reklama

Undeground

Boże Narodzenie roku 2107 w Pradze - gigantycznym megapolis. Ktoś morduje cybernetyczne czarodziejki, których kult przenika do serc mieszkańców miasta. Weteran wojny czesko polskiej, były policjant Vachten, podejmuje się ich ochrony.

Najpoczytniejsza powieść fantastyczna 2020 roku w Czechach. Pierwsza książka Frantiska Kotlety tłumaczona na polski.

Frantisek Kotleta - ziomal z Sudetów, czyli polsko-czeskiego pogranicza. W młodości szmuglował z Czech do Polski wódkę i absynt, a w drugą stronę papierosy. Z tamtych czasów pozostała mu nie tylko wiedza, jak nazwać te towary, ale w pamięci zachował tak użyteczne zwroty, jak "Uwaga, celnicy!" albo "Gdzie jest moja kasa, koleś". Długoletni dziennikarz.
Pod prawdziwym nazwiskiem - Leos Kysa - para się popularyzacją wiedzy, jest autorem scenariusza długometrażowego filmu dokumentalnego o sławnym śląskim astrofizyku, Jirim Grygarze. Pod pseudonimem Frantisek Kotleta pisze książki sci-fi i fantasy.

"Akcja gna z prędkością japońskiej kolei szybkobieżnej, ale jednocześnie starcza czasu zarówno do nakreślenia kulisów, w których się rozgrywa, jak i do scharakteryzowania bohaterów powieści w taki sposób, ze w mgnieniu oka staja się wam bliscy".
Jindrich Goth, Idnes.cz

"I jeszcze jedno przesłanie Kotleta ukrył między wierszami. Mowa mianowicie o manipulowaniu ludźmi. Nieszczęśni obywatele są nieustannie bombardowani ta jedyną słuszna prawda i zalewami falami szczęścia z wszechobecnych, gigantycznych ekranów. Cukierkowe wiadomości i seriale, od których zdurnieje nawet wasz od tygodnia zdechły pies (...) - korporacje mają tego dla tępych mas, ile dusza zapragnie."
Martin Becvar, FantastyPlanet.cz

Tłumaczenie: Ilona Gwóźdź-Szewczenko

Tagi: postapo miasto przyszłości Praga

Kup książkę Undeground

Undeground - opinie o książce

Boże Narodzenie rok 2107 w Pradze, która jest gigantycznym megapolis. Stolica przyszłości w której historia odgrywa się na kilku poziomach , w zależności od posiadanego majątku i standardu życia. Począwszy od osób biednych, które nie są w stanie zobaczyć nieba , kilka klas pomiędzy i najwyższy poziom gdzie mieszkają ludzie zamożni i rządzący. Tutaj woda czy nawet zjedzenie jabłka jest luksusem. Jeśli lubicie science fiction ,w którym jest dużo cyberprzestępczości to książka wpadnie w Wasz gust. Cybernetyczne czarodziejki , posiadają na swoim ciele wiele implantów , dzięki którym nie tylko są w stanie odegrać wielkie show gdzie fani to uwielbiają ,ale również dzięki nim są w stanie swoich klientów doprowadzić do rozkoszy i spełnić najskrytsze marzenia znajdujące się w najmniejszym zakamarku ich mózgu. Lecz ktoś planuje zabić je wszystkie, jedna po drugiej.

Vachten dostaje zlecenie żeby zapewnić im ochronę. Czy faktycznie włos nie spadnie już nikomu z głowy? Dlaczego ktokolwiek chce je zabić ?

Książkę szybko się czyta, posiada dużo czeskiego humoru i całkiem sporo wulgaryzmów. Ogólnie nie przepadam za takim słownictwem w książkach, chyba ze pasują do zaistniałej sytuacji i jest ich kilka. Występują również nawiązania do Polski i Polaków ( historia w książce opisuje czasy po wojnie czesko-polskiej). Pierwszy rozdział nie przypadł mi za bardzo do gustu, ale to pewnie ze względu na moja wysoką wrażliwość, lekko mnie obrzydziło. Nie miałam problemu z późniejszymi rozdziałami, książka mnie zainteresowała. Sporo akcji, strzelania i pościgów.

Książka posiada swoją kontynuacje, ,,Rebelia" jest drugim tomem tego czeskiego bestselleru, po który z chęcią sięgnę .

Dziękuje za możliwość przeczytania i zrecenzowania.

Opad
František Kotleta 0
Okładka ksiązki - Opad

W 2025 roku Rosja napadła Ukrainę, ale świat zjednoczył swoje siły, by uniemożliwić zdobycie Kijowa. Przyparta do muru Moskwa zrzuciła bombę atomową na...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung