Andrzej Turczyński - biografia, życie i twórczość
Andrzej Turczynski (1938 - 2020) wydał ok. 60 książek w wydawnictwach takich jak Czytelnik, Wydawnictwo Literackie, Ossolineum, Iskry, Prószyński i Spółka, Glob, ostatnio szczecińskie wyd. Forma. Jego książki to m.in. Wypluczysko, Hieronim von Himmelstrand t. 1. i 2. Fiasko, Puste katedry, Krew z krwi, Mistrz niewidzialnej strony (drugie wydanie z filmem o Andrieju Rublowie), Spalone ogrody rozkoszy, Brzemię, Tryptyk ruski, Święto Ikony, Dietdomszczyzna, Moskwa na krwi, Chłopiec na czerwonym koniu, Ten szalony pan Puszkin, Znaki napowietrzne, Miniatura z gazelą, Uzurpacje, Znużenie, Koncert muzyki dawnej, Zgorszenie, Bezmiar, Homo Pictor, Homo Viator. Najnowsze książki: Kuglarnia i Ceremoniały.
Tomiki wierszy Andrzeja Turczyńskiego to m. in: Głowa zwierzęcia, Stance Północne, Szron, Czuwanie.
Andrzej Turczyński pochodził z kresowej rodziny ziemiańskiej o tradycjach artystycznych. Został w dzieciństwie wywieziony z matką i siostrą z rodzinnego majątku do Kazachstanu.
Andrzej Turczyński otrzymał wiele nagród i wyróżnień literackich, m. in: Im. Jana Śpiewaka za debiutancki tomik poetycki Źdźbło morza, Człowiek Roku Polskiego Radia Słupsk-Koszalin, Teatru Ateneum w Warszawie za sztukę, Fundacji Kultury, Prezydenta Słupska, Ministra Kultury i Sztuki (dwukrotnie), Księcia Ostrogskiego, sw. Brata Alberta.
Andrzej Turczyński był dwukrotnie nominowany do Nike, Paszportu Polityki, finalista Nagrody Gdynia.
Andrzej Turczyński publikował głównie w „Twórczości", ale także w wielu innych pismach literackich. Pisywał wstępy do katalogów wystaw malarzy.
Wywiady w książkach: Helena Zaworska: Dobrze że żyłem i Janina Kozbiel: Słowa i światy.
Dziesiątki recenzji i wywiady w pismach literackich i dziennikach.
Jego sztuki wystawiały: Teatr 13 Muz w Szczecinie, Teatr Nowy w Zabrzu, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, Teatr im. Jaracza w Olsztynie, Teatr Dramatyczny w Słupsku. Współpracowal ostatnio z Interdyscyplinarnym Zespolem Badań Sowietologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Andrzej Turczyński przełożył m. in. dzieło Aleksandra Schmemanna Eucharystia. Misterium Królestwa oraz baśnie pendżabskie Ahalja i księżyc Har Dev Singha.
Żona: Halina Olsinska-Turczynska (poetka Halszka Olsienska) w pięćdziesięcioletnim związku do śmierci pisarza.