Astronauci

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Inne wydania:
To jedna z najsłynniejszych książek Lema, wydana po raz pierwszy w roku 1951, poddana więc była schematom socrealizmu i dlatego przez wiele lat skazana przez autora na zapomnienie. W tej pierwszej Lema powieści o podróży międzyplanetarnej jest jednak ładunek nieprzeciętnej wyobraźni i wiary w to, że mądrość weźmie jednak górę nad politycznym szaleństwem. Obraz Wenus gotującej się do ataku na Ziemię, albo zniszczonej wcześniej wskutek bratobójczej wojny jest do dziś poruszającą wizją skutków do jakich wiedzie prymitywny praktycyzm i żądza władzy.

Informacje dodatkowe o Astronauci:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2009-10-28
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788375525755
Liczba stron: 328

więcej

Kup książkę Astronauci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Astronauci - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2024-03-10, Ocena: 3, Przeczytałam,

,,Astronauci" to pierwsza książka Stanisława Lema i dla mnie akurat niestety - było to mocno odczuwalne podczas lektury.

W powieści mierzymy się z wizją wyprawy na Wenus, która pozostawała w ówczesnym czasie dla ludzi nieokreślonym i niezwykle tajemniczym lądem, dającym pole do popisu wyobraźni i między innymi właśnie twórcom literatury w konwencji science-fiction. Pomysł był ciekawy, a stosowane przez autora porównania do chociażby wspinaczki w Himalajach, potrafiły poruszać wizją podobnych barw, mierzenia się z nieznanym, braku widoczności, do której jesteśmy przyzwyczajeni, czy przekraczania granic własnych możliwości.
Wspomniana już górska opowieść, opisana wcześniej lekcja odpowiedzialności za bezpieczeństwo załogi oraz wreszcie finał, poruszały też tę szukającą empatycznych przekazów stronę mojej natury.

Niestety, dobrnięcie do tych perełek często wiązało się z przegrzebywaniem się przez skrajnie techniczne opisy absolutnie każdej mechaniki czy procesu chemicznego z najdrobniejszymi, niemającymi wiele z literaturą piękną wspólnego szczegółami. Zgaduję jednak, że wobec dziś szerszego dostępu do wiedzy, wtedy takie konstrukcje literackie mogły przywoływać wypieki na twarzy u spragnionych nauki ścisłej młodych umysłów.
Nie jestem przekonana do trzymania tajemnicy obcej cywilizacji aż do absolutnie ostatnich stron powieści i przekazania jej w jednym wielkim wyrzucie informacji. Zostawione przez autora poszlaki, mi akurat nie mówiły niczego na temat możliwego przebiegu wydarzeń na planecie.

Książkę polecam, ale tylko zagorzałym fanom Lema, którzy zdecydują zmierzyć się z szerszym spektrum jego twórczości.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dostrzegalnia
Dostrzegalnia
Przeczytane:2017-05-21, Ocena: 6, Przeczytałem,

Pierwsze i wybitne dzieło naszego wizjonera. Jeszcze zanim ludzkość wysłała jakiekolwiek żywe stworzenie w kosmos pan Stanisław już miał wszystko to poukładane w głowie. Niebywałe.

W najdrobniejszych szczegółach przewidział techniczną stronę tego wiekopomnego osiągnięcia.

Zamiast marnować siły i środki na niszczycielskie wojny cywilizacja uległa cudownej przemianie i mogła w końcu zjednoczyć się aby sięgnąć "do gwiazd".

 

Dla wszystkich co wierzyli w postęp i naukę Lem był i jest dobrym duchem opiekuńczym.

Jednak to co zapewnia technika okazało się niewystarczające aby osiągnąć powierzchnię innej planety i wrócić. Niezłomne charaktery załogi i ich walka z własnymi słabościami zadecydują o powodzeniu wyprawy.

 

Dla mnie książka zestarzała się ze smakiem, była manifestem pokolenia które pragnęło nie tylko lepszej przyszłości dla swoich dzieci ale również takiej wspaniałej świetlanej dla swoich wnuków i wszystkich mieszkańców Ziemi. II Wojna tak zniszczyła psychicznie ludzi, że trzeba było dokonywać nieziemskich sztuk aby wyleczyć rany odciśnięte na psychice i zwrócić uwagę na inne piękne strony życia.

Stanisław Lem wielokrotnie wyrzucał sobie, że w Astronautach za wiele jest "dobrych towarzyszy" radzieckich a ZSRR to kraina mlekiem i miodem płynąca. Chciał to później poprawić. Pomyślmy .... Jaka książka mogła być wydana w czasach stalinowskich? Hmm. Lem umiejętnie wpuścił na manowce cenzurę aby przekazać ważne treści. Zrobił to jak prawdziwy artysta.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Fantastyka i futurologia tom 1, 2
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Fantastyka i futurologia tom 1, 2

Oryginalna i nowatorska próba stworzenia teorii gatunku literackiego, błyskotliwa autointerpretacja dzieł Lema i przegląd światowego dorobku science fiction....

Wielkość urojona
Stanisław Lem0
Okładka ksiązki - Wielkość urojona

Paraliterackie wcielenie niekończących się pomysłów na nowe książki – jeden ze znanych zbiorów apokryfów autorstwa Lema po mistrzowsku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy