Czy utracona i otrąconą miłość może wrócić? Czy ukochana osoba pozostanie wierna uczuciu podczas trwającej osiem lat rozłąki, bez nadziei na wspólne życie? Czy miłość jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu, konwenanse, różnice społeczne, a nawet kategoryczny sprzeciw rodziny? A może miłości mogą pomóc pieniądze?
Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziemy w Perswazjach Jane Austen, autorki doskonale znanej czytelnikom. Wiadomo, że Jane Austen była niezależną, upartą stara panną, która wbrew powszechnie przyjętym obyczajom spełniała swoje pisarskie marzenia. Dzięki jej zawziętości i uporowi po tylu latach możemy cieszyć się z lektury powieści, stanowiących niezwykłe świadectwo dawnych obyczajów.
Anna Elliot to jedna z trzech córek baroneta, sir Waltera Elliota. Jest ona - podobnie jak jej starsza siostra, Elizabeth - starą panną. Istnieje jednak znacząca różnica między Anną a Elizabeth. Mianowicie starsza siostra, po śmierci matki przejęła obowiązki gospodyni domu, zarządza majątkiem i dotrzymuje towarzystwa ojcu. Elizabeth jest ukochanym dzieckiem sir Waltera - zapewne z powodu podobieństwa do ojca. Walter to mężczyzna po pięćdziesiątce, nad wyraz wyczulony na dobre wychowanie. Stale przegląda almanachy i szczyci się swym pochodzeniem bez zważania na fakt, iż popada w coraz większe długi. Anna stanowi jego przeciwieństwo - to skromna, cicha, niezwykle inteligentna, oczytana oraz bardzo rozsądna jeśli chodzi o finanse dziewczyna. Tymczasem sir Walter z powodu coraz większych finansowych tarapatów wynająć posiadłość i przenosi się do skromniejszego domu - do Bath. Wynajmującym jest brat kapitana Wentwortha - mężczyzny, z którym osiem lat wcześniej Anna za namową rodziny zerwała zaręczyny ze względu na jego niższy status społeczny. Teraz ich drogi znów się krzyżują...
Wątek miłosny stanowi w powieści przede wszystkim pretekst do ukazania dziewiętnastowiecznej angielskiej arystokracji, a szczególnie ówczesnych kobiet. Kobiet w różnym wieku - począwszy od młodych dziewcząt, marzących o romantycznych porywach serca, przez młode mężatki, które uwielbiają przyjęcia, piękne stroje i okazywany im z uwagi na pochodzenie szacunek, aż po te w podeszłym wieku, wdowy, odznaczające się rozsądkiem i życiową mądrością.
Perswazje to powieść, którą mimo upływu czasu czyta się z przyjemnością. Bohaterowie są przedstawieni naprawdę wiarygodnie, są wyraziści i nieszablonowi. Akcja toczy się niespiesznym rytmem, zmierzając do pogodnego finału. To już klasyka literatury. Klasyka, do której warto powrócić.
Sprawdzam ceny dla ciebie ...