reklama

Crimen

Gdzieś na pograniczu dzisiejszej Polski i Ukrainy na Pogórzu Sanockim stoi chudy i zaniedbany majątek Błudnickich. Do niego zdąża po ośmiu latach wojny i rosyjskiej niewoli syn tego domu Tomasz.
Ojciec jego w niejasnych okolicznościach stracił niedawno życie. Nie zdążyli się spotkać.
Syn czuje, że musi tę pośpieszną śmierć wyjaśnić. Wiele pytań, mało odpowiedzi. Od czego zacząć, kto może być zabójcą. Czy miejscowy infamis, czy zbójnicka gromada, czy możny sąsiad, który tak szybko przejął ich dobra ziemskie.
A jak to w życiu się zdarza zazwyczaj – na drodze staje mu piękna kobieta i miłość przychodzi znienacka.

Snująca się jak dym po rzece opowieść sensacyjna z XVII wieku – czasów Zygmunta III Wazy. Wspaniale pokazane sylwetki szlachciców i szlachetków, łotrów i infamisów, spotkania katolików, arian, muzułmanów i żydów, zwykłych chłopów i jednej szczególnej wieśniaczki.

Miękko zapaść się w fotel, przymknąć oczy i poczuć się w tamtym miejscu i tamtych czasach.
Warto bardzo przeczytać!

Crimen - opinie o książce

Avatar użytkownika - Tudej
Tudej
Przeczytane:2015-06-01,
"Kryminalny Sienkiewicz". Książka osadzona w sienkiewiczowskiej trylogii, ale z mniejszą ilości akcji. Mało opisów, więcej gadania, to pierwszy plus. Na co zwróciłem uwagę i co zyskało moją sympatię to język stylizowany na język z epoki. Przewijające się przez książkę postacie mówią i myślą staropolskim językiem dostosowanym tak aby czytelnik zrozumiał. To drugi plus. Trzecim plusem jest zagadka kryminalna, która po zagmatwanym śledztwie, rzeczywiście zaskakuje swoim rozwiązaniem. Tak na marginesie to i zakończenie jest ciekawe bo nie jest do końca oczywiste czy dla głównych bohaterów jest szczęśliwe. Ostatni plus to obraz epoki, czyli sarmacka Rzeczpospolita Obojga Narodów w pełnej krasie.
Avatar użytkownika - Tala_1986
Tala_1986
Przeczytane:2012-02-01, Ocena: 3, Przeczytałam,
Bokser i śmierć. Opowiadania zebrane
Józef Hen0
Okładka ksiązki - Bokser i śmierć. Opowiadania zebrane

Doskonałe pisarstwo nigdy nie traci swej mocy W czasach gdy do literackiego obiegu wróciła tematyka obozowa i wojenna, opowiadania mistrza krótkiej...

Powrót do bezsennych nocy. Dzienniki
Józef Hen0
Okładka ksiązki - Powrót do bezsennych nocy. Dzienniki

Ironiczne, dygresyjne i niezmiennie aktualne zapiski Józefa Hena cieszą się niesłabnącym od kilku dekad uznaniem wśród czytelników...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung