Maria Kuncewiczowa - biografia, życie i twórczość
Maria Kuncewiczowa była córką dyrektora gimnazjum, Józefa Szczepańskiego. W 1906 roku rozpoczęła naukę na pensji. W 1913 roku opuściła Polskę, by studiować literaturę francuską w Nancy.
Maria Kuncewiczowa studiowała filologię polską.
Maria Kuncewiczowa publikowała w Bluszczu, Kobiecie Współczesnej czy Wiadomościach Literackich.
Debiut Marii Kuncewiczowej to opowiadanie Bursztyny. W 1926 roku wydała pierwszą książkę – kierowany do młodzieży szkic o cesarzowej Cixi Tseu-Hi, władczyni bokserów.
W 1921 roku wyszła za mąż. Narodziny syna Witolda stały się dla niej inspiracją do napisania książki Przymierze z dzieckiem. To nietypowe spojrzenie na macierzyństwo i rolę kobiety. W kolejnych latach tworzyła powieści, opowiadania i felietony.
Czytaj również: Maria Kuncewiczowa - cytaty
W 1931 roku zmarła matka pisarki, Adelina z Dziubińskich. To ona stała się pierwowzorem Róży Żabczyńskiej, głównej bohaterki Cudzoziemki. Kilka miesięcy później zmarł ojciec Marii, a kilka lat później – jej brat.
Maria Kuncewiczowa wydała również zbiór opowiadań Dwa księżyce.
Maria Kuncewiczowa w czasie II wojny światowej mieszkała we Francji i Anglii, tam stała się prezeską PEN-Clubu. W roku 1955 przeprowadziła się za ocean – w Stanach Zjednoczonych wykładała literaturę polską.
W 1962 roku Maria Kuncewiczowa wróciła do Polski i zamieszkałą w Kazimierzu nad Wisłą.
Maria Kuncewiczowa otrzymała m.in/ Nagrodę Literacką im. Włodzimierza Pietrzaka czy doktorat honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Maria Kuncewiczowa jest autorką opracowań akademickich – anglojęzycznego przewodnika po literaturze polskiej The Modern Polish Prose oraz zbioru polskiej literatury współczesnej tłumaczonej na język angielski The Modern Polish Mind.
Maria Kuncewiczowa zmarła 15 lipca 1989 roku.
Widzę światło...Widzę je i czuję,jak ono przenika moje ciało,żeby wyprowadzić duszę na spotkanie z Tobą,mój umarły mężu.
Więcej