Borys Pasternak


1914 Bliźniak w chmurach
1917 Ponad barierami
1922 Życie- moja siostra
1923 Tematy i wariacje
1925 Opowiadania
1926 Rok 1905
1927 Lejtnat Szmidt
1928 Wzniosła choroba
1931 List żelazny
1932 Powtórne narodziny
1933 Drogi powietrzne
1943 W porannych pociągach
1945 Przestwór ziemski
1957 Doktor Żywago
1959 Gdy się rozpogodzi

Gatunki literackie: Literatura piękna

Borys Pasternak - najnowsze książki: Doktor Żywago, Doktor Żywago,

Średnia ocena książek Borys Pasternak: 5.22/6

10 osób przeczytało książki autora

15 osób chce przeczytać książki autora

Borys Pasternak - biografia, życie i twórczość

Borys Pasternak przyszedł na świat 10 lutego 1890 r. w Moskwie. Dorastał w rodzinie intelektualistów (syn malarza i pianistki), odebrał więc staranne wykształcenie humanistyczne i muzyczne. W początkach twórczości związał się z poezją futurystyczną (debiutował w 1914 r. tomikiem "Bliźniak w chmurach"). W późniejszych wierszach nawiązywał do diametralnie odmiennych nurtów- niemieckiego romantyzmu i rosyjskiego symbolizmu.
W latach trzydziestych przeżywał twórczy kryzys, związany ze sprzeciwem wobec reżimu komunistycznego. Po wojnie napisał swą najsłynniejszą powieść- "Doktora Żywago". Ukończył ją w 1954 r. W 1958 r. otrzymał za nią Literacką Nagrodę Nobla. Po ostrej nagonce zorganizowanej w ZSRR nie odebrał jednak nagrody. Na motywach tej powieści powstał film Davida Leana, nagrodzony Oscarami.
Prócz pisarstwa Pasternak zajmował się także tłumaczeniami. Tłumaczył na rosyjski między innymi Słowackiego, a także Goethego i Szekspira.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Borys_Pasternak

Borys Pasternak - twórczość

Okładka - Doktor Żywago
Doktor Żywago

Powieść o nieprzemijającej sile wyrazu, przenikająca do szpiku kości historia indywidualnego i zbiorowego losu na tle wydarzeń zmieniających bieg dziejów, a przy tym jedna z najpiękniejszych w literaturze światowej...czytaj dalej

1

Borys Pasternak - wiadomości

Cytaty Autora

Ta pokora jest gorsza niż pycha. Zamiast się tak zjadliwie uśmiechać, zapoznałby się pan lepiej z programem naszych kursów, a wtedy przyzna pan, że ta wyniosłość jest nie na miejscu.


Więcej

Nie lubię prac poświęconych wyłącznie filozofii. Według mnie filozofia powinna być skąpo wydzielaną przyprawą do sztuki i życia. Zajmowanie się tylko nią jest równie dziwne jak jedzenie samego chrzanu.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy