Sympatyk

Laureat Nagrody Pulitzera.

Kwiecień 1975, ogarnięty chaosem Sajgon, ostatnie chwile przed wkroczeniem oddziałów Północy. Generał armii południowowietnamskiej popija whisky w swojej willi i z pomocą zaufanego kapitana sporządza listę tych, którym będzie dane wejść na pokład ostatniego samolotu odlatującego z kraju. Generał i jego rodacy zaczynają nowe życie w Los Angeles, nie zdając sobie sprawy, że są obserwowani: kapitan, narrator opowieści, okazuje się podwójnym agentem. ,,Jestem szpiegiem, śpiochem, kretem, człowiekiem o dwóch twarzach" - Sympatyk, jak sam o sobie mówi, jest synem Wietnamki i Francuza; po ukończeniu amerykańskiego uniwersytetu wrócił do Wietnamu, by walczyć za sprawę komunizmu. Jeszcze długo po upadku Sajgonu będzie donosić swoim mocodawcom z Wietkongu o każdym ruchu generała. Kiedy jednak jego lojalność zostanie zakwestionowana, zrobi coś, co będzie go prześladować do końca życia.

W powieści znajduje odbicie wiele osobistych przeżyć Nguyena. Autor, urodzony w 1971 roku w Wietnamie, w 1975 roku znalazł się w Stanach Zjednoczonych jako uchodźca, wcześniej przebywszy prawie 200 kilometrów, by z matką i bratem dostać się do najbliższego portu. Podobnie jak bohaterowie powieści, Nguyen i jego bliscy osiedlili się w Kalifornii. Tworząc postać głównego bohatera, czerpał z doświadczeń dorastającego w Ameryce uchodźcy. Komitet nagrody Pulitzera określił ,,Sympatyka" jako ,,złożoną historię imigranta, opowiedzianą gorzkim, konfesyjnym tonem człowieka o dwóch umysłach, mającego dwie ojczyzny: Wietnam i Stany Zjednoczone.

Informacje dodatkowe o Sympatyk:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2016-10-12

Kup książkę Sympatyk

Sympatyk - opinie o książce

Książka znalazła się u mnie przez przypadek. Opis z okładki zaciekawia i zachęca do przeczytania. Jednak ostatecznie książka nie wywarła na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia. Momenty gdy akcja jest naprawdę ciekawa i wciągająca, przeplatają się ze stronami pełnymi rozwlekłych, wewnętrznych przemyśleń, które miejscami sprawiały, że czytanie stawało się nużące. Jednak ciekawość co będzie dalej pozwoliła mi dobrnąć do końca książki. Ostatecznie powieść jakoś szczególnie nie przypadła mi do gustu i raczej niezbyt długo będę pamiętać szczegóły fabuły. Czy polecam książkę "Sympatyk"? Tak, ale tylko dla osób, które interesują się konkretnie tematyką wojny w Wietnamie. Pozostali czytelnicy mogą sobie odpuścić.

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2019-08-28, Ocena: 4, Przeczytałam, Wypożyczona, czytam regularnie,

Jestem szpiegiem, śpiochem, kretem, człowiekiem o dwóch twarzach.

Tak sam o sobie mówi bohater tej powieści, bezimienny narrator. Syn Wietnamki i Francuza, w Wietnamie traktowany jak obywatel drugiej kategorii. Komunistyczny szpieg, a jednocześnie współpracownik CIA. Zmieniając maski, zatraca się i nie wie momentami kim faktycznie jest. Nie czuje się ani Wietnamczykiem, ani – po latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych – Amerykaninem. Czy jest człowiekiem bez tożsamości?

O wojnie w Wietnamie coś każdy z nas wie. Niestety w większości przypadków trochę jednostronnie, bo ze strony Amerykanów. Kto nie widział filmów Czas apokalipsy czy Pluton? Ale nie tyle o samej wojnie jest ta książka, ile o tym co po niej się wydarzyło. Dzięki Sympatykowi możemy zajrzeć w ten czas, o którym mało się mówi, a przy tym mamy możliwość wysłuchać głosu Viet Thank Nguyena, który zna tę historię z każdej strony. I tej wietnamskiej i tej amerykańskiej, i który czerpał z doświadczeń dorastającego w Ameryce uchodźcy.

Dodatkową zachętą do sięgnięcia po Sympatyka jest fakt, że powieść ta została doceniona przez Komitet Nagrody Pulitzera, który określił powieść Thanh Nguyena jako złożoną historię imigranta, opowiedzianą gorzkim, konfesyjnym tonem człowieka o dwóch umysłach, mającego dwie ojczyzny: Wietnam i Stany Zjednoczone.

Lektura jest warta uwagi. Książkę czyta się bardzo dobrze i zadziwiająco szybko. Tragikomiczna opowieść zwłaszcza dla tych, którzy interesują się konfliktem indochińskim i tym co było później.

Avatar użytkownika - planka1981
planka1981