohaterów tej opowieści. Polubić - jednych bardziej, innych nieco mniej, ale zawsze, gdyż są to ludzie/pół ludzie z krwi i kości, którzy mają własne pragnienia, ambicje, ale też i wiele zła na sumieniu, co nie zawsze jest łatwym do uniesienia. Orka, Elvara, czy też Varg - każdy z nich jest na swój sposób zupełnie inny, ale też i do siebie bardzo podobny w tym, jaką życiową ścieżkę wybrali, czyli drogę wojny, od której tak naprawdę nie mogą, a czasami też i nie chcą, uciec. To postacie, które nadają tej historii charakteru, znaczeniu i niebywałego kolorytu.

 Często mawia się, że powieść porywa swoją fabułą. W przypadku tej książki naprawdę tak jest, gdy już od pierwszych stron zostajemy rzuceni wprost na pole spalonej i splamionej krwią ziemi, gdzie niektórzy okazali się zwycięzcami, innym przegrani, a jeszcze ktoś sam nie wie, do której grupy ma się zaliczyć. To rysujące się przed naszymi oczami obrazy, sceny i widoki, które kuszą, wciągają, zapraszają do udania się w tę czytelniczą podróż. Kolejny też raz muszę docenić tu znakomity przekład Macieja Pawlaka (a było to naprawdę trudne),jak i też klimatyczne ilustracje Roberta Łakuty, które czynią tę historię jeszcze piękniejszą.

 „Cień bogów” to książka, która mogłaby stanowić sobą definicję tego, czym powinna być klasyczna literatura fantasy. I niechaj te słowa będą najlepszą zachętą ku temu, by sięgnąć po ten tytuł. Polecam, jak i z wielką niecierpliwością wyczekuję już premiery trzeciej, ostatniej odsłony ten epickiej sagi.

Link do opinii
Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2025-04-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane 2025 r.,

Cześć, Młodzi Wojownicy i Czarodziejki! Jeśli myślicie, że po ,,Cieniu bogów" nic Was już nie zaskoczy, przygotujcie się na prawdziwą jazdę bez trzymanki! ,,Głód bogów" to drugi tom epickiej serii ,,Saga o Krwiozaprzysiężonych" na sterydach i z jeszcze większą dawką akcji. Bogowie powrócili. I są głodni... władzy, zemsty i wojny. Co dostajesz w pakiecie?

 

Nordycki klimat, epickie bitwy, mroczne rytuały, smoki (tak, prawdziwe smoki) oraz silne, nieoczywiste postacie. Wojna rozdziera świat: jedni pragną przywrócić dawny porządek, inni dążą do chaosu. Kto okaże się lojalny, a kto zdradzi? Kto przetrwa, a kto zginie w imię bogów? Gwynne to mistrz brutalnego, emocjonalnego fantasy. Jeśli lubisz ,,Wikingów", ,,Grę o Tron" i mitologię nordycką - ta książka jest dla Ciebie.

 

Pamiętacie Orkę, Vargę i Elvarę? Myśleliście, że ich losy były skomplikowane? To dopiero początek! W ,,Głodzie bogów" ich ścieżki jeszcze bardziej się plączą, a stawka jest wyższa niż kiedykolwiek. Bogowie nie śpią, a ich mroczne plany zaczynają się urzeczywistniać.

 

Zastanawiacie się, co sprawia, że ta książka jest tak wyjątkowa? Zapomnijcie o nudnych opisach przyrody! Tutaj co chwilę coś się dzieje i to było super w pierwszym tomie. Ciesze się że to pozostalo w drugim tomie.. Przed wami krwawe bitwy i epickie, pościgi trzymające w napięciu, a zwroty akcji potrafią wywrócić wszystko do góry nogami. Bohaterowie, których pokochacie (lub znienawidzicie), są niezwykle wyraziści. Dobrze znana Orka to twarda wojowniczka z charakterem, Varga to tajemniczy wilczy syn z mroczną przeszłością, a Elvara... cóż, jej determinacja i spryt Was zaskoczą. Każda postać ma swoje własne motywacje, przez co ich losy naprawdę Was obchodzą. Gwynne stworzył świat inspirowany mitologią nordycką, ale pełen unikalnych rozwiązań. Jest brutalny, surowy, a jednocześnie fascynujący. Poznacie nowe krainy, potwory i magiczne artefakty, które pobudzą Waszą wyobraźnię. Mroczna magia i pradawne tajemnice: bogowie w tej serii to nie mili staruszkowie z brodami. To potężne, często okrutne istoty, które mają swoje własne, niebezpieczne cele. Odkrywanie ich sekretów i powiązań z teraźniejszością bohaterów to jedna z największych frajd tej książki. Książka ma niesamowity, mroczny klimat. Czuć chłód północy, zapach krwi i potu, a w powietrzu wisi ciągłe zagrożenie. To sprawia, że lektura jest naprawdę immersyjna. Nie będę zdradzać, jakie akcje na was czekają, bo tego jest od groma. Co najśmieszniejsze to to, że bez wglądu na to, jaką drogę wybiorą tam zawsze będzie mnóstwo krwi i... Ach..  Zazdroszczę wam tej przygody a ja sama czekam na trzeci tom.

 

Jeśli lubicie fantasy z mocną akcją i krwawymi bitwami, złożonych i niejednoznacznych bohaterów, mroczne i brutalne światy, opowieści o bogach, magii i pradawnych tajemnicach, książki, które nie boją się zaskakiwać i trzymać w napięciu do ostatniej strony, to ,,Głód bogów" jest dla Was! Przygotujcie się na intensywną lekturę, która na długo pozostanie w Waszej pamięci. Nie czekajcie, zanurzcie się w ten epicki świat! Pamiętajcie, to dopiero drugi tom, więc po skończeniu będziecie z niecierpliwością wyczekiwać kolejnej części!

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2025-01-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bogowie powstają... czy odważysz się z nimi spotkać?

"Głód bogów" to drugi tom Sagi o Krwiozaprzysiężonych, która urzekła mnie od pierwszych stron i mój zachwyt trwał nieprzetrwanie do końca i tej części! Nie mogłam się doczekać kolejnego spotkania z Orką, Vargiem, Elvarą oraz ich drużynami! Każda z wojband ma w tej części tak interesującą historię, że nie sposób wybrać ulubioną! Autor w tej powieści zaprezentował nam dwie dodatkowe perspektywy, które może nie porwały mnie aż tak jak główna trójka postaci, ale również miały swoje mocne fragmenty!

Jeśli spodobał się Wam tom pierwszy, to tym również będziecie zachwyceni! Dalej mamy tu przegenialny klimat wyjątkowego wiking fantasy, brutalne i świetnie opisane walki, potwory, podróże, intrygi, dążenie do władzy oraz, co najlepsze!, do zemsty! Niektórych bohaterów się kocha, innych nie cierpi, lecz o każdym czyta się z przyjemnością i zainteresowaniem!

To, co mnie dodatkowo urzekło, to mam wrażenie, że w tej części było więcej magii, co autor przedstawił w niezwykle ciekawy sposób. Książka sporo na tym zyskuje i intryguje jeszcze bardziej!

Innym atutem jest sposób opisywania różnych rzeczy przez autora, które z pozoru drobne, jak opis budowy tarczy czy treningu, to całościowo podnoszą jakość książki. Widać, że autor pasjonuje się wikingami i wie o czym pisze. Wszystko wypada bardzo wiarygodnie i profesjonalnie i trudno mi to zwięźle wyrazić słowami, ale naprawdę jest to coś, na co warto w tej książce zwrócić uwagę oraz docenić!

Świetnie bawiłam się przy tej części, każdy rozdział to była istna przyjemność dla mojego miłującego fantastykę serca! Styl autor bardzo mi odpowiada, a jego pomysły totalnie trafiają w mój gust! Gorąco polecam!
Czytajcie!??

 

Link do opinii

Cudownie było po raz drugi zanurzyć się w świecie ostrych pazurów, szponów i krwi.

 

,,Głód bogów" to dalsze losy

 

?        Orki, która wciąż poszukuje swoje syna,

 

?        Varga, który ma jeden cel: zemsta,

 

?        I Elvare, która bardzo chce wypełnić krwioprzysięgę. Czy wystarczy jej sił by to zrobić?

 

Pojawia się tutaj nowe postacie Biórr i Guedvarr, którym autor również oddał swój kłos. Bo podobnie jak w części pierwszej mamy tutaj narracje z perspektywy różnych bohaterów.

 

Żadko się zdarza, ale 2 tom o wiele bardziej podobał mi się niż pierwszy. W poprzedniej części akcja rozkręciła się bliżej połowy książki, a tutaj od samego początku dzieje się wiele. Zakazana magia, intrygi, wiele krwawych scen. Nie zabraknie również zwrotów akcji i ciekawego, nordyckiego klimatu, który ostatnio bardzo polubiłam.
W tym tomie jest więcej magii. Magii, którą posługują się nie tylko wiedźmy, ale również magii płynącej od samych bogów.

 

Jeśli szukacie mocnego fantasy to bardzo polecam zarówno ,,Cień bogów" jak również ,,Głód bogów".

 

 

Link do opinii
Inne książki autora
Zawiść
John Gwynne0
Okładka ksiązki - Zawiść

Młody Corban z zazdrością przygląda się, jak chłopcy stają się wojownikami i wdrażają się w rzemiosło wojenne. Marzy o chwili, gdy sam ujmie miecz i włócznię...

Gniew
John Gwynne0
Okładka ksiązki - Gniew

Król Nathair zajął twierdzę Drassil i zawładnął trzema z siedmiu Skarbów. Z pomocą Calidusa oraz królowej Rhin jest gotów zrobić wszystko, by przejąć resztę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tajemnica pozytywki
Katarzyna Grochowska
Tajemnica pozytywki
Melanże z żyletką
Łukasz Gołębiewski
 Melanże z żyletką
La Polonaise
Hector Kung ;
 La Polonaise
Chłop i szlachcianka
Wiesława Bancarzewska
Chłop i szlachcianka
W górę wodospadu
Agnieszka Kumor
W górę wodospadu
Melafiry
Anna Robak-Reczek ;
Melafiry
Nie będziesz szczęśliwa
Beata Ostrowicka
Nie będziesz szczęśliwa
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy