Wypędzone

Ocena: 4.67 (3 głosów)
Trzy kobiety, trzy bolesne doświadczenia końca II wojny światowej

Dzienniki Helene Pluschke i Ursuli Pless-Damm oraz opowieść Esther von Schwerin to świadectwa przemilczanej krzywdy kobiet na tzw. Ziemiach Odzyskanych. W ich relacjach splatają się szokujące obrazy, niejednoznaczne postawy i skrajne emocje. Współczucie miesza się z chęcią odwetu, a świadomość utraty wielopokoleniowego dziedzictwa przeradza się w dążenie do zbudowania nowego życia. Jednak pierwszoplanowa jest nieustanna walka o przeżycie, w której wrogami stają się sowieccy wyzwoliciele i polscy sąsiedzi. Z przejmujących historii Niemek wyłania się prawda zapomniana na lata, przed którą jednak nie można uciec.

Czy to wszystko ma w ogóle jakiś sens? My, kobiety, mamy odpokutować za to, co Niemcy wyrządzili innym?

Potem gasimy świece i kładziemy się na podłodze. Jednak wkrótce zacznie się nocny koszmar, którego obawiałyśmy się w myślach, nic o tym nie mówiąc. Otwierają się drzwi i trzy?cztery męskie postacie wślizgują się do środka. Swe nocne ofiary wybrali już za dnia.

Książka przygotowana przez Ośrodek Karta we współpracy z Domem Wydawniczym PWN.

Informacje dodatkowe o Wypędzone:

Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: 2013-01-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788377052303
Liczba stron: 192

więcej

Kup książkę Wypędzone

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wypędzone - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-12-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Pochodzę z Dolnego Śląska, jedna z relacji dotyczy Strzegomia - mojego rodzinnego miasta, a bohaterka podobnie jak ja urodziła się w Jaworze. Trudno było mi podchodzić bez emocji do tej lektury, zwłaszcza, że wspomnienia są bez dwóch zdań wstrząsające i bywają bardzo drastyczne (opisy gwałtów). Straszne czasy. Warto sobie uświadomić, że niemieccy cywile także wiele przeszli i że nie wszyscy byli zwolennikami nazistowskiej ideologii.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-03-09, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Historie trzech niemieckich kobiet ze Śląska, które po wojnie musiały opuścić swoje domy, ponieważ znajdowały się one na ziemiach odzyskanych przez Polskę. Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę, często o wojnie czytamy tylko z polskiej perspektywy, naszych cierpień, naszych wspomnień. Tymczasem wojna była dramatem wielu zwykłych ludzi różnych narodowości. Nie tylko nas mordowali i wypędzali z domów. Te kobiety miały swoje rodziny, dzieci, starszych rodziców, musiały się nimi opiekować. Przeszły piekło po wejściu Rosjan na ich tereny, gwałty, pobicia, troska, by dzieciom się nic nie stało. Musiały po zakończeniu wojny na nowo zorganizować swoje życie, tak jak wielu innych ludzi. Dostrzegajmy w każdym człowieka, a nie tylko wroga lub przyjaciela, nie generalizujmy, nie każdy Niemiec szedł z karabinem i zabijał, tak jak nie każdy Polak był bohaterem i męczennikiem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2014-11-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Wytrząsające historie niemieckich kobiet na ziemiach odzyskanych u schyłku przegranej przez Niemcy II wojny i bezpośrednio po niej. Zapada w pamięć na długo.
Link do opinii
Inne książki autora
Kaczątko chce się bawić
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Kaczątko chce się bawić

Dodane do książek z serii "Dotknij i poczuj" elementy imitujące skórę, sierść lub upierzenie wzbogacają wrażenia dziecka. Barwne ilustracje i...

Slow food
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Slow food

Proponujemy zestaw przepisów na dania z naturalnych produktów, wytwarzanych w tradycyjny sposób, które charakteryzują się wyjątkowymi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy