Złoty róg


Tom 4 cyklu Profesorowa Szczupaczyńska
Ocena: 4.57 (7 głosów)

Profesorowa Szczupaczyńska i sensacja na słynnym weselu.

Listopadowy ranek 1900 roku. Pod domem profesorowej na św. Jana tłoczno od gapiów - w bramie naprzeciwko znaleziono ciało mężczyzny! Jednak Zofia Szczupaczyńska tylko rzuca okiem na miejsce zbrodni. Nie ma teraz czasu rozpocząć śledztwa - pędzi do bazyliki Mariackiej na najgorętsze wydarzenie sezonu: ślub poety Rydla z chłopką!

Ale potem na weselu w wiejskiej chacie nieoczekiwanie wpada na trop wydarzeń, które pokazują morderstwo na św. Jana w nowym świetle.

Czy przenikliwa detektywka amatorka odkryje w Bronowicach coś, czego nie dostrzegł Wyspiański?

Krakowska panna Marple - spostrzegawcza, inteligentna i dociekliwa (tylko nieżyczliwi nazwaliby ją wścibską) - na tropie afery rodem z sensacyjnego serialu.

Autorkę Marylę Szymiczkową, wdowę po prenumeratorze ,,Przekroju" i królową pischingera, powołało do życia małżeństwo literatów: Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński, łączące wielki talent pisarski z niezrównaną wiedzą o życiu codziennym Krakowa przełomu XIX i XX wieku. Ten niezwykły duet gwarantuje pasjonującą podróż w czasie z detektywką, która wie, że tajemnice same się nie rozwiążą.

Bestsellerowa, wydawana także za granicą seria retrokryminałów.

Informacje dodatkowe o Złoty róg:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324071111
Liczba stron: 320
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Złoty róg

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Złoty róg - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2021-09-20, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Złoty róg" to kolejna już książka z serii o przygodach dociekliwej pani profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej, którą przeczytałam. Tym razem pisarski duet Dehnela i Tarczyńskiego przedstawia interesujący obrazek z Krakowa na przełomie XIX i XX w. z intrygą osnutą wokół "Wesela" Wyspiańskiego.
Moim zdaniem, największą zaletą tego utworu jest właśnie dokładnie, ze smaczkiem odtworzony obraz dawnego Krakowa, ze szczegółami i detalami, no i to barwne słownictwo, te cudowne opisy ubrań ówczesnych krakowian. Te śnieżnobiałe, wykrochmalone kołnierzyki, dopasowane surduty, te "welwetowe wyłogi karmazynowej marynarki", lekkie paltoty, no i kreacje pani Zofii Szczupaczyńskiej, prawie zapierające dech w piersiach, jak choćby ta:
"suknia z czarnego aksamitu rozszerzała się ku ziemi szerokimi rozcięciami, spod których pobłyskiwały plisy z szafirowej satyny. Wyżej bolerko z długimi rękawami, ozdobione szamerowaniami z takiegoż szafirowego sutaszu, opinało ramiona, z których zwieszała się, rzucona jakby od niechcenia, sobolowa etola(...)".
Główna bohaterka po rozwiązaniu już trzech zagadek, opisywanych we wcześniejszych książkach wspomnianego już duetu pisarskiego, nadal pozostaje w dobrej formie. Pani profesorowa, ważna postać krakowskiej socjety, zacna matrona, jest jak zwykle inteligentna, błyskotliwa i szybko rozwiązuje zagadkę tajemniczej śmierci młodego człowieka, która jest związana ze zniknięciem cennego zegarka z Muzeum Czartoryskich. W tle tej kryminalnej historii toczącej się w trudnych czasach zaborów pojawiają się znane nam postaci: Lucjan Rydel, Tetmajer, Żeleński, Wyspiański.
Sama intryga, niestety, niezbyt mi się podobała. Trochę zagmatwana i jak dla mnie mało przejrzysta. Nie znaczy to jednak, że nie sięgnę po kolejny tom przygód pani profesorowej, który mam nadzieję, niedługo powstanie. Może w nowej powieści rozwinie się wątek romansowy, który nieoczekiwanie pojawił się w "Złotym rogu".

Link do opinii

To się porobiło. Przed nami jedno z najbardsziej kontrowersyjnych wydarzeń - ślub inteligenta z chłopką. Żyje tym cała okolica. Każdy chce zobaczyć. Chce i Profesorowa Szczupaczyńska. A tu pojawia się niespodziewanie trup i kolejna sensacja gotowa? Które z wydarzeń okaże się ważniejsze dla głównej bohaterki? Do jakich wniosków dojdzie?

Link do opinii
Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2022-09-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2021-07-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki 2021 rok,
Inne książki autora
Śmierć na Wenecji. Śledztwa Profesorowej Szczupaczyńskiej
Maryla Szymiczkowa0
Okładka ksiązki - Śmierć na Wenecji. Śledztwa Profesorowej Szczupaczyńskiej

Tonący Szczupaczyńskiej się chwyta   Ulewny lipiec 1903 roku. W Rzymie kona papież, a Kraków nawiedza wielka woda - Wisła występuje z brzegów i zatapia...

Tajemnica domu Helclów
Maryla Szymiczkowa0
Okładka ksiązki - Tajemnica domu Helclów

Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. Musi pamiętać o pulardzie na obiad, nie zapomnieć kupić wina przeciwko cholerze, sprawdzić, czy nowa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy