Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki „Gorsza” Jarosława Czechowicza. Jest to thriller psychologiczny, który naprawdę daje do myślenia. Autor porusza bardzo ważne kwestie patologi społecznych, szykanowania i znęcania się psychicznego, jak i fizycznego przede wszystkim w szkołach. Ukazuje, jakie piętno takie działania zostawiają w psychice człowieka na całe życie. Główna bohaterka nie potrafi sobie poradzić z traumatycznymi przeżyciami nawet w dorosłym życiu! Pomoc terapeutów także tutaj nie pomaga. Wszystko wraca ze zdwojona siłą, kiedy Magda spotyka swoje oprawczynie podczas wykonywania pracy. Widzi, że żyją oni normalnym życiem, jak gdyby nigdy nic się nie stało. Ba! Nawet część z nich nie poznaje biednej Magdy nad którą się pastwiły i zmieniły jej życie w koszmar. Staje się do zapalnikiem do groźnego w swych konsekwencjach biegu wydarzeń.
Akcja książki jest niezmiernie wciągająca, płynna, pełna emocji i co najważniejsze pouczająca. Pomimo tego, że już od początku przeczuwałam co się może wydarzyć, to nie przeszkodziło mi to w czytaniu książki z zapartym tchem. Książka podzielana jest na ramy czasowe, które opowiadają o wydarzenia bieżących oraz przeszłości, gdzie cofamy się do lat szkolnych. Portrety psychologiczne bohaterów są dopieszczone co do szczegółów, co nadaje książce tylko wiarygodności.
Cieszę się, że autor poruszył tak ważny temat jakim jest przemoc w szkole. Jest to temat, który nie odpuszcza i szkoły sobie z nim wcale lepiej nie radzą niż dawniej. Trzeba pamietać, że ta przemoc w dużej mierze przeniosła się do internetu, ale piętno pozostaje i to może nawet większe.
Książka wzbudza wiele emocji i co najważniejsze zmusza do refleksji. Być może jest też przestrogą dla nauczycieli i rodziców, aby lepiej przyglądać się swoim dzieciom.
„Gorsza” to zdecydowanie jeden z moich ulubieńców 2021 roku.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię:
ktomzynska
Zbiór trzynastu rozmów z polskimi pisarzami, które Jarosław Czechowicz - niezależny recenzent - przeprowadził w 2013 roku. Dwanaście...
„Winne” to mroczna i bezkompromisowa opowieść o kobietach, które niosą w sobie poczucie winy za coś, za co nie są odpowiedzialne. Ale...