Cukry

Ocena: 4 (2 głosów)

To jest książka o kimś innym. Można się z niej dowiedzieć, jak jest w środku czyjejś głowy i czy to miłe miejsce, czy raczej ponura nora. Jest też o tym, czy zaćmienie słońca może trwać przez całe życie i gdzie znikają wszystkie papużki faliste. Jak wyglądał Jezus zanim został gwiazdą, czy lepiej jest mieszkać w igloo niż w rodzinnym domu, i co zostaje po nocnym pożarze. Bohaterka jest dziewczyną i dostała diagnozę: zespół Aspergera. Ale co to właściwie oznacza?

 

Informacje dodatkowe o Cukry:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788395783876
Liczba stron: 196

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Cukry

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Cukry - opinie o książce

Jak często zdarza się Wam sięgać po książkę, która wywołuje kontrowersje? Mnie zazwyczaj odechciewa się czytać, kiedy w danym momencie jest wokół tekstu za duży szum – dotyczy to jednak sytuacji zetknięcia się z ogólnym zachwytem. Jeśli natomiast budzi sprzeczne emocje lub ma w sobie coś dyskusyjnego, ochota zaczyna rosnąć. Tak właśnie mam z "Cukrami" Doroty Kotas, które kupiłem chyba jakoś zaraz po premierze, bo "Pustostany" wydały mi się świeżym, ciekawym debiutem, ale że szum był spory, to odpuściłem i tak czekały. Niedawno jednak zauważyłem wymianę komentarzy dotyczącą "Cukrów", a dokładnie jednego fragmentu, w którym autorka prosi, by nie pisać źle o książce, bo robi jej się przykro. Wiadomo, autorowi wszystko wolno, ale czy to tylko żart, a może kokieteria albo rodzaj emocjonalnego szantażu? Popłynąłem z nurtem, musiałem przeczytać.

Podczas lektury zrodziło się pierwsze, zwyczajowe przy tego typu literaturze pytanie: ile jest prawdy, a ile kreacji w Dorocie Kotas – bohaterce i narratorce? No bo ładnie idzie to życioopowiadanie, osoba mówiąca to ta sama postać, znana już z Pustostanów. Tylko debiut został sprzedany jako powieść/zbiór opowiadań, a zatem, nawet jeśli autobiograficzna, fikcja. "Cukry" natomiast miały być książką non fiction - różnicy jednak nie dostrzegłem. Druga książka stała się przedłużeniem tej pierwszej, może w trochę bardziej uporządkowanej formie, lecz w tym przypadku w moim odczuciu działa to raczej na niekorzyść. Literacki rozgardiasz, przeskakiwanie z tematu na temat, choć i tu się pojawiają, nie mają już tej świeżości - jednak w chaosie dopatrywałem siły prozy Kotas i będę przy tym obstawał.

"Cukry" mogą być dla czytelnika ciekawym doświadczeniem poznawczym, zwłaszcza na gruncie ćwiczenia wrażliwości na inność. Raczej niewiele czytałem dotąd o doświadczeniach osób w spektrum autyzmu, w literaturze postać z zespołem Aspergera przenosi mnie do Lisbeth Salander z trylogii "Millennium" Stiega Larssona, ale w przypadku opowieści Kotas patrzymy z innej perspektywy, bo w końcu dostajemy relację z pierwszej ręki. Żałuję, że stosunkowo słabo na tle całej książki wypada ten wątek, a to rodzina wychodzi na pierwszy plan. Ładnie wplecione natomiast zostały odniesienia do ludzko-zwierzęcych relacji czy budowania domu w miejscu, w którym się jest, a nie się żyło kiedyś; ten brak idealizacji małej (garwolińskiej) ojczyzny wygląda przekonywająco.

Będę czekał na kolejną książkę Kotas z ciekawości, czy coś zmieni się w jej stylu lub ona spróbuje poszukać innego tematu niż swoje życie - a może innej formy na mówienie o życiu. Mam nadzieję, że następnym razem nie będę musiał mieć wyrzutów sumienia, że chcę przedstawić opinię o książce, a autorce zrobi się przykro - jeśli nie można mówić szczerze o literaturze, to po co ją czytać?

Link do opinii
Inne książki autora
Pustostany
Dorota Kotas0
Okładka ksiązki - Pustostany

Czy można nie mieć pracy przez rok, chociaż życie jest nieprzyjemnie drogie? To jest książka o tym, jak się mieszka w domu z widokiem na kulę ziemską...

Czerwony młoteczek
Dorota Kotas 0
Okładka ksiązki - Czerwony młoteczek

Uwaga, opowiem teraz jedną historię, ale będzie ona dosyć szarawa, będzie pospolita jak trikolorowe kocięta, a jednocześnie dżdżysta, szorstka w dotyku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy