W amoku

Ocena: 5.5 (2 głosów)
„W amoku”, autorstwa Stefanii Jagielnickiej, to książka, która, podobnie jak poprzednie publikacje, wciąga już od pierwszej strony. Znając twórczość autorki, możemy spodziewać się nie tylko wątków społeczno-historycznych, ale również pokiereszowanych przez życie bohaterów, trudnych relacji, zdrady, morderstwa, ale także fascynacji religią czy sztuką. Skomplikowane relacje łączące trójkę głównych bohaterów będą im towarzyszyć przez całe życie, a rozpoczynają się w momencie przemian ustrojowych w latach osiemdziesiątych. Mamy tu więc partyjniaka, mamy idealistę, który walczy z ustrojem, a pośrodku nich kobietę – na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że płochliwą, słabą i kruchą. To jednak ta kobieta – Justyna – sprawia, że mężczyźni zdolni są do wszystkiego, a przede wszystkim do walki o miłość. To ona – mimo emigracji – myśli o najbliższych, którzy pozostali w kraju, posyła im paczki, martwi się ich losem i szczerze im współczuje. To ona chowa swoje artystyczne ambicje w kieszeń – by pomóc wybić się ukochanemu mężczyźnie. „W amoku” to powieść, w której wątki historyczne przeplatają się z trudną miłością. To powieść, w której do granic możliwości ukazano nie tylko uczucie, jakie może żywić kobieta do mężczyzny, to także zapis walki człowieka ze sobą samym, ze swoim sumieniem, egoizmem i słabościami. Kamieniecka jak zwykle wdziera się w umysł swoich bohaterów, pokazując, jak skomplikowaną jednostką jest człowiek. I kiedy już wydaje nam się, co się dalej wydarzy, zaskakuje nas zwrotem sytuacji, trzyma w napięciu do samego końca. I choć pewne elementy fabuły są powtarzalne dla jej twórczości, każda kolejna książka prowadzi nas w zupełnie inny wymiar.

Informacje dodatkowe o W amoku:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2015-11-06
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7900-446-1
Liczba stron: 224

więcej

Kup książkę W amoku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W amoku - opinie o książce

Avatar użytkownika - Leopolda
Leopolda
Przeczytane:2015-11-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Edward i Justyna stanowią zjawiskowo piękną, kochającą się parę. On studiuje politologię, a ona jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas „solidarnościowego karnawału” dziewczynę porywa antyreżimowa walka. Zakochuje się niespodzianie w jednym z przywódców Niezależnego Związku Studentów, w nieatrakcyjnym, niższym od niej Mateuszu, i przeprowadza się do niego. Edward szaleje z rozpaczy, upokorzenia i bezsilności. Jest zagorzałym komunistą, synem sekretarza partii. I to też wpływa na opuszczenie go przez Justynę wychowaną w rodzinie repartiantów ze Wschodu, wrogo nastawionych do PRL-owskiej rzeczywistości. Gdy Mateusz zostaje internowany zdesperowana dziewczyna zwraca się do byłego kochanka z prośbą o interwencję jego ojca w sprawie ukochanego. Po zwolnieniu Mateusza, młodzi biorą ślub i emigrują do Monachium. Tymczasem Edwardowi otwierają się oczy, nie chce w dalszym ciągu służyć reżimowi. A poza tym obłędnie kocha Justynę, nie może bez niej żyć. Załatwia sobie paszport turystyczny do Niemiec, gdzie otrzymuje azyl i po dogłębnych studiach zachodniej prasy i literatury, a także polskiej drugiego obiegu zdobywa pozycję asystenta na uniwersyteckim wydziale politologii, w katedrze pańtw bloku komunistycznego, uzyskuje doktorat, wydaje bestsellerową książkę popularno-naukową. Napędza go jeden cel – stworzenie luksusowych warunków dla ukochanej. Wynajmuje detektywa, odszukuje ją i śledzi jej małżeństwo. Gdy okazuje się, że Mateusz permanentnie zdradza Justynę, ona mocno to przeżywa, waha się nawet, czy nie powrócić do pierwszego kochanka. Edward robi wszystko, by ją ponownie zdobyć, jednak okazuje się to z wielu względów niemożliwe. Wobec czego podejmuje terapię w celu uwolnienia się od obłędnej, beznadziejnej miłości, w czym pomaga mu też znacznie starsza od niego kochanka, piękna Włoszka – profesor Chiara Bonanno. W tym czasie w Polsce następuje przewrót. Mateusza ogarnia panika, że zostanie odkryta jego współpraca z bezpieką, do której został w brutalny sposób zmuszony w więzieniu podczas internowania. Wpada w alkoholizm, w końcu popełnia samobójstwo, w czym pomaga mu Edward, uszczęśliwiony, że pozbył się rywala. Zdawałoby się, że nic nie stoi na przeszkodzie w ponownym zdobyciu ukochanej, lecz teraz następują tragiczne wydarzenia dla dwojga pozostałych przy życiu głównych bohaterów. W powieści występuje wiele ubocznych, intrygujących postaci, jak chociażby oddana gosposia, Ślązaczka mówiaca gwarą, świetnie oddaną przez pochodzącą z Bytomia autorkę, a także przyjaciółka Justyny i przyjaciel Edwarda. Wszystkie postacie odznaczają się zróżnicowanym, charakterystycznym językiem i oryginalną osobowością, co daje wiele przyjemności w czytaniu. Akcja toczy się szybko, opisy są krótkie, lecz sugestywne, pobudzające wyobraźnię. Wspaniała lektura!
Link do opinii
Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2015-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
,,W amoku" to kolejna książka Stefanii Jagielnickiej-Kamienieckiej, w której autorka prowadzi czytelnika w zagmatwany świat poranionych przez życie bohaterów. Powieść od pierwszych stron traktuje o sprawach ważnych dla polskiej historii. Nie uciekniemy tu zatem od wydarzeń lat osiemdziesiątych, od ,,Solidarności", od bezpieki i trudnego życia w tamtych czasach - wszak tematyka ta to już znak rozpoznawczy autorki, która osadza bohaterów w realiach zmian ustrojowych. Historia to jednak tylko jedna strona medalu. W powieści niebywałą rolę odgrywają także portrety psychologiczne bohaterów. A jest ich troje. Dwoje mężczyzn (komunista i artysta-opozycjonista) oraz kobieta, o której względy walczą owi panowie. Jak się można domyślać, będą wygrani i będą przegrani. Na szczególną uwagę zasługuje kreacja bohaterów oraz dogłębna penetracja ich psychiki. Nic w powieści nie dzieje się bez przyczyny, wszystko ma swój skutek. Uwikłania w przemiany ustrojowe w Polsce, nie tylko poszukują prawdziwej miłości, ale także miejsca, które będą mogli nazwać domem.
Link do opinii
Inne książki autora
W diabelskiej pętli
Stefania Jagielnicka-Kamieniecka0
Okładka ksiązki - W diabelskiej pętli

Piękna, utalentowana i niezrealizowana. W tych kilku słowach zamyka się całe życie Iny, w którym namiętność i pasja przeplatały się z tygodniami depresji...

Transplantacja duszy
Stefania Jagielnicka-Kamieniecka0
Okładka ksiązki - Transplantacja duszy

„Transplantacja duszy”, to trochę political fiction, ale przede wszystkim dobrze napisany thriller science fiction. Bohaterką powieści jest...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy