DOBRY PIES

Kiedy się ma do czynienia z psami i innymi zwierzętami, warto pamiętać, jak mało o nich wiemy. Z Orsonem działy się rzeczy, których nigdy nie rozumiałem?"Ludzie, którzy kochają psy, często mówią o "psie swojego życia". Wiele razy słyszałem to określenie, zanim zacząłem rozumieć jego rzeczywiste znaczenie. Pies mojego życia, to ten, którego kocham szczególnie mocno, czasami wręcz w sposób niewytłumaczalny".autorDobry pies to poruszająca opowieść o przyjaźni człowieka z psem. Historia psa, który uwielbiał swego pana, ale nie potrafił poskromić swoich niekontrolowanych zachowań, którym żadne szkolenia, leki, czy nawet praktyki szamańskie nie potrafią zaradzić. Piękny biało-czarny border collie, mający awersję do wszelkich rozkazów, nie poddający się szkoleniu czy tresurze, był przyczyną i źródłem wiecznych problemów, kłótni, awantur, konfrontacji, stresów, nieporozumień i wydatków. Kiedy Jon Katz zrozumiał, że Orson (pies pasterski) nie będzie mógł żyć szczęśliwie i w zgodzie z sobą w mieście takim jak New Jersey, kupił farmę i owce i razem ze swoim psem zamieszkał w uroczym Bedlam Farm.Dla jednego z nich okazało się to błogosławieństwem. Dla drugiego...John Grogan autor książki Marley i ja: "Jon Katz, jak mało kto, doskonale rozumie psy. Przenikliwie bada relacje między ludźmi, a ich ukochanymi zwierzętami, wraz z niewysłowionymi radościami i rozdzierającymi smutkami, jakie się z nimi wiążą. O sekretach psiej duszy opowiada mądrze i pięknie, bez zbędnego sentymentalizmu, pozostawiając wiele do myślenia każdemu, kto kiedykolwiek zmagał się z uwielbianym, ale trudnym zwierzakiem".Z recenzji czytelników: "Można lubić i doceniać towarzystwo wielu zwierzęcych pupilów, ale z żadnym nie poczujemy tej szczególnej jedności, co z psem" - napisał Katz. Właśnie o tym jest ta książka. O miłości do psa, o nieprawdopodobnie silnej więzi między psem i jego człowiekiem. (..) Ta książka dostarcza wszelkiego rodzaju odczuć. Napawa nadzieją, że na świecie są jeszcze osoby zdolne do bycia wspaniałymi przyjaciółmi psów. Uświadamia, że pies jest pełnoprawnym członkiem rodziny, którego na równi z innymi bierze się pod uwagę w podejmowaniu życiowych decyzji. Opowieść ta otwiera przed czytelnikiem barwny i żywy świat miłości ludzko-psiej, pokazuje, jak silną i piękną relację można stworzyć z psem, szczególnie z "psem życia". Udowadnia, że zawsze jeszcze jest coś do zrobienia, nawet jeśli pies jest ciężko doświadczony, a przypadek zdaje się beznadziejny. Dagmara Gorczyńska To książka o miłości. Prawdziwej miłości między człowiekiem a psem. To historia opowiadana przez człowieka, który usilnie stara się zrozumieć psie emocje, psi sposób postrzegania świata. To prawdziwa, szczera i wstrząsająca opowieść, w której autor - doświadczony opiekun wielu psów - zwierza się ze swoich przemyśleń i rozterek. To tak, jakbyśmy byli na jego farmie, w jego domu czy ogrodzie. Wraz z nim przeżywamy problemy jego "psa życia" Maryla Lentowicz

Informacje dodatkowe o DOBRY PIES:

DOBRY PIES - opinie o książce

Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Jon Katz nazywa Orsona psem swojego życia i czytając "Dobrego psa" więź między właścicielem,a psem można dostrzec na wiele sposobów. Orson to border collie, nieco podobny z zachowania do Marleya Johna Grogana. Poznajemy go, gdy w szaleńczym pędzie mknie za szkolnym autobusem. Orson (wcześniej Devon) to zwierzę pełne sprzeczności. Żywiołowy, trochę szalony i nieposkromiony, pełen dzikiej energii i nadpobudliwości. Próby wyszkolenia go na psa pasterskiego, zaganiającego owce spełzły na niczym. Katz widząc brak przystosowania Orsona do życia w New Jersey przeniósł się na farmę i zaczął hodować owce. Jednak i to nie uspokoiło Orsona, który owce może i lubił. ale nie zaganiać, a rozpraszać i podgryzać za nogi. W książce pojawiają się też inne zwierzęta autora - border collie Homer (zastraszony przez Orsona i do tego stopnia zdominowany, że wyniósł się do innej rodziny) i Rose (idealna zaganiaczka owiec, wręcz pracoholiczka, której nie straszna była żadna pogoda, gdy strzegła swojego stadka, pies z misją) oraz słodkie, ale nieco głupawe labradory - Clem i Pearl. Życiową rolą Orsona stało się chronienie Jona i stale przebywał w jego towarzystwie. Kiedy Katz pisał, pies leżał z głową na jego stopie. Kiedy jechał samochodem, ten opierał mu łeb na ramieniu i pełnił rolę przewodnika. Nic dziwnego, że Orson zyskał miano "psa życia". Właśnie takie niesforne psy, które często są dla nas utrapieniem najbardziej zapadają w pamięć i serce. (Psem mojego życia jest pełen energii jamnik, który uwielbia szczekać, dominuje, podkrada wszystko, co jest w zasięgu jego pyska i bywa wredny.) Kiedy delikatne kłapnięcia zębami przeszły w poważniejsze ugryzienia, Katz stanął przed najtrudniejszym wyborem w życiu: zbudować psu wybieg, na którym będzie nieszczęśliwy i zniewolony, oddać go innym i przerzucić tym samym odpowiedzialność za Orsona, wydawać pieniądze na dalsze badania psa, czy go uśpić. Decyzja nie była łatwa, ale argumentacja autora mnie przekonuje. Mam też wrażenie, że to pozwoliło Orsonowi odejść z godnością i do końca czuł się kochany.
Avatar użytkownika - GosiaK
GosiaK
Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Piękna, ciepła książka opowiadająca o relacjach psio-ludzkich. Jon Katz na własnym przykładzie pokazuje na czym polega relacja z trudnym psem i próba jego socjalizacji ze społeczeństwem. Autor pokazuje w swej książce, czym jest odpowiedzialność. Mimo iż border collie maja opinie psów inteligentnych, nieagresywnych i uwielbiających pracę z człowiekiem, to zdaje się, że Orson nie miał o tym pojęcia. Książka o oddaniu, przyjaźni, trudnej sztuce podejmowania wyborów oraz odpowiedź na pytanie: jak bardzo zmienia się życie człowieka, gdy pojawia się w domu pies.
Psi rok
Jon Katz0
Okładka ksiązki - Psi rok

Długo oczekiwana przez czytelników, druga po DOBRYM PSIE książka Jona Katza.Czasami zmiany przychodzą? na czterech łapach.Psi rok to piękna, zapadająca...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski